|
Published by on May 24th 2014, 6:34pm
Website:Click here
Licensed to University of Oregon HY-TEK's Meet Manager 5/24/2014
2014 OSAA / U.S. BANK / LES SCHWAB TIRES
TRACK & FIELD STATE CHAMPIONSHIPS
Hayward Field, University of Oregon - 5/22/2014 to 5/24/2014
Results
Girls 100 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.66 2012 Lindsay LeBrun, Portland Lutheran
2013 Champ: 13.02 Morgan Reddington, Cove
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.8
1 Amber Von Essen 11 Crow 13.09Q
2 Meagan McKinney 11 Sherman 13.19Q
3 Remy Brentano 11 St Paul 13.44Q
4 Carissa Bottensek 9 Triangle Lak 13.50q
5 Sierra Shuey 11 Gilchrist 13.65
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.1
1 Morgan Reddington 11 Cove 13.17Q
2 Charitey Krissie 10 Camas Valley 13.46Q
3 Hannah Kempf 11 Horizon Chri 13.49Q
4 Alijana Fisher 9 Portland Wal 13.52q
5 Tane't Campbell 12 Adrian 13.71
Girls 200 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 26.32 1993 Kelly Scrutton, North Clackamas Chris.
2013 Champ: 27.12 Morgan Reddington, Cove
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.6
1 Amber Von Essen 11 Crow 27.11Q
2 Malia Hassan 9 Imbler 27.60Q
3 Carissa Bottensek 9 Triangle Lak 27.70Q
4 Riley Engdahl 12 Pacific 27.89q
5 Charitey Krissie 10 Camas Valley 27.90
Heat 2 Preliminaries Wind: 0.6
1 Zoe Morelli 12 South Wasco 27.23Q
2 Ellie Logan 12 Condon/Wheel 27.29Q
3 Alijana Fisher 9 Portland Wal 27.58Q
4 Ruth Meeker 10 St. Stephen' 27.73q
5 Jessica Snider 12 Imbler 28.13
Girls 400 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 58.39 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2013 Champ: 1:00.75 Abi Wynn, Triangle Lake
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Zoe Morelli 12 South Wasco 1:00.74Q
2 Malia Hassan 9 Imbler 1:03.72Q
3 Jessie Flynn 10 Ione 1:03.93Q
4 Milika Poggemeyer 12 Lowell 1:05.30
5 Susie Traver 11 City Christi 1:06.67
Heat 2 Preliminaries
1 Erin Estabrook 10 Triad Christ 1:03.65Q
2 Kristen Allstott 11 Imbler 1:03.88Q
3 Chelsea Kight 12 Southwest Ch 1:04.01Q
4 Amber Von Essen 11 Crow 1:04.05q
5 Priscilla Norris 11 Paisley 1:05.17q
Girls 3000 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 10:32.45 2004 Hayley Oveson, Wallowa
2013 Champ: 10:59.82 Sarah Estabrook, Triad
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Sarah Estabrook 12 Triad Christ 11:11.70
2 Isabelle Tingelstad 9 Joseph 11:12.35
3 Rachel Roach 11 Damascus Chr 11:23.05
4 Kaitlin Howard 12 Portland Lut 11:40.34
5 Ana Goodwin 12 Griswold 11:55.92
6 Hannah Brazil 12 Cove 11:59.77
7 Joy Kelly 12 South Wasco 12:35.18
8 Aimee Green 11 Crow 12:48.16
9 Caitlin Happeny 12 Pacific 14:09.94
-- Makenna Pennel 10 Triangle Lak DNF
Girls 100 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.21 2006 Emily Holding, Damascus Christian
2013 Champ: 16.03 Ellie Logan, Condon/Wheeler
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.3
1 Ellie Logan 12 Condon/Wheel 16.00Q
2 Amy Eubanks 12 Powder Valle 17.27Q
3 Giulia Luini 12 Lowell 17.55Q
4 Aumai Wills 10 Pacific 17.60q
5 Alexa Armstrong 12 Jewell 19.17
Heat 2 Preliminaries Wind: 3.5
1 Riley Engdahl 12 Pacific 16.39Q
2 Emma Bowers 11 Imbler 16.91Q
3 Hannah Kempf 11 Horizon Chri 17.39Q
4 Rachel Hills 12 Southwest Ch 17.69q
5 Idgie Glynn 10 McKenzie 18.29
Girls 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 45.46 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2013 Champ: 48.91 Elana Hampton, Hosanna Christian
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Jessica Bradley 9 Portland Wal 49.67Q
2 Jessie Flynn 10 Ione 50.88Q
3 Jazmin Wilberg 9 Camas Valley 51.36Q
4 Treiquella Osborne 11 Monument / L 51.50q
5 Maegan Jones 10 Eddyville 52.76q
Heat 2 Preliminaries
1 Riley Engdahl 12 Pacific 50.09Q
2 Amanda Casey 11 Crane 51.06Q
3 Ellie Logan 12 Condon/Wheel 51.15Q
4 Alexa Armstrong 12 Jewell 53.68
5 Giulia Luini 12 Lowell 54.19
Girls High Jump 1A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 5-06 2003 Emily Peterson, Umpqua Valley Christian
2013 Champ: 5-01 Randi Harhart, Jewell
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Jessica Snider 12 Imbler 4-11.00
2 Whitney Lindsey 11 Camas Valley J4-10.00
2 Kaitlin Howard 12 Portland Lut 4-10.00
4 Piper Jamieson 9 Condon/Wheel 4-08.00
4 Bailee Davis 11 Triangle Lak J4-08.00
4 Ally Cooney 9 Joseph 4-08.00
7 Lizzie Hyde 10 Paisley 4-06.00
-- Alyson Wiley 11 Arlington NH
-- Kaysey Demarce 11 Lowell NH
-- Sarah Lenhardt 9 North Clacka NH
Girls Long Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1997 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 17-10.75 2010 Kristan Holding
2013 Champ: 16-08.25 Jessie Flynn, Ione
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Treiquella Osborne 11 Monument / L 15-09.25 1.5
15-02(1.8) 15-03.25(2.0) 15-05.25(3.7) 15-08.25(2.2) 15-09.25(1.5) 15-01.50(1.1)
2 Krysta Colahan 10 Paisley 15-04.50 1.9
14-00(1.9) 14-09(2.2) 15-04.50(1.9) 14-05(3.4) 15-02.25(1.9) 15-04(2.8)
3 Meagan McKinney 11 Sherman J15-03.50 2.1
15-03.50(2.1) 14-07.25(1.5) 14-10(1.9) 13-11.50(1.5) 14-02(2.0) 14-04(1.8)
3 Jessie Flynn 10 Ione 15-03.50 1.5
15-02.25(1.8) 14-09.25(2.9) 15-01.75(3.2) 15-02.50(2.0) 15-03.50(1.5) 15-02.50(3.4)
5 Molly DelCurto 12 Cove 15-02.00 1.3
15-02(1.3) 14-07(1.6) FOUL(2.6) 13-08.75(2.2) 14-00.25(2.1) 14-09.75(3.0)
6 Destiny Wyatt 12 Falls City J15-01.50 2.9
14-02.25(2.2) 14-06.75(1.8) 15-01.50(2.9) 14-00.25(1.6) 14-11(2.4) 14-01.25(3.5)
6 Elizabeth Standley 10 Powers 15-01.50 2.5
15-00.50(2.8) 14-03.75(1.9) 15-01.50(2.5) 15-01.50(1.1) FOUL(1.8) FOUL(3.7)
8 Bailee Davis 11 Triangle Lak 15-01.00 2.7
14-11.25(1.4) 14-08.25(2.6) 14-07.25(1.6) 14-06(0.6) 15-00.25(1.1) 15-01(2.7)
9 Shyla Harlan 12 McKenzie 14-08.00 0.7
13-10.25(3.0) 13-09(0.6) 14-03(2.9) 14-08(0.7) 13-01.25(2.0) 13-10.50(2.2)
10 Remy Brentano 11 St Paul 14-01.75 2.2
FOUL(1.4) 14-00.75(1.4) 14-01.75(2.2)
Girls Discus Throw 1A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 136-03 2004 Jessica Zita, Echo
2013 Champ: 127-06 Megan White, Spray
Name Year School Finals
================================================================
1 Taylor Darden 11 Dufur 121-00
107-07 112-07 FOUL 116-03 121-00 115-00
2 Kinzee Chandler 12 Harper 120-08
FOUL FOUL 116-06 FOUL 117-09 120-08
3 Breanna Jones 12 Eddyville 103-08
102-08 92-00 103-08 103-02 103-06 FOUL
4 Regan Grube 11 Crow 102-06
98-05 99-09 101-03 97-03 102-06 94-05
5 MaKenzie Mize 10 Griswold 100-05
96-11 94-00 98-03 100-05 96-08 91-02
6 Morgan Sprengle 12 Portland Lut 99-03
90-10 88-09 99-03 91-04 97-10 83-07
7 Treiquella Osborne 11 Monument / L 97-06
80-00 94-09 97-06 93-02 87-07 85-05
8 Danica Roady 11 Portland Lut 96-02
96-02 94-05 95-10 90-07 91-02 FOUL
9 Sierra Shuey 11 Gilchrist 93-08
83-02 FOUL 93-08 80-08 91-10 78-10
10 Halee Hedgpeth 12 Prospect 81-06
81-06 71-08 81-02
Girls Javelin Throw 1A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 146-04 2012 Ellie Logan, Condon/Wheeler
2013 Champ: 127-11 Ellie Logan, Condon/Wheeler
Name Year School Finals
================================================================
1 Ellie Logan 12 Condon/Wheel 141-01
141-00 133-06 FOUL 141-01 129-08 120-05
2 Emily Sproul 12 Crosshill Ch 128-05
117-07 125-08 119-02 115-05 117-03 128-05
3 Andie Harrison 12 Sherman 121-01
109-08 101-00 112-03 117-04 121-01 119-07
4 Elizabeth McCarty 11 Echo 118-10
108-02 105-04 105-05 104-04 109-11 118-10
5 Whitney Lindsey 11 Camas Valley 110-10
107-00 100-00 110-10 FOUL 95-00 107-02
6 Breanna Jones 12 Eddyville 107-04
104-08 FOUL 107-04 FOUL FOUL 102-06
7 Madison Frelich 11 Mapleton 106-08
95-07 95-01 106-08 95-05 96-03 98-04
8 Brook Johnson 9 Harper 106-05
92-02 106-05 106-01 98-03 98-04 102-00
9 Jayden McIntire 12 Camas Valley 106-00
106-00 105-01 98-01 103-07 104-09 FOUL
10 Renee Inscore 12 Dayville 105-10
105-10 93-09 103-02
11 Lana Friedrich 12 C.S. Lewis A 100-05
98-09 100-05 9-11
Girls 100 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.68 2010 Erica Drake, Pilot Rock
2013 Champ: 13.01 Madison Carlin, Weston-McEwen
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.5
1 Loghan Sprauer 11 Kennedy 12.86Q
2 Meghan Sullivan 11 Vernonia 13.12Q
3 Annie Duncan 9 Union 13.21Q
4 Julia Whalen 12 Portland Chr 13.37q
5 Irene Alonzo 12 Lost River 13.63
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.6
1 Carley Brown 11 Lost River 12.82Q
2 Madison Carlin 11 Weston-McEwe 12.92Q
3 Mackenzie Wilson 9 East Linn Ch 12.98Q
4 Cora Gallop 11 Oakland 13.07q
5 Stefany Diaz 12 Monroe 13.76
Girls 200 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.99 2008 Keli Hall, Lakeview
2013 Champ: 26.70 Loghan Sprauer, Kennedy
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.0
1 Loghan Sprauer 11 Kennedy 26.89Q
2 Mackenzie Wilson 9 East Linn Ch 27.36Q
3 Julia Whalen 12 Portland Chr 27.58Q
4 Mahli Beltran 11 Canyonville 28.11q
5 Kezia Eunice 10 Reedsport 28.72
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.1
1 Cora Gallop 11 Oakland 26.83Q
2 Elizabeth Herbes 10 Union 26.93Q
3 Meghan Sullivan 11 Vernonia 26.99Q
4 Madison Carlin 11 Weston-McEwe 27.06q
5 Irene Alonzo 12 Lost River 28.66
Girls 400 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.85 2007 Keli Hall, Lakeview
2013 Champ: 58.21 Julia Whalen, Portland Christian
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Loghan Sprauer 11 Kennedy 1:02.09Q
2 Emily Parks 10 Lost River 1:02.54Q
3 Elizabeth Herbes 10 Union 1:03.72Q
4 Cora Gallop 11 Oakland 1:05.01q
5 Kaylynn Hixenbaugh 11 Reedsport 1:06.20q
Heat 2 Preliminaries
1 Julia Whalen 12 Portland Chr 1:03.44Q
2 Devin Vandergriff 9 Knappa 1:03.85Q
3 Aria Higgins 11 Elgin 1:04.46Q
4 Chelsy Dill 11 Glendale 1:07.70
Girls 3000 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 10:28.57 5/23/2013 McKenzie Evans, Union
2013 Champ: 10:28.57 McKenzie Evans, Union
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 McKenzie Evans 12 Union 10:46.81
2 Elly Wells 10 Union 11:02.61
3 Lauren Stokley 11 Kennedy 11:18.94
4 Brittni Gibson 9 Oakridge 11:32.66
5 Lilah Abrams 9 Riverdale 11:44.37
6 Kaitlin Armstrong 9 Gold Beach 11:56.48
7 Liz Reardon 12 East Linn Ch 12:02.31
8 Amanda Forrester 11 Glendale 12:37.56
9 Rebekah Whittles 11 Nestucca 12:40.97
10 Madi McNeely 10 Myrtle Point 13:03.57
Girls 100 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.35 2007 Jess McClune, Elgin
2013 Champ: 16.33 Elsa Steen, Enterprise
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.0
1 Kycie Richwine 11 Nestucca 16.44Q
2 Amelia Grosjacques 11 Kennedy 16.89Q
3 Betsy West 12 Weston-McEwe 17.08Q
4 Maria Sigl 10 Oakland 17.36q
5 Samantha Brock 10 Grant Union 17.45
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.2
1 Madison Sprauer 12 Kennedy 16.68Q
2 Erica Stuckart 11 Regis 17.01Q
3 Stacy Kozlowski 12 Portland Chr 17.09Q
4 Isabel Golemon 12 Days Creek 17.32q
5 Chloe Paschke 11 Lost River 18.94
6 Lacey Davis 10 Glendale 19.86
Girls 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 46.69 2008 Keli Hall, Lakeview
2013 Champ: 47.86 Emily Parks, Lost River
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Madison Sprauer 12 Kennedy 48.41Q
2 Erica Stuckart 11 Regis 49.46Q
3 Isabel Golemon 12 Days Creek 50.55Q
4 Maria Sigl 10 Oakland 51.29q
5 Chelsy Dill 11 Glendale 53.10
Heat 2 Preliminaries
1 Emily Parks 10 Lost River 48.09Q
2 Betsy West 12 Weston-McEwe 50.01Q
3 Kycie Richwine 11 Nestucca 51.25Q
4 Theresa Smolkowski 11 Elgin 51.80q
5 Alexandra Scott 10 Riverdale 53.47
Girls High Jump 2A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 5-06 5/23/2013 Loghan Sprauer, Kennedy
2013 Champ: 5-06 Loghan Sprauer, Kennedy
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Monica Webb 11 Regis 5-02.00
1 Stormy Bullard 11 Union J5-02.00
1 Loghan Sprauer 11 Kennedy J5-02.00
4 Stacy Kozlowski 12 Portland Chr 5-01.00
5 Isabel Golemon 12 Days Creek 5-00.00
6 Sarah Madsen 11 Enterprise 4-10.00
7 Cezanne Brunner 10 Portland Chr 4-08.00
-- Laliyah Watah 11 Chiloquin NH
-- Tory Yard 9 Oakland NH
-- Hannah Secoy 9 Bonanza NH
Girls Long Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1997 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 18-00.25 2007 Daedra Carline
2013 Champ: 16-09 Mary Roy, Grant Union
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Alison Rickman 11 Regis 16-02.25 2.9
15-04.25(1.6) 16-00(1.4) 15-01.75(3.6) 15-00.50(1.9) 15-05.25(1.9) 16-02.25(2.9)
2 Carley Brown 11 Lost River 15-10.75 1.5
15-01.50(1.7) 14-06.50(2.0) 15-10.75(1.5) 14-05.50(1.7) 15-03.75(3.1) FOUL(2.2)
3 Madison Carlin 11 Weston-McEwe 15-07.00 2.5
FOUL(1.7) 15-04.50(2.8) 14-10.50(2.0) 15-06.75(0.9) 15-01.25(0.3) 15-07(2.5)
4 Jazmyn Herrington 12 Days Creek 15-06.50 1.3
14-07.50(1.6) 14-09.25(1.9) 13-11(1.2) 15-06.50(1.3) 14-06.50(1.3) 15-04(1.2)
5 Cezanne Brunner 10 Portland Chr 15-05.00 2.7
14-09(2.4) 15-05(2.7) 14-10.75(3.0) 14-07.50(3.4) 14-10(2.8) 15-03.50(2.2)
6 Sasha Eck 11 Canyonville 15-03.50 2.3
14-05.25(1.3) 14-08.50(2.0) 14-08.25(2.3) 14-07.25(1.4) 14-08.25(2.2) 15-03.50(2.3)
7 Kezia Eunice 10 Reedsport 15-01.50 1.4
FOUL(1.6) 15-01.50(1.4) 14-08.25(2.3) 13-04.25(0.9) 14-08.25(2.4) 14-09(1.7)
8 Taylor Brown 10 Kennedy 14-10.75 2.6
14-04.50(2.3) 14-10.75(2.6) FOUL(1.9) 13-10.25(1.3) 14-06(1.5) 14-08.75(0.7)
9 Katie Clifford 9 Neah-Kah-Nie 14-08.25 2.0
14-02(1.6) 14-05.50(2.0) 14-08.25(2.0) 14-01.50(2.2) 14-01.50(2.0) 14-05(2.3)
10 Kelly Wilson 11 Heppner 14-05.50 1.7
13-01.25(2.0) 14-05.50(1.7) 14-05(3.3)
Girls Discus Throw 2A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 124-11 2011 Laura Grube, Crow
2013 Champ: 111-08 Savannah Swan, Oakland
Name Year School Finals
================================================================
1 Katherine Pelz 10 Riverdale 125-10%
FOUL 117-08 FOUL 109-00 125-10 95-03
2 Hannah Schaafsma 12 Enterprise 121-10
96-06 113-07 110-05 121-10 114-10 117-06
3 Kimberly Webb 12 Regis 120-09
113-05 116-02 120-09 114-03 FOUL 120-09
4 McKayla Horner 9 East Linn Ch 103-00
99-08 102-09 103-00 92-11 FOUL FOUL
5 Moana Gianotti 9 Riddle 102-02
80-03 84-01 99-09 92-09 91-11 102-02
6 Clare Baker 12 Monroe 92-09
92-09 FOUL 91-03 FOUL FOUL 82-03
7 Chelsie Kodesh 9 Grant Union 86-09
77-06 78-07 79-03 85-11 86-09 84-04
8 Nicole Seals 11 Myrtle Point 85-07
81-10 80-11 85-07 81-08 72-00 83-06
9 Jenny Vorvick 12 Portland Chr 84-00
FOUL 69-08 84-00 75-05 72-11 83-11
10 Katahna Lang 11 Chiloquin 78-06
69-10 78-06 FOUL
Girls Javelin Throw 2A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 130-08 2012 Laura Grube, Crow
2013 Champ: 124-09 Cassie Fulton, Culver
Name Year School Finals
================================================================
1 Grace Hermann 11 Myrtle Point 125-01
123-11 125-01 120-01 120-00 113-01 118-00
2 Taylor Smith 12 Grant Union 120-11
112-11 113-11 117-04 110-01 102-10 120-11
3 Kara Conner 11 Santiam 109-08
109-08 109-04 102-07 85-09 108-07 103-04
4 Hannah Mitchell 12 Pilot Rock 108-11
94-11 80-01 91-06 89-07 99-08 108-11
5 Christina Ayers 11 Regis 104-07
104-07 97-05 90-07 95-01 103-02 97-00
6 Dixie Charlton 11 Glendale 103-07
75-03 89-06 81-10 103-07 FOUL 87-05
7 Kayla Bateman 10 Monroe 102-11
100-10 FOUL 95-10 100-04 102-11 96-09
8 Chandelle Stanton 12 Faith Bible 94-03
88-03 94-03 84-11 76-09 84-03 80-10
9 Laliyah Watah 11 Chiloquin 89-08
87-00 75-09 80-07 79-10 77-05 89-08
10 Kaelin McKillip 11 Nestucca 79-05
79-05 FOUL 79-03
Girls 100 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.2h 1987 Julie Newtson, Griswold
2013 Champ: 12.68 Taylor Deskins, Santiam Christian
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.2
1 Amie Zitterkob 11 Umatilla 12.71Q 12.705
2 Megan Miller 9 Pleasant Hil 12.71Q 12.710
3 Justyce Smith 11 Riverside 12.80Q
4 Beverlyn Stott 12 Gervais 13.09
5 Sarah Connelly 11 Valley Catho 13.17
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.9
1 Natalie Legras 11 Scio 12.58Q
2 Andrea Lemus-Cisneros 11 Umatilla 12.69Q
3 Aessa Catt 9 St Mary's 12.76Q
4 Mikaela Bernards 12 Valley Catho 12.78q
5 Ryan Conlin 12 Westside Chr 12.88q
6 Halona Jackson 10 Illinois Val 13.20
Girls 200 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.49 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2013 Champ: 26.21 Justyce Smith, Riverside
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.6
1 Andrea Lemus-Cisneros 11 Umatilla 25.90Q
2 Justyce Smith 11 Riverside 26.35Q
3 Aessa Catt 9 St Mary's 26.41Q
4 Ryan Conlin 12 Westside Chr 26.50q
5 Madelyn Gunderson 12 Burns 26.77q
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.6
1 Natalie Legras 11 Scio 26.23Q
2 Megan Miller 9 Pleasant Hil 26.27Q
3 Sam Weiland 12 St Mary's 26.81Q
4 Gabby Rosenthal 12 Valley Catho 27.00
5 Brie Campbell 11 Catlin Gabel 27.01
6 Beverlyn Stott 12 Gervais 27.25
Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.98 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2013 Champ: 59.06 Makenzee Cleveland, Valley Catholic
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Makenzee Cleveland 12 Valley Catho 59.45Q
2 Catherine Clemens 9 Burns 1:00.95Q
3 Jessie Mathison 12 Westside Chr 1:01.16Q
4 Sarah Middleton 10 Rogue River 1:03.55q
5 Jessica Brown 10 Harrisburg 1:04.53
Heat 2 Preliminaries
1 Madelyn Gunderson 12 Burns 1:00.78Q
2 Hannah Rehm 11 Valley Catho 1:01.58Q
3 Emily Elmore 10 St Mary's 1:02.63Q
4 Mikayla Cortez 10 Scio 1:03.93q
5 McKenna Gilstrap 12 Colton 1:06.28
Girls 3000 Meter Run 3A
================================================================
State Meet: % 10:09.5h 1993 Melissa Lucas, Catlin Gabel
2013 Champ: 10:45.55 Olivia Powell, Creswell
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Olivia Powell 11 Creswell 10:41.09
2 Stephanie Croy 12 Cascade Chri 11:02.75
3 Aida Santoro 10 Bandon 11:11.47
4 Sam Slusher 9 Catlin Gabel 11:19.23
5 Hope Powell 9 Creswell 11:21.23
6 Katey Harris 12 Dayton 11:24.06
7 Brooke Kaaen 9 Vale 11:35.94
8 Maricela Jaroch 10 Valley Catho 11:43.95
9 Brylee Moyle 10 Colton 11:55.92
10 Berenice Chavez 11 Umatilla 12:03.58
Girls 100 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.72 2001 Maranda Brownson, Yoncalla
2013 Champ: 16.41 Hannah Bates, Vale
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 3.3
1 Hannah Bates 11 Vale 15.99Q
2 Sydney Mohler 12 Dayton 16.51Q
3 Darian Wilson 9 Coquille 17.63Q
4 Hannah Hickenlooper 12 Jefferson 17.78q
5 Tess Oberholtzer 11 Oregon Episc 21.04
Heat 2 Preliminaries Wind: 3.1
1 Mikaela Bernards 12 Valley Catho 15.93Q
2 Natalie Legras 11 Scio 16.03Q
3 Madison Schrader 9 Lakeview 16.52Q
4 Madison Johnson 11 Vale 17.15q
5 Lilie De la motte 9 Westside Chr 18.88
Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.65 2002 Holly Prinslow, Gervais
2013 Champ: 47.88 Hannah Bates, Vale
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Hannah Bates 11 Vale 47.08Q
2 Mikaela Bernards 12 Valley Catho 48.79Q
3 Sydney Mohler 12 Dayton 49.40Q
4 Rachel Bennion 11 St Mary's 50.44
5 Anna Duncan 10 Blanchet Cat 51.76
Heat 2 Preliminaries
1 Reilly Blood 10 Valley Catho 47.98Q
2 Kami Hawkins 11 Vale 48.40Q
3 Keelie Worthington 10 Rogue River 48.52Q
4 Kayla Brase 12 Westside Chr 48.55q
5 Grace Smith 12 Scio 48.91q
Girls High Jump 3A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-00 1982 Shari Collins, Chiloquin
2013 Champ: 5-05 Emma Robertson, Burns
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Catherine Clemens 9 Burns 5-03.00
2 Kasey Anderson 10 Willamina 5-02.00
3 Toni Hall 10 Bandon 5-00.00
3 Mackenzie Hall 11 Sheridan 5-00.00
5 Sierra Briggs 10 Harrisburg 4-10.00
5 Justyce Smith 11 Riverside J4-10.00
7 Ellen Koukel 10 Valley Catho 4-08.00
7 Briannon Barrett 10 Pleasant Hil 4-08.00
7 Veera Moilanen 12 Rainier 4-08.00
10 Theresa Frederick 12 Illinois Val 4-06.00
Girls Long Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1997 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 18-10.50 2001 Maranda Brownson, Yoncalla
2013 Champ: 17-01.25 Sydney Mohler, Dayton
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Justyce Smith 11 Riverside 17-02.75 2.0
16-08.25(1.6) 16-10.75(1.3) 17-02.75(2.0) 17-01.50(2.5) 17-01.50(2.9) 16-07.50(1.6)
2 Sydney Mohler 12 Dayton 17-01.00 3.4
15-11.25(4.1) 16-03.50(2.6) 16-03.50(1.1) 16-11(1.6) 15-08.50(3.2) 17-01(3.4)
3 Darian Wilson 9 Coquille 16-01.50 0.6
15-05.50(4.1) FOUL(3.5) 16-01.50(0.6) 15-11.25(1.3) 15-08(1.9) 15-11.75(1.5)
4 Shelby Jenkins 11 Salem Academ 16-00.00 2.0
15-07.25(2.3) 15-09.25(1.0) 15-00.75(2.0) 15-11.75(1.8) 15-07(2.1) 16-00(2.0)
5 Elisabeth Krieger 11 Corbett 15-09.75 2.3
14-00(1.8) 14-10(1.6) 15-09.75(2.3) 14-09.75(1.2) 15-01(2.2) 15-04.25(1.4)
6 Madison Fisher 9 Pleasant Hil 15-07.75 2.4
14-01.25(2.7) FOUL(2.9) 15-07.75(2.4) 15-01.50(3.2) FOUL(2.6) FOUL(3.0)
7 Kami Hawkins 11 Vale 15-05.00 1.5
FOUL(1.9) 15-05(1.5) 14-07.75(3.7) 14-05.50(3.9) 15-00.25(3.7) 13-07.50(3.8)
8 Ella Turkot 11 Valley Catho 15-02.25 3.0
15-01(2.2) 14-02.50(1.6) 15-02.25(3.0) 13-10.25(1.0) PASS PASS
9 Rowan Reimer 9 Bandon 14-09.50 4.1
FOUL(2.5) 13-11.25(1.1) 14-09.50(4.1) 14-03.50(3.0) 14-06.75(2.4) FOUL(1.9)
10 Beverlyn Stott 12 Gervais 14-04.00 2.0
14-04(2.0) FOUL(0.7) 12-10.75(2.4)
Girls Discus Throw 3A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 158-01 2006 Jaclyn Espinoza, Regis
2013 Champ: 149-06 Melissa Ausman, Nyssa
Name Year School Finals
================================================================
1 Lindsay McShane 10 Amity 125-01
118-10 FOUL FOUL 116-11 119-08 125-01
2 Sheila Limas 12 Blanchet Cat 124-05
FOUL FOUL 92-11 119-08 116-04 124-05
3 Maddie Shirley 11 Dayton 115-06
107-10 115-06 96-10 105-06 105-02 FOUL
4 Cheyenne Auchard 11 Cascade Chri 111-08
108-11 101-09 107-09 108-10 111-08 101-09
5 Mandy Wolfe 11 Vale 110-05
109-10 105-09 103-04 FOUL 92-07 110-05
6 Miranda Conley 11 Lakeview 107-05
95-01 107-02 107-05 100-11 79-11 99-05
7 Kellsie Tharp 12 Scio 103-09
92-05 103-09 103-04 91-11 95-02 103-08
8 Genesis Lugo 10 Umatilla 103-02
97-04 103-02 FOUL 75-09 FOUL 90-11
9 Khadija Bruce 11 De La Salle 91-02
91-02 85-06 FOUL 77-05 FOUL FOUL
10 Julia Patterson 9 Rainier 69-05
FOUL 69-05 FOUL
Girls Javelin Throw 3A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 147-02 2007 Chrissi Grizzel, Jefferson
2013 Champ: 135-07 Julianne Benson, Dayton
Name Year School Finals
================================================================
1 Delany Hall 11 Lakeview 137-04
137-04 121-01 131-08 FOUL 130-01 131-01
2 Darian Wilson 9 Coquille 130-00
129-11 127-03 113-09 120-01 130-00 116-05
3 Sheila Limas 12 Blanchet Cat 129-05
122-05 118-09 FOUL 123-02 129-05 FOUL
4 Lindsay McShane 10 Amity 122-11
114-06 122-11 122-05 122-09 119-05 121-07
5 Olisha Schrock 11 Jefferson 116-11
102-05 113-00 116-11 105-01 106-08 115-00
6 Maddie Shirley 11 Dayton 114-05
91-10 101-02 108-05 103-02 95-07 114-05
7 Rhiley Fritz 9 Corbett 108-05
98-05 90-04 108-05 FOUL 104-02 94-08
8 Lindsey Woodward 12 Corbett 102-10
94-09 102-10 95-08 95-01 87-08 84-07
9 Cristina Guerra 12 Riverside 97-11
88-10 94-01 97-11 92-07 94-07 93-03
10 Katie Drake 11 Vale 97-03
86-11 97-03 94-04
Boys 100 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 11.01 2011 Jake Ovgard, Triad
2013 Champ: 11.19 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.2
1 Joel Baeza 11 Life Christi 11.46Q
2 Mason Bloomster 11 Horizon Chri 11.53Q
3 Chase Parker 12 Triangle Lak 11.73Q
4 Kai Wolfe 11 Camas Valley 11.84
5 Sean Stanford 10 Powder Valle 11.91
Heat 2 Preliminaries Wind: 0.7
1 Matthew Dauntless 12 Damascus Chr 11.44Q
2 Chase Walker 11 Adrian 11.64Q
3 Montana May 11 Crow 11.71Q
4 Maverick Winslow 9 Sherman 11.75q
5 Theran Hunt 12 Camas Valley 11.79q
Boys 200 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.35 2011 Jake Ovgard, Triad
2013 Champ: 22.01 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.7
1 Loreto Morelli 11 South Wasco 22.98Q
2 Chase Walker 11 Adrian 23.35Q
3 Mason Bloomster 11 Horizon Chri 23.43Q
4 Kai Wolfe 11 Camas Valley 23.93q
5 Sean Stanford 10 Powder Valle 24.29
Heat 2 Preliminaries Wind: 0.9
1 Matthew Dauntless 12 Damascus Chr 23.07Q
2 Joel Baeza 11 Life Christi 23.71Q
3 Cole Kreutzer 11 Pacific 23.89Q
4 Montana May 11 Crow 24.04q
Boys 400 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.82 2007 Maurus Hope, Adrian
2013 Champ: 50.55 Mike Wagner, Pacific
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Loreto Morelli 11 South Wasco 52.53Q
2 Adam Brown 10 City Christi 53.31Q
3 Nick Burgett 10 Falls City 53.85Q
4 Brett Domenighini 11 Mitchell 54.00q
5 Steven Robeson 12 Eddyville 55.65
Heat 2 Preliminaries
1 Weston Tilton 12 Camas Valley 51.69Q
2 Cole Kreutzer 11 Pacific 52.61Q 52.601
3 Bryson Shira 10 Adrian 52.61Q 52.606
4 Chad Steinhauer 12 Triangle Lak 53.46q
5 Braden Fillmore 11 Jordan Valle 54.29
Boys 3000 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 8:43.19 2012 Alex Dillard, Dufur
2013 Champ: 9:11.52 Chris Merlos, New Hope Christian
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Izaak King 9 Portland Wal 9:09.70
2 Willy Helms 11 Spray 9:10.47
3 Trevor Lane 12 Southwest Ch 9:36.46
4 Neil Faxon 10 Eddyville 9:49.14
5 Jony Nelson 9 Horizon Chri 9:51.61
6 Sean Castellani 11 Lowell 10:05.86
7 Andy Lamborn 12 Crane 10:12.09
8 Gary Combe 11 Imbler 10:15.69
9 Acer Nye 11 Pacific 10:22.80
10 Angel Lopez 9 Pacific 10:53.67
Boys 110 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.52 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2013 Champ: 15.08 Austin McNichols, Lowell
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.8
1 Austin McNichols 12 Lowell 15.76Q
2 Keenan Phillips 11 St Paul 16.93Q
3 Brenden Wolf 10 Gilchrist 17.04Q
4 Garrett Hitz 10 Prairie City 17.09q
5 Jackson Stallard 9 Powers 18.71q
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.7
1 Reagan Shira 10 Adrian 15.69Q
2 Lucas Marty 10 Southwest Ch 16.76Q
3 Alex Norris 11 Lowell 16.77Q
4 Luke Holste 9 Horizon Chri 18.75
5 Isaiah Coles 9 Sherman 19.47
Boys 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 39.01 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2013 Champ: 41.22 Will Comerford, Crosshill Christian
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Austin McNichols 12 Lowell 41.93Q
2 Reagan Shira 10 Adrian 42.01Q
3 Loreto Morelli 11 South Wasco 43.02Q
4 Pio Figueroa 11 Pacific 44.53q
5 Robert Smith 10 Southwest Ch 45.27
Heat 2 Preliminaries
1 Alex Nastasiuk 11 McKenzie 42.86Q
2 Brett Domenighini 11 Mitchell 43.17Q
3 Tim Curtis 9 Southwest Ch 44.15Q 44.148
4 Austin Roath 11 Crane 44.15q 44.150
-- Weston Tilton 12 Camas Valley DQ trail leg violation
Boys High Jump 1A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-08 2000 Jason Ferres, Dufur
2013 Champ: 6-07 Nick Shaffer, Condon/Wheeler
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Brennan Johnson 11 Crow 6-01.00
2 Bailey Haguewood 12 Ione J6-00.00
2 Matthew Gille 10 Crosshill Ch 6-00.00
4 Riley Greenfield 12 Condon/Wheel 5-10.00
4 Brenden Wolf 10 Gilchrist J5-10.00
4 Greg Chandler 10 Harper J5-10.00
4 Marcus Pratt 12 Powder Valle J5-10.00
8 David Greenawald 10 Siletz Valle 5-08.00
-- Kane Guo 11 City Christi NH
-- Nikolas Arfsten 11 Paisley NH
Boys Pole Vault 1A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 14-00 2008 Ransom Smith, Gilchrist
2013 Champ: 13-06 Austin McNichols, Lowell
Name Year School Finals
================================================================
1 Austin McNichols 12 Lowell 14-00.50%
2 Ryan DeJager 12 Crosshill Ch J12-09.00
2 Jared James 11 Condon/Wheel 12-09.00
2 Jackson Stallard 9 Powers J12-09.00
5 Trevor Thomas 12 Condon/Wheel 12-06.00
6 Gage Jarman 12 Joseph 11-00.00
6 Josh Hutchison 10 Triad Christ 11-00.00
8 Rylan Larsen 10 Crow 10-06.00
-- Daniel Schanz 11 Crosshill Ch NH
-- Garrett Hitz 10 Prairie City NH
Boys Long Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 22-06.25 5/23/2013 Gabe Ovgard, Triad
2013 Champ: 22-06.25 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Cody Wilson 12 Mohawk 21-09.50 1.6
21-09.50(1.6) 20-11.25(2.6) 21-04(3.8) 19-08(1.9) 19-11(0.7) 21-06(3.4)
2 Isaiah Coles 9 Sherman 20-07.25 2.6
20-07.25(2.6) 19-00.50(2.2) 19-03.50(3.5) 19-09(2.1) 17-06.75(3.1) 19-09.75(0.6)
3 Bailey Haguewood 12 Ione 20-01.75 4.4
19-10.25(0.7) 19-08(2.6) 19-02.25(1.6) 20-00.50(5.0) 19-04(1.5) 20-01.75(4.4)
4 Marcus Pratt 12 Powder Valle 20-00.00 2.9
19-09.25(3.0) 20-00(2.9) 19-05(2.5) 19-07.25(1.8) 18-11(3.0) 18-05.50(1.0)
5 David Greenawald 10 Siletz Valle 19-11.00 2.5
19-11(2.5) 18-10.75(4.0) 18-02.25(2.6) 19-07(1.7) 19-03(1.7) 19-08.75(2.9)
6 Caleb Lindsey 12 Camas Valley 19-06.75 2.6
19-00.50(2.0) 19-06.75(2.6) 18-03.50(2.7) 19-01(1.9) 18-04.25(2.4) 18-05.75(2.5)
7 Matthew Gille 10 Crosshill Ch 19-05.25 3.8
19-05.25(3.8) 19-03.25(1.7) 18-04.75(0.8) 17-05.50(1.5) 18-03.50(3.1) 18-08.50(2.8)
8 Jason Benites 12 Powder Valle 19-04.00 1.8
17-05(1.8) 18-10.75(2.9) 17-06(1.1) 18-04(1.7) 18-07.25(1.9) 19-04(1.8)
9 Josh Mattox 12 Camas Valley 19-02.00 0.9
18-05(2.0) FOUL(2.4) 19-02(0.9) FOUL(2.2) FOUL(1.4) FOUL(1.3)
10 Lucas Marty 10 Southwest Ch 18-05.25 2.6
17-03.50(0.2) 18-02(1.8) 18-05.25(2.6)
Boys Shot Put 1A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 54-02.50 2008 Kasey McCullough, Days Creek
2013 Champ: 46-11.25 Zane Anderson, Gilchrist
Name Year School Finals
================================================================
1 Gage Corrigan 11 Mohawk 45-02.00
45-02 45-01.50 FOUL 43-03 FOUL FOUL
2 Jerome Rochelle 12 Griswold 44-11.50
40-04.50 41-05 44-07 43-09.50 42-11.75 44-11.50
3 Austin Olson 12 Dufur 43-10.50
40-05 41-00.50 42-01 39-04.50 41-06.25 43-10.50
4 Max Kessinger 12 Southwest Ch 41-03.50
41-03.50 35-11 41-00.75 41-01.75 38-08.75 39-05.50
5 Wyatt Warnock 12 Joseph 41-01.00
40-10.50 FOUL 36-09.50 41-01 38-04.50 40-02.50
6 Mitchell Ford 12 Open Door Ch 39-10.50
37-10 39-10.50 38-03.50 36-11.50 36-03.50 38-11
7 Devin Merritt 12 Huntington 39-01.00
39-01 37-11.25 36-09 35-02.75 37-01 37-08.25
8 Jake Ferrell 12 Gilchrist 39-00.25
39-00.25 38-03.25 37-08.75 FOUL FOUL FOUL
9 Tyler Sky 11 Elkton 38-08.25
38-08.25 37-06.50 37-04 38-06 35-07.75 38-01
10 Micah DeWolfe 11 Alsea 37-07.00
37-07 36-05 FOUL
Boys 100 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.93 2009 Nevin Lewis, Culver
2013 Champ: 11.28 Josue Avilez, Central Linn
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 3.5
1 Zach Gescher 12 Regis 11.35Q
2 Trevor Verhelst 10 Union 11.44Q
3 Jesse DeLucia 12 Portland Chr 11.54Q
4 Ricardo Rayas 12 Lost River 11.71q
5 Lance Franco 10 Riddle 11.77q
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.0
1 Josue Avilez 12 Central Linn 11.52Q
2 Colby DeVasier 12 Oakland 11.61Q
3 Dominique Woods 12 Vernonia 11.63Q
4 Nino Castellanos 12 Stanfield 11.87
5 Mike Mitchell 10 Reedsport 11.94
Boys 200 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.99 2009 Nevin Lewis, Culver
2013 Champ: 22.89 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.1
1 Josue Avilez 12 Central Linn 23.15Q
2 Devin Lewis-Allen 11 Knappa 23.34Q
3 Trevor Verhelst 10 Union 23.39Q 23.384
4 Colby DeVasier 12 Oakland 23.72q
5 Aaron Sarmiento 10 Bonanza 24.12
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.4
1 DiSean Hernandez 11 Central Linn 23.02Q
2 Alex Tyler 12 Enterprise 23.39Q
3 Loet Van den Heuvel 12 Neah-Kah-Nie 23.39Q 23.387
4 Gabe Dickson 10 Glendale 23.53q
Boys 400 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.22 2010 Colton Mastenbroek, Scio
2013 Champ: 51.55 Alex Tyler, Enterprise
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Devin Lewis-Allen 11 Knappa 52.68Q
2 Hunter Braithwaite 11 Stanfield 53.80Q
3 Alex Tyler 12 Enterprise 53.94Q
4 Robby Ballentine 12 Waldport 55.51
5 Keaton Black 12 Myrtle Point 55.80
Heat 2 Preliminaries
1 Ben Field 12 Riverdale 53.98Q
2 Gabe Dickson 10 Glendale 54.55Q
3 Oliver Meyr 12 Central Linn 54.88Q
4 Jayce Bingham 11 Oakland 55.09q
5 Levi Tarbell 12 Bonanza 55.43q
Boys 3000 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 8:42.40 2012 Joseph Ewers, Central Linn
2013 Champ: 8:56.43 Sisay Gillock, Portland Christian
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 David Ribich 12 Enterprise 8:57.32
2 Sisay Gillock 12 Portland Chr 8:58.19
3 Guy Eroh 11 Riverdale 9:29.94
4 Jamin Hooley 12 East Linn Ch 9:32.18
5 Adrian Parra 10 Kennedy 9:36.02
6 Taylor Ball 11 Oakridge 9:37.84
7 Samuel O'Reilly 10 Union 9:48.84
8 Eric Summers 12 Lost River 10:04.49
9 Eric Cooper 11 Chiloquin 10:07.98
10 Zack Schissler 9 Oakland 10:35.36
Boys 110 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.70 2009 Stephen Dickinson, Bonanza
2013 Champ: 15.10 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.6
1 David Guild 12 Portland Chr 15.90Q
2 Kaden Lathrop 11 Enterprise 16.80Q
3 Billy Strain 11 Myrtle Point 17.39Q
4 Ethan Black 11 Union 17.91q
5 Ray Zhang 11 Canyonville 19.62
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.8
1 Austin Linville 10 East Linn Ch 16.69Q
2 Tate Barnes 11 Central Linn 17.11Q
3 Connor Paschke 10 Lost River 17.87Q
4 Cody Stewart 11 Neah-Kah-Nie 17.98q
5 Danny Sigl 9 Oakland 21.13
Boys 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, RIverside, CA
State Meet: % 38.45 2010 Coulter Mastenbroek, Scio
2013 Champ: 42.06 David Guild, Portland Christian
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 David Guild 12 Portland Chr 41.86Q
2 Nathaniel Perren 10 Enterprise 42.05Q
3 Cody Stewart 11 Neah-Kah-Nie 44.03Q
4 Caleb Bullock 12 Waldport 45.01q
5 Danny Sigl 9 Oakland 46.65
Heat 2 Preliminaries
1 Kaden Lathrop 11 Enterprise 42.79Q
2 Austin Linville 10 East Linn Ch 43.59Q
3 Eric Salazar 12 Bonanza 44.37Q
4 Connor Paschke 10 Lost River 44.49q
5 Taylor Ball 11 Oakridge 47.15
Boys Pole Vault 2A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 15-06 2007 John Ellingson, Kennedy
2013 Champ: 13-00 Hayden Hinshaw, Reedsport
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Corey Sledge 10 Culver 14-06.00
2 Kavic Belcastro 11 Central Linn 14-03.00
3 Hayden Hinshaw 12 Reedsport 12-06.00
4 Stephen Howes 12 Elgin 12-00.00
5 Austin McKillip 12 Nestucca 11-06.00
6 Frank Alonzo 12 Lost River 11-00.00
7 Ryan Leslie 10 Nestucca 10-06.00
8 Tragen Smart 10 Reedsport 10-00.00
8 Felipe Rodriguez 12 Stanfield J10-00.00
10 Charles Hardage 9 Riddle 9-06.00
Boys Long Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 21-11.75 2009 Nevin Lewis, Culver
2013 Champ: 21-04.50 Isaac Tully, Monroe
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 DiSean Hernandez 11 Central Linn 22-04.50 2.7
21-06(1.7) 21-02(1.0) 21-09(2.9) 21-02.50(0.9) 21-11.25(4.3) 22-04.50(2.7)
2 Nathan Mumford 11 Portland Chr 21-00.75 0.7
20-08.25(2.4) 20-11.25(2.9) 20-07.75(0.8) FOUL(1.7) 21-00.75(0.7) FOUL(2.9)
3 Mike Mitchell 10 Reedsport 20-07.25 2.0
20-06.25(3.8) 20-03.75(2.3) 20-05.50(2.6) 20-00.50(0.5) 19-10.50(1.4) 20-07.25(2.0)
4 Jack Yoo 12 Canyonville 20-06.75 3.4
20-05.75(3.1) 19-08(2.0) 20-06.75(3.4) FOUL(1.6) 19-09(3.9) 20-05(5.9)
5 Bishop Mitchell 9 Kennedy 20-06.25 2.3
18-04(2.5) 18-09(-0.2) 19-06.25(3.2) 18-02.25(1.9) 20-01(3.7) 20-06.25(2.3)
6 Chandler Burns 9 Enterprise 20-01.00 1.8
19-00(1.9) 19-01.25(2.4) 19-03(2.3) 18-06(2.4) 19-00.75(1.8) 20-01(1.8)
7 Michael Ashmead 11 Grant Union 18-10.50 4.7
17-08.25(1.7) 17-06.50(1.0) 18-10.50(4.7) 17-07(2.9) 18-02.75(3.1) 18-09(2.1)
8 Guillermo Pimienta 11 Nestucca 18-10.25 2.8
18-09.50(2.1) 16-09.75(2.3) 18-10.25(2.8) 18-04.75(2.4) 18-05.75(3.1) 18-01.75(2.1)
9 Jed Hays 9 Days Creek J18-08.75 1.9
18-02.50(1.8) 18-08.75(1.9) FOUL(2.8)
9 Ray Zhang 11 Canyonville 18-08.75 2.0
18-08.75(2.0) 18-03(1.2) 17-08.75(4.6) 17-11(0.4) 17-08.25(2.2) 18-06.25(2.6)
Boys Shot Put 2A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 56-06 5/23/2013 Trevor Walker, Central Linn
2013 Champ: 56-06 Trevor Walker, Central Linn
Name Year School Finals
================================================================
1 Drace Moeller 11 Nestucca 52-07.25
52-07.25 FOUL 51-04.25 50-07 52-00 50-00.75
2 Blake Warren 12 East Linn Ch 50-09.75
46-11.50 49-02.25 50-09.75 48-05 48-02 FOUL
3 Brett Elder 10 Nestucca 48-09.50
48-05.25 44-06.75 46-01.50 48-09.50 41-10.75 46-01.50
4 Jovani Garcia 11 Monroe 45-05.25
41-07 39-09.25 45-05.25 43-05.25 44-05 43-00.75
5 Justin Hynes 11 Lost River 43-10.50
FOUL 41-08.50 41-03.75 40-05.50 42-09.75 43-10.50
6 Clayton Gaines 12 Weston-McEwe 43-10.25
43-06.50 42-09 39-10 43-10.25 42-07.25 42-10
7 Kyle Erickson 12 Grant Union 42-09.00
40-09 40-01 42-00.75 42-06.50 42-09 40-02.50
8 Hayden Snow 11 Oakland 42-04.00
41-00.75 41-11.50 40-02.50 41-04.50 42-04 41-05.25
9 Andre Holmes 9 Central Linn 41-05.25
39-05.25 FOUL 40-01 41-05 40-04 41-05.25
10 Lincoln Newdall 11 Gold Beach 38-05.50
33-09.25 38-05.50 FOUL
Boys 100 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.7h 1980 Cameron Brennan, Yoncalla
2013 Champ: 11.19 Brady Smith, Scio
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.1
1 Ryan Orlandini 12 Blanchet Cat 11.37Q 11.363
2 Pieter Top 10 Gervais 11.37Q 11.366
3 AJ Holmberg 12 Scio 11.66Q
4 Alex Madrigal 9 Riverside 11.67
5 Connor Eyler 11 Vale 12.04
Heat 2 Preliminaries Wind: 3.5
1 Lane Hadley 12 Lakeview 11.04Q
2 Codi Blodgett 11 Clatskanie 11.12Q
3 Darion Smalley 12 De La Salle 11.13Q
4 Malik Knott 10 Colton 11.22q
5 Cody Wright 11 Rogue River 11.49q
Boys 200 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.6h 1986 Shane Campbell, Enterprise
2013 Champ: 22.39 Brady Smith, Scio
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 3.2
1 Agi Tamez 12 Vale 22.92Q 22.914
2 Darion Smalley 12 De La Salle 22.95Q
3 Lane Hadley 12 Lakeview 22.99Q 22.989
4 Ryan Orlandini 12 Blanchet Cat 23.09q
5 Alex Madrigal 9 Riverside 23.86
Heat 2 Preliminaries Wind: 3.5
1 Pieter Top 10 Gervais 22.92Q 22.920
2 Jacob Sturtevant 12 Westside Chr 22.99Q 22.989
3 AJ Holmberg 12 Scio 23.08Q
4 Calvin Curry 11 De La Salle 23.18q
5 Michael Cooney 12 Lakeview 23.28
Boys 400 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.65 1985 Mike Wisnovsky, St. Mary's
State Meet: 48.65 2005 Andrew Perri, Oakridge
2013 Champ: 50.03 Devon Marshall, Rainier
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Jacob Sturtevant 12 Westside Chr 52.75Q
2 AJ Holmberg 12 Scio 52.77Q
3 Elijah Dill 10 Coquille 53.65Q
4 Jaremy Neufeldt 10 Salem Academ 54.10q
5 Sean Henry 11 Corbett 56.36
Heat 2 Preliminaries
1 Tracy Salgado 12 St Mary's 52.48Q
2 Jordan Butler 11 Amity 53.30Q
3 Jordan Moyes 12 Nyssa 53.43Q
4 Nathaniel Trobough 11 Valley Catho 54.41q
5 Scott Davies 9 Burns 57.47
Boys 3000 Meter Run 3A
================================================================
State Meet: % 8:46.31 1995 James Longoria, Nyssa
2013 Champ: 8:59.85 Nick Obletz, Oregon Episcopal
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Fabian Cardenas 10 Umatilla 8:46.87
2 Zach Bellew 12 Creswell 8:57.72
3 Ben Davidson 10 Valley Catho 9:08.22
4 Tim McPherson 11 Cascade Chri 9:10.68
5 Luca Ostertag-Hill 10 Catlin Gabel 9:15.85
6 Colby Hanson 12 Creswell 9:20.68
7 Conor Keating 12 St Mary's 9:42.73
8 Marcus Raz 11 Westside Chr 9:43.75
9 Alex Olson 9 Horizon Chri 9:54.83
10 Brandon Bingham 9 Burns 10:10.60
Boys 110 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.1h 1987 Devon White, Central Linn
2013 Champ: 15.51 Seth Gretz, Rogue River
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 3.4
1 Ian Smith 12 Catlin Gabel 15.77Q
2 John Bates 10 Nyssa 15.98Q
3 Sage Delong 11 Vale 16.60Q
4 Ben Goumy 11 Gervais 16.75q
5 Marco Guitron 12 Lakeview 17.03
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.2
1 Christian Fullbright 12 Santiam Chri 16.06Q
2 Tysen Prunty 11 Valley Catho 16.22Q
3 Sean Kounovsky 11 Creswell 16.31Q
4 Blake Phillips 12 Horizon Chri 16.61q
5 Terry Schmidt 12 Rogue River 17.60
Boys 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.12 2006 Marshall Ackley, Nyssa
2013 Champ: 39.17 Justin Angove, Bandon
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Sean Kounovsky 11 Creswell 41.42Q
2 AJ Holmberg 12 Scio 41.59Q
3 Pieter Top 10 Gervais 41.67Q
4 Denten Edwards 11 St Mary's 42.63q
5 Dennis Rideout 12 Rogue River 44.21q
Heat 2 Preliminaries
1 Tysen Prunty 11 Valley Catho 42.19Q
2 Ian Smith 12 Catlin Gabel 42.37Q
3 Jeff Davies 11 Burns 43.09Q
4 Heath Hartley 9 Nyssa 44.60
-- Zach Spink 10 Dayton DQ Trail leg violation
Boys Pole Vault 3A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 15-04 2006 Marshall Ackley, Nyssa
2013 Champ: 13-06 Joseph Pelley, Santiam Christian
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Tristan Dixon 12 Coquille 13-00.00
2 Drake Montgomery 12 Vale J12-06.00
2 Hunter Jelden 11 Harrisburg J12-06.00
2 Zach Greenleaf 11 Catlin Gabel 12-06.00
5 Conner Hansen 11 Catlin Gabel 12-00.00
6 Payton James 11 Sheridan J11-06.00
6 Joshua Allan 12 Illinois Val 11-06.00
6 Sage Stipe 11 Nyssa J11-06.00
-- Micah Cisneros 12 Dayton NH
-- Jade Johnson 11 Jefferson NH
Boys Long Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 23-05.50 1978 Mike Douglas, North Douglas
2013 Champ: 21-01.25 Calvin Anderson, Horizon Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Malik Knott 10 Colton 21-07.75 1.7
FOUL(1.8) 21-01.50(2.8) 19-11.75(1.3) 21-06.75(4.2) 21-07.75(1.7) 21-06.75(2.9)
2 Michael Cooney 12 Lakeview 21-01.75 3.5
20-01.50(2.1) 20-08.75(3.2) 20-02.50(1.4) 20-09.75(1.9) 20-01(2.0) 21-01.75(3.5)
3 Cedet Bailey 12 Clatskanie 21-01.25 3.3
FOUL(1.8) 20-11.50(2.3) 18-04(1.5) 21-01.25(3.3) FOUL(3.4) 20-09(2.6)
4 Morgan Strunk 9 Salem Academ 21-00.75 0.9
20-09.25(1.1) 21-00.75(0.9) 20-09.75(2.8) 20-00.75(2.3) 20-00.50(2.3) 20-09(1.9)
5 Matthew Leong 10 Horizon Chri 20-10.75 4.5
20-08.50(1.8) 20-04(2.0) 20-07(1.6) 20-05.25(3.3) 19-00.50(2.7) 20-10.75(4.5)
6 John Bates 10 Nyssa 20-05.25 2.4
20-05.25(2.4) 20-00(2.3) 15-04.50(2.5) 12-11(1.8) FOUL(2.2) FOUL(1.7)
7 Garrett Rogers 9 Corbett 19-07.25 3.0
18-05.75(1.0) 18-08.75(2.0) 18-10.25(2.9) 18-11.50(1.4) 19-01.75(2.9) 19-07.25(3.0)
8 Justin Simpson 10 Nyssa 19-06.25 2.2
18-10(2.1) 17-10(3.1) 18-05.50(1.1) 18-08(4.2) 19-06.25(2.2) 18-11.25(2.0)
9 Denten Edwards 11 St Mary's 18-10.75 1.4
18-04.75(2.0) 18-10.75(1.4) 16-01.50(2.1) 17-07.50(4.5) 17-10(2.3) 18-06.75(3.6)
10 Ryan Orlandini 12 Blanchet Cat 18-07.25 0.8
18-07.25(0.8) 18-03(2.2) 18-06.75(2.5)
Boys Shot Put 3A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 63-11.25 1979 Ron Schmidt, Wahtonka
2013 Champ: 49-04.25 Wilson Hodge, Coquille
Name Year School Finals
================================================================
1 Brandon Bowen 11 Coquille 52-09.00
FOUL 52-09 49-00 48-02.50 FOUL 49-07
2 Jeff Lieder 12 Blanchet Cat 50-05.50
47-00 47-07 47-02 47-03.25 46-10.50 50-05.50
3 Aaron Cesaro 12 Cascade Chri 48-11.00
47-09.25 48-11 FOUL 48-06 FOUL 48-07.50
4 Cheyene Webb 12 Nyssa 45-11.00
43-08.25 44-10.50 45-11 43-00.75 FOUL 43-01.75
5 Brian Satterwhite 12 Horizon Chri 45-03.00
43-02 43-11.75 44-04.50 45-03 43-11.75 44-05.50
6 Kevin Castillo 12 Dayton 44-03.00
44-03 43-06.50 43-08 41-03.25 44-03 41-10
7 Bryton Kyme 11 Warrenton 44-00.00
44-00 FOUL 43-03.25 41-11.75 43-01.50 FOUL
8 Andrew Werst 11 Salem Academ 43-09.75
43-09.75 40-07.25 40-05 40-05 39-10.75 40-04.50
9 Damien Olvera 11 Nyssa 42-01.50
41-11.25 42-01.50 41-11 40-09 40-07.50 41-03.50
10 Eli Petersen 10 Warrenton 38-09.25
37-05 37-02.50 38-09.25
Mixed 100 Meter Dash Wheelchair WC
================================================================
2013 Champ: 20.28 John Roberts, Eugene
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: 2.0
1 Yen Hoang W Evergreen-WC 19.72
2 John Roberts M Eugene-WC 20.03
3 Josiah Schuermyer M Alice Ott Middle 21.65
4 Caleb Mitchell M Cascade -wc 22.04
5 Shanti Morrell W A&T Academy-WC 23.08
6 Kayla Bolnick W Inza Wood Middle 24.21
Mixed 200 Meter Dash Wheelchair WC
================================================================
2013 Champ: 43.49 John Roberts, Eugene
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: 2.2
1 Yen Hoang W Evergreen-WC 36.48
2 John Roberts M Eugene-WC 39.95
3 Josiah Schuermyer M Alice Ott Middle 41.88
4 Caleb Mitchell M Cascade -wc 42.62
5 Shanti Morrell W A&T Academy-WC 45.16
6 Josh Payne M Siuslaw Middle S 48.94
7 Kayla Bolnick W Inza Wood Middle 52.60
Mixed 400 Meter Dash Wheelchair WC
================================================================
2013 Champ: 1:31.00 John Roberts, Eugene
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Yen Hoang W Evergreen-WC 1:16.35
2 John Roberts M Eugene-WC 1:25.02
3 Shanti Morrell W A&T Academy-WC 1:29.39
4 Josiah Schuermyer M Alice Ott Middle 1:34.95
5 Caleb Mitchell M Cascade -wc 1:40.91
6 Josh Payne M Siuslaw Middle S 1:48.54
7 Kayla Bolnick W Inza Wood Middle 1:57.20
Girls 100 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.66 2012 Lindsay LeBrun, Portland Lutheran
2013 Champ: 13.02 Morgan Reddington, Cove
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Meagan McKinney 11 Sherman 13.06 2.0
2 Amber Von Essen 11 Crow 13.15 2.0 13.142
3 Morgan Reddington 11 Cove 13.15 2.0 13.149
4 Carissa Bottensek 9 Triangle Lak 13.26 2.0
5 Alijana Fisher 9 Portland Wal 13.36 2.0
6 Remy Brentano 11 St Paul 13.41 2.0
7 Charitey Krissie 10 Camas Valley 13.48 2.0
8 Hannah Kempf 11 Horizon Chri 13.59 2.0
Girls 200 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 26.32 1993 Kelly Scrutton, North Clackamas Chris.
2013 Champ: 27.12 Morgan Reddington, Cove
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Ellie Logan 12 Condon/Wheel 26.22 2.5
2 Amber Von Essen 11 Crow 26.59 2.5
3 Zoe Morelli 12 South Wasco 27.11 2.5
4 Alijana Fisher 9 Portland Wal 27.44 2.5
5 Riley Engdahl 12 Pacific 27.46 2.5
6 Malia Hassan 9 Imbler 27.48 2.5
7 Carissa Bottensek 9 Triangle Lak 27.53 2.5
8 Ruth Meeker 10 St. Stephen' 27.60 2.5
Girls 400 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 58.39 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2013 Champ: 1:00.75 Abi Wynn, Triangle Lake
Name Year School Finals
================================================================
1 Zoe Morelli 12 South Wasco 1:01.03
2 Malia Hassan 9 Imbler 1:02.32
3 Erin Estabrook 10 Triad Christ 1:03.21
4 Chelsea Kight 12 Southwest Ch 1:03.38
5 Jessie Flynn 10 Ione 1:03.75
6 Amber Von Essen 11 Crow 1:03.83
7 Kristen Allstott 11 Imbler 1:04.23
8 Priscilla Norris 11 Paisley 1:06.09
Girls 800 Meter Run 1A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:21.71 2008 Sarah Hanchett, McKenzie
2013 Champ: 2:28.70 Tessa O'Leary, Paisley
Name Year School Finals
================================================================
1 Madeline Bahner 12 Crosshill Ch 2:27.61
2 Sarah Stubblefield 12 Southwest Ch 2:28.75
3 Chelsea Roberts 12 Lowell 2:32.80
4 Tatum Hahn 10 South Wasco 2:36.10
5 Clara Feldman 10 Adrian 2:37.85
6 Addie Kilgore 9 Joseph 2:38.11
7 Bethany Newtson 9 Griswold 2:38.46
8 Aimee Green 11 Crow 2:39.41
9 Brittany Kreutzer 9 Pacific 2:42.43
10 Lakota Sizemore 11 Prospect 3:14.23
Girls 1500 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 4:55.39 2004 Hayley Oveson, Wallowa
2013 Champ: 5:02.04 Sarah Estabrook, Triad
Name Year School Finals
================================================================
1 Sarah Estabrook 12 Triad Christ 5:10.64
2 Sarah Stubblefield 12 Southwest Ch 5:12.51
3 Rachel Roach 11 Damascus Chr 5:14.34
4 Isabelle Tingelstad 9 Joseph 5:17.29
5 Ana Goodwin 12 Griswold 5:20.08
6 Hannah Brazil 12 Cove 5:27.87
7 Hali Asher 11 Lowell 5:32.16
8 Makenna Pennel 10 Triangle Lak 5:34.20
9 Macey Tullis 9 Griswold 5:39.94
10 Baley VanWormer 9 Prospect 6:06.15
Girls 100 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.21 2006 Emily Holding, Damascus Christian
2013 Champ: 16.03 Ellie Logan, Condon/Wheeler
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Ellie Logan 12 Condon/Wheel 15.52 1.7
2 Riley Engdahl 12 Pacific 16.47 1.7
3 Emma Bowers 11 Imbler 17.17 1.7
4 Hannah Kempf 11 Horizon Chri 17.37 1.7
5 Aumai Wills 10 Pacific 17.51 1.7 17.501
6 Giulia Luini 12 Lowell 17.51 1.7 17.510
7 Amy Eubanks 12 Powder Valle 17.55 1.7
8 Rachel Hills 12 Southwest Ch 17.85 1.7
Girls 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 45.46 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2013 Champ: 48.91 Elana Hampton, Hosanna Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Ellie Logan 12 Condon/Wheel 48.31
2 Jessica Bradley 9 Portland Wal 49.55
3 Jessie Flynn 10 Ione 49.62
4 Treiquella Osborne 11 Monument / L 50.65
5 Riley Engdahl 12 Pacific 51.09
6 Jazmin Wilberg 9 Camas Valley 51.40
7 Amanda Casey 11 Crane 51.50
8 Maegan Jones 10 Eddyville 52.17
Girls 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 50.69 2009 Crane
L. Steeves, E. O'Toole, S. O'Crowley, A. Borelli
2013 Champ: 52.13 St. Paul
C. Ruvalcaba, S. Brentano, S. Ruvalcaba, R. Brenta
School Finals H#
===================================================================
1 Imbler 51.77 2
1) Emma Bowers 11 2) Malia Hassan 9
3) Jessica Snider 12 4) Hannah Wilhelm 9
2 St Paul 52.35 2
1) Carolina Ruvalcaba 12 2) Delaney Sump 12
3) Sydney Brentano 10 4) Remy Brentano 11
3 Camas Valley 52.81 2
1) Charitey Krissie 10 2) Whitney Lindsey 11
3) Jayden McIntire 12 4) Jazmin Wilberg 9
4 Pacific 53.20 2
1) Brittany Kreutzer 9 2) Jessica Martinez 9
3) Aumai Wills 10 4) Riley Engdahl 12
5 Triangle Lake 53.43 1
1) MiKayla Coon 9 2) Bailey VanCleave 10
3) Bailee Davis 11 4) Carissa Bottensek 9
6 Sherman 53.44 2
1) Andie Harrison 12 2) Sabrina Green-Hite 11
3) Brittney Orendorff 9 4) Meagan McKinney 11
7 Portland Waldorf 53.76 2
1) Elizabeth Taylor 11 2) Jessica Bradley 9
3) Alma Baker 11 4) Alijana Fisher 9
8 Lowell 54.73 1
1) Anna Cardwell 9 2) Giulia Luini 12
3) Chelsea Roberts 12 4) Milika Poggemeyer 12
9 Condon/Wheeler 55.01 1
1) Matney Jamieson 11 2) Deana Harris 11
3) Deanna Hunt 12 4) Piper Jamieson 9
-- Cove DQ 1 Out of exchange zone
1) Molly DelCurto 12 2) Danielle Noble 10
3) Saskia Lay 10 4) Morgan Reddington 11
Girls 4x400 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 4:03.62 2009 Crane
L.Steeves, A. Borelli, B. Milburn, S. O'Crowley
2013 Champ: 4:22.84 Paisley
K. Colahan, J. O'Leary, P. Norris, T. O'Leary
School Finals H#
===================================================================
1 Imbler 4:18.73 2
1) Malia Hassan 9 2) Kailey Smith 9
3) Jessica Snider 12 4) Kristen Allstott 11
2 Camas Valley 4:22.31 2
1) Whitney Lindsey 11 2) Charitey Krissie 10
3) Jayden McIntire 12 4) Jazmin Wilberg 9
3 Triangle Lake 4:25.94 2
1) Patience Hamper 9 2) Natalie Verdoes 12
3) Bailey VanCleave 10 4) Carissa Bottensek 9
4 Condon/Wheeler 4:26.65 1
1) Matney Jamieson 11 2) Piper Jamieson 9
3) Emma Logan 10 4) Deana Harris 11
5 Damascus Christian 4:27.62 2
1) Ashlynn Jones 9 2) Hannah Forrar 10
3) Rachel Roach 11 4) Faith Richards 9
6 South Wasco County 4:28.44 2
1) Katherine Popchock 12 2) Tatum Hahn 10
3) Ally Muhleman 9 4) Zoe Morelli 12
7 Southwest Christian 4:29.32 2
1) Chelsea Kight 12 2) Rachel Hills 12
3) Rebecca Ditmore 11 4) Sarah Stubblefield 12
8 Crow 4:30.59 1
1) Aimee Green 11 2) Rylee Laing 9
3) Shaylee Yeates 10 4) Amber Von Essen 11
9 Triad Christian 4:32.47 1
1) Kayli Hankins 12 2) Sarah Estabrook 12
3) Maddie McQuiston 10 4) Erin Estabrook 10
10 Adrian 4:35.45 1
1) Selina Villarreal 9 2) Tane't Campbell 12
3) Marieke Frerichs 12 4) Clara Feldman 10
Girls Pole Vault 1A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-05 1999 Sarah Sasaki, North Clackamas Chris.
2013 Champ: 9-06 Lindi Burgeson, Damascus Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Deana Harris 11 Condon/Wheel 9-06.00
2 Molly DelCurto 12 Cove 9-03.00
3 Milika Poggemeyer 12 Lowell 9-00.00
4 Katherine Popchock 12 South Wasco J9-00.00
5 Amanda Casey 11 Crane 8-09.00
6 Haley Foster 9 Crosshill Ch 8-06.00
7 Julia O'Leary 12 Paisley 7-06.00
8 Maddie McQuiston 10 Triad Christ 7-00.00
9 Carolina Ruvalcaba 12 St Paul J7-00.00
9 Idgie Glynn 10 McKenzie J7-00.00
Girls Triple Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 36-09 1996 Melissa McElligott, Ione
2013 Champ: 34-02 Ellie Logan, Condon/Wheeler
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Emma Bowers 11 Imbler 32-07.50 -3.9
31-00.50(-3.1) 31-02.50(-3.2) 32-02(-0.3) 31-03.50(-3.0) 32-07.50(-3.9) 32-05.50(-1.4)
2 Krysta Colahan 10 Paisley 32-05.00 -1.1
30-01.25(-1.4) 31-00(-2.3) 30-07.75(-1.6) 30-04.75(-2.4) FOUL(-2.5) 32-05(-1.1)
3 Katherine Popchock 12 South Wasco 32-04.25 -1.6
31-00.25(-2.1) 31-07(-0.7) 31-01(-2.6) 31-05.50(-3.2) 32-04.25(-1.6) 31-02(-1.7)
4 Treiquella Osborne 11 Monument / L 32-03.75 0.7
31-09.50(-1.3) 32-01.25(-2.8) 31-05.50(-0.2) 32-03.75(0.7) 28-05(-2.1) 30-02(-2.5)
5 Hannah Kempf 11 Horizon Chri 32-00.50 -2.1
31-02.50(-1.9) 31-08(-1.5) 31-08.25(-0.7) 30-10.25(-1.1) 32-00.50(-2.1) 31-02.25(-2.5)
6 Jessica Martinez 9 Pacific 31-05.50 -0.4
FOUL(-0.8) 30-08(-1.9) 28-09.25(-2.2) 28-09.50(-1.9) 30-04.25(-1.2) 31-05.50(-0.4)
7 Remy Brentano 11 St Paul 30-09.00 -2.6
30-01.75(-2.3) 30-09(-2.6) FOUL(-2.2) FOUL(-2.2) 29-00.75(-2.3) 30-05.50(-0.0)
8 Chelsea Kight 12 Southwest Ch 30-06.50 -2.0
28-10(-1.4) 29-04.25(-2.4) 29-01(-3.7) 30-04(-0.3) 29-11(-1.5) 30-06.50(-2.0)
9 Idgie Glynn 10 McKenzie 29-09.25 -1.0
29-09.25(-1.0) 29-03.50(-2.6) 29-01.25(-1.4) 28-09.25(-0.9) 29-01.25(-2.4) 27-11.25(-0.7)
-- Morgan Crawford 11 Siletz Valle FOUL
FOUL(-2.5) FOUL(-0.2) FOUL(-2.2)
Girls Shot Put 1A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 MIchelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 40-11 1996 Stephanie Ervin, Adrian
2013 Champ: 39-02 Megan White, Spray
Name Year School Finals
================================================================
1 Taylor Darden 11 Dufur 38-03.50
36-05 34-04.50 34-10 36-01 38-03.50 38-01
2 Kaylee Biando 12 Prospect 37-02.50
36-06.50 36-03.25 34-10 34-08.50 36-04 37-02.50
3 Matney Jamieson 11 Condon/Wheel 35-09.25
33-09.75 32-06.50 35-01.25 29-08.50 35-09.25 31-10.50
4 Emma Coleman 10 St Paul 35-05.50
34-03.50 32-06 34-11.25 35-05.50 33-01.25 35-04
5 Mikayla Murchison 12 Cove 34-07.75
33-05.50 33-07.50 34-03.50 34-06 34-05.25 34-07.75
6 Kinzee Chandler 12 Harper 33-00.25
32-04.75 33-00.25 30-03.50 30-11 32-01 32-09.50
7 Mikaila Hiddleston 12 McKenzie 32-05.25
30-09.25 30-08 32-05.25 31-08.25 31-05 31-06.50
8 Nicole Manning 9 Life Christi 30-04.50
30-04.50 29-01 30-01.50 29-00 29-08.50 30-04.50
9 Halee Hedgpeth 12 Prospect J30-04.50
30-04.50 29-03.50 29-11 29-00.25 29-09.25 28-11
10 Skyla Stuempfl 10 Eddyville 28-08.00
25-09 28-08 27-04
Girls 100 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.68 2010 Erica Drake, Pilot Rock
2013 Champ: 13.01 Madison Carlin, Weston-McEwen
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Loghan Sprauer 11 Kennedy 12.67% 1.0
2 Madison Carlin 11 Weston-McEwe 12.88 1.0
3 Carley Brown 11 Lost River 12.98 1.0
4 Cora Gallop 11 Oakland 13.13 1.0
5 Julia Whalen 12 Portland Chr 13.26 1.0
6 Mackenzie Wilson 9 East Linn Ch 13.30 1.0
7 Annie Duncan 9 Union 13.33 1.0
8 Meghan Sullivan 11 Vernonia 13.37 1.0
Girls 200 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.99 2008 Keli Hall, Lakeview
2013 Champ: 26.70 Loghan Sprauer, Kennedy
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Loghan Sprauer 11 Kennedy 26.25 0.9
2 Cora Gallop 11 Oakland 26.46 0.9
3 Madison Carlin 11 Weston-McEwe 26.96 0.9
4 Julia Whalen 12 Portland Chr 27.13 0.9
5 Elizabeth Herbes 10 Union 27.23 0.9
6 Mackenzie Wilson 9 East Linn Ch 27.31 0.9
7 Meghan Sullivan 11 Vernonia 27.33 0.9
8 Mahli Beltran 11 Canyonville 28.18 0.9
Girls 400 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.85 2007 Keli Hall, Lakeview
2013 Champ: 58.21 Julia Whalen, Portland Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Loghan Sprauer 11 Kennedy 58.20
2 Emily Parks 10 Lost River 58.53
3 Julia Whalen 12 Portland Chr 1:00.52
4 Elizabeth Herbes 10 Union 1:00.57
5 Cora Gallop 11 Oakland 1:01.83
6 Aria Higgins 11 Elgin 1:02.21
7 Devin Vandergriff 9 Knappa 1:03.53
8 Kaylynn Hixenbaugh 11 Reedsport 1:06.95
Girls 800 Meter Run 2A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:16.09 2010 Morgan Martin, St. Mary's
2013 Champ: 2:24.82 Aysia Killingbeck-Davidson, Oakridge
Name Year School Finals
================================================================
1 Andrea Retano 11 Culver 2:18.57
2 Aysia Killingbeck-Davids 11 Oakridge 2:21.03
3 Katriel O'Reilly 12 Union 2:21.21
4 Sydney Nichol 9 East Linn Ch 2:25.28
5 Dawn Mist Movich- Fields 10 Enterprise 2:26.69
6 Megan Parks 12 Lost River 2:28.34
7 Alexandra Scott 10 Riverdale 2:33.31
8 Monica Chatelain 11 Nestucca 2:37.76
9 Kaitlyn Rictor 11 Monroe 2:39.08
10 Amanda Forrester 11 Glendale 2:47.78
-- Hannah Lewis 10 Culver SCR
Girls 1500 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 4:53.73 2007 Diana Sanchez, Blanchet Catholic
2013 Champ: 4:53.86 Katriel O'Reilly, Union
Name Year School Finals
================================================================
1 McKenzie Evans 12 Union 4:56.29
2 Sydney Nichol 9 East Linn Ch 4:59.95
3 Aysia Killingbeck-Davids 11 Oakridge 5:01.90
4 Elly Wells 10 Union 5:06.23
5 Brittni Gibson 9 Oakridge 5:08.53
6 Angelica Metteer 11 Culver 5:15.31
7 Kaitlin Armstrong 9 Gold Beach 5:15.75
8 Megan Parks 12 Lost River 5:15.75
9 Rebekah Whittles 11 Nestucca 5:26.21
10 Courtney Ahn 11 Nestucca 5:36.47
Girls 100 Meter Hurdles 2A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.35 2007 Jess McClune, Elgin
2013 Champ: 16.33 Elsa Steen, Enterprise
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Kycie Richwine 11 Nestucca 16.13 1.6
2 Madison Sprauer 12 Kennedy 16.76 1.6
3 Erica Stuckart 11 Regis 16.82 1.6
4 Amelia Grosjacques 11 Kennedy 16.89 1.6
5 Stacy Kozlowski 12 Portland Chr 17.37 1.6
6 Isabel Golemon 12 Days Creek 17.47 1.6
7 Maria Sigl 10 Oakland 17.78 1.6
8 Betsy West 12 Weston-McEwe 20.00 1.6
Girls 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 46.69 2008 Keli Hall, Lakeview
2013 Champ: 47.86 Emily Parks, Lost River
Name Year School Finals
================================================================
1 Emily Parks 10 Lost River 46.00%
2 Madison Sprauer 12 Kennedy 48.81
3 Betsy West 12 Weston-McEwe 49.38
4 Erica Stuckart 11 Regis 49.84
5 Kycie Richwine 11 Nestucca 49.91
6 Isabel Golemon 12 Days Creek 50.05
7 Maria Sigl 10 Oakland 51.53
8 Theresa Smolkowski 11 Elgin 52.43
Girls 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 50.59 2010 St. Mary's
M. Martin, A. Steinsiek, R. Rostel, M. Krieser
2013 Champ: 51.49 Culver
G. Alley, A. Retano, H. Lewis, L. Sandy
School Finals H#
===================================================================
1 Lost River 51.38 2
1) Emily Parks 10 2) Irene Alonzo 12
3) Carley Brown 11 4) Megan Parks 12
2 Union 52.15 2
1) Annie Duncan 9 2) Lynn Shoemaker 12
3) Laura Herbes 11 4) Elizabeth Herbes 10
3 Kennedy 52.89 2
1) Amelia Grosjacques 11 2) Taylor Brown 10
3) Sarah Therkelsen 9 4) Madison Sprauer 12
4 Weston-McEwen 52.96 2 52.957
1) Melanie Sederburg 12 2) Betsy West 12
3) Ali Schroeder 9 4) Madison Carlin 11
5 Vernonia 52.96 2 52.959
1) Sara-eve Mayer-Villeneuve 12 2) Emma D'Onghia 12
3) Stephanie Castro 12 4) Meghan Sullivan 11
6 Knappa 53.25 2
1) Chelsea Sapp 9 2) Alisha Geisler 11
3) Meranda Godwin 9 4) Devin Vandergriff 9
7 Regis 53.30 1
1) Madison Boyd 11 2) Ashtyn Chamberland 10
3) Camille Dickey 10 4) Erica Stuckart 11
8 Monroe 54.34 1
1) Emily Holmes 9 2) Stefany Diaz 12
3) Kayla Bateman 10 4) Kaitlyn Rictor 11
9 Bonanza 57.00 1
1) Elizabeth Cheyne 10 2) Alex Avila 11
3) Rosa Banderas 10 4) Yaneli Lizarde 12
10 Myrtle Point 1:03.87 1
1) Gemma Sanchez 11 2) Amanda Harris 11
3) Tia Stateler 11 4) Nicole Storbeck 10
Girls 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 4:00.92 2010 St. Mary's
M. Martin, M. Krieser, A. Steinsiek, S. Bennion
2013 Champ: 4:13.75 Portland Christian
A. Cayetano, H. Jossi, K. White, J. Whalen
School Finals H#
===================================================================
1 Lost River 4:12.08 2
1) Sarah Addington 9 2) Carley Brown 11
3) Megan Parks 12 4) Emily Parks 10
2 Union 4:13.19 2
1) Annie Duncan 9 2) Stormy Bullard 11
3) Katriel O'Reilly 12 4) Elizabeth Herbes 10
3 East Linn Christian 4:18.06 2
1) Mackenzie Wilson 9 2) Liz Reardon 12
3) Anna Burkey 12 4) Sydney Nichol 9
4 Regis 4:23.67 2
1) Emma Van Veen 10 2) Erica Stuckart 11
3) Grace Piccirilli 10 4) Ashtyn Chamberland 10
5 Elgin 4:24.49 2
1) Jesseka Collins 12 2) Stormy Silver 11
3) Theresa Smolkowski 11 4) Aria Higgins 11
6 Reedsport 4:28.51 1
1) Kezia Eunice 10 2) Cheyenne Lindberg 11
3) Bailey LaRouche 9 4) Kaylynn Hixenbaugh 11
7 Vernonia 4:28.52 2
1) Meghan Sullivan 11 2) Jocie Roberts 10
3) Stephanie Castro 12 4) Emma D'Onghia 12
8 Nestucca 4:31.15 1
1) Tea Chatelain 9 2) Monica Chatelain 11
3) Alyssa Morgan 10 4) Kycie Richwine 11
9 Oakridge 4:34.44 1
1) Erynn Buchmeier 9 2) Kyla Flack 10
3) Kiera Killingbeck 9 4) Aysia Killingbeck-Davidson 11
10 Glendale 4:46.57 1
1) Chelsy Dill 11 2) Kylie Curry 11
3) Synthany Woodley 11 4) Ashlan Parsley 9
Girls Pole Vault 2A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 10-09 2012 Shannelle Cayetano, Portland Christian
2013 Champ: 9-09 Sierra Robertson, Portland Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Madison Sprauer 12 Kennedy 8-06.00
2 Melanie Sederburg 12 Weston-McEwe 8-03.00
3 Colleen Winn 12 Oakland 8-00.00
4 McKenna Aerni 9 Santiam 7-06.00
4 Laura Herbes 11 Union 7-06.00
4 Kayla Bateman 10 Monroe 7-06.00
7 Tori Foong 10 Portland Chr 6-06.00
8 Alyssa Morgan 10 Nestucca J6-06.00
-- Hope Lee 9 Bonanza NH
Girls Triple Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 37-08 2012 Alexis Anderson, Neah-Kah-Nie
2013 Champ: 35-06 Mary Roy, Grant Union
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Cora Gallop 11 Oakland 35-04.50 -1.0
33-10(-0.3) 32-07.50(-2.4) PASS 34-10.50(-2.4) 34-02.50(-2.4) 35-04.50(-1.0)
2 Jazmyn Herrington 12 Days Creek 34-02.75 -1.3
33-03.50(-1.0) 33-09.25(-0.5) PASS 33-08(-0.6) 33-08(-1.2) 34-02.75(-1.3)
3 Cezanne Brunner 10 Portland Chr 32-04.75 -1.7
31-04.50(-1.2) FOUL(+0.0) 30-03(-1.5) 31-07.75(-2.2) 32-01.25(-2.2) 32-04.75(-1.7)
4 Abby Frith 9 Regis 32-03.75 -0.4
30-06(-1.7) 31-07.75(-1.3) 32-03.75(-0.4) 30-06.50(-2.6) 31-05.50(-0.6) 32-02.50(-1.1)
5 Kenzie Wilson 10 Grant Union 31-08.25 -0.1
30-07(-0.6) 31-08.25(-0.1) 31-01(+0.0) 30-03.50(-1.7) 31-02.75(-1.7) 31-02.75(-3.0)
6 Taylor Brown 10 Kennedy 31-07.75 -3.9
31-01(-1.4) 31-07.75(-3.9) 29-11.50(-2.4) 30-11.75(-2.2) 30-07.50(-1.2) 30-03.75(-2.4)
7 Stacy Kozlowski 12 Portland Chr 31-03.75 -1.5
30-00.75(-1.3) 30-07.50(-0.9) 30-07.75(-1.4) 30-08.25(-1.4) 31-03.75(-1.5) 30-11(-1.5)
8 Sasha Eck 11 Canyonville 30-11.00 +0.0
28-10.25(-1.9) FOUL(-1.0) 30-11(+0.0) 29-11.75(-1.5) 30-07(-1.4) 29-04.50(-1.4)
9 Irene Alonzo 12 Lost River 30-08.75 -3.0
29-02.50(-2.2) 29-08.50(-1.5) 30-06.50(-0.9) 29-10(-1.7) 30-08.75(-3.0) 30-03.50(-2.5)
10 Katie Birkmaier 12 Enterprise 30-04.25 -1.2
29-11(-1.1) 29-09.75(+0.0) 30-04.25(-1.2)
Girls Shot Put 2A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 40-00 2011 Jessica Johns, Canyonville
2013 Champ: 35-02.75 Marta Stangel, Enterprise
Name Year School Finals
================================================================
1 Alisha Clark 12 Santiam 34-00.25
32-02 31-08.25 34-00 31-09 33-04 34-00.25
2 McKayla Horner 9 East Linn Ch 32-06.50
31-02.50 30-02 32-02.75 32-06.50 32-00 31-10.50
3 Hannah Schaafsma 12 Enterprise 32-03.50
32-00 32-03.50 30-09.25 FOUL 31-10.25 29-08.75
4 Faith Lee 11 Bonanza 32-03.00
32-03 28-02.50 28-02.75 25-10.25 28-03.25 30-03.25
5 Caitlin Hearn 12 Irrigon 31-10.75
31-10.75 29-11.25 30-05.25 30-01 31-02 30-11
6 Nicole Seals 11 Myrtle Point 30-06.50
29-09.50 30-06.50 28-02.75 27-11.75 29-01 28-05
7 Kristina Burdick 12 Neah-Kah-Nie 30-04.75
29-05.50 29-11.75 26-04.50 30-04.75 28-01.75 29-07.75
8 Sierra Falcon 11 Faith Bible 29-07.25
28-10.50 29-07.25 28-07.50 26-06.25 27-06 26-10.75
9 Sadi Sutton 12 Monroe 29-00.25
28-10.25 28-07.25 27-10.75 25-08 27-11.50 29-00.25
10 Keilani Baker 10 Chiloquin 28-00.75
28-00.75 28-00 27-05
Girls 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.2h 1987 Julie Newtson, Griswold
2013 Champ: 12.68 Taylor Deskins, Santiam Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Justyce Smith 11 Riverside 12.64 0.6
2 Amie Zitterkob 11 Umatilla 12.68 0.6 12.675
3 Andrea Lemus-Cisneros 11 Umatilla 12.68 0.6 12.677
4 Natalie Legras 11 Scio 12.77 0.6
5 Megan Miller 9 Pleasant Hil 12.78 0.6
6 Mikaela Bernards 12 Valley Catho 12.83 0.6
7 Ryan Conlin 12 Westside Chr 12.98 0.6
8 Aessa Catt 9 St Mary's 13.01 0.6
Girls 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.49 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2013 Champ: 26.21 Justyce Smith, Riverside
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Andrea Lemus-Cisneros 11 Umatilla 25.72 1.6
2 Justyce Smith 11 Riverside 25.93 1.6
3 Natalie Legras 11 Scio 26.29 1.6
4 Aessa Catt 9 St Mary's 26.42 1.6
5 Megan Miller 9 Pleasant Hil 26.51 1.6
6 Ryan Conlin 12 Westside Chr 26.63 1.6
7 Madelyn Gunderson 12 Burns 26.87 1.6
8 Sam Weiland 12 St Mary's 26.96 1.6
Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.98 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2013 Champ: 59.06 Makenzee Cleveland, Valley Catholic
Name Year School Finals
================================================================
1 Makenzee Cleveland 12 Valley Catho 59.06
2 Madelyn Gunderson 12 Burns 59.87
3 Jessie Mathison 12 Westside Chr 1:00.05
4 Catherine Clemens 9 Burns 1:01.03
5 Hannah Rehm 11 Valley Catho 1:01.10
6 Emily Elmore 10 St Mary's 1:02.07
7 Mikayla Cortez 10 Scio 1:03.68
8 Sarah Middleton 10 Rogue River 1:04.01
Girls 800 Meter Run 3A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:14.0h 1982 Deanna Scheidler, Kennedy
2013 Champ: 2:22.95 Madison Winn, Burns
Name Year School Finals
================================================================
1 Nyalual Beng 12 De La Salle 2:20.55
2 Jessie Mathison 12 Westside Chr 2:21.97
3 Makenzee Cleveland 12 Valley Catho 2:24.17
4 Hannah Cesario 11 Horizon Chri 2:26.66
5 Destiny Carlson 9 Scio 2:29.96
6 Kimber Hawkins 11 Vale 2:30.16
7 Madeline Volk 10 St Mary's 2:31.77
8 Gianna Isola 10 St Mary's 2:35.66
9 Hannah Baker 9 Jefferson 2:37.67
Girls 1500 Meter Run 3A
================================================================
State Meet: % 4:37.8h 1980 Rosa Gutierrez, Glendale
2013 Champ: 4:55.77 Olivia Powell, Creswell
Name Year School Finals
================================================================
1 Olivia Powell 11 Creswell 4:51.96
2 Nyalual Beng 12 De La Salle 4:57.42
3 Stephanie Croy 12 Cascade Chri 4:58.77
4 Sam Slusher 9 Catlin Gabel 4:58.78
5 Aida Santoro 10 Bandon 5:00.36
6 Hannah Cesario 11 Horizon Chri 5:02.71
7 Madison Winn 12 Burns 5:07.48
8 Katey Harris 12 Dayton 5:10.45
9 Aleesha Watson 9 Umatilla 5:22.98
10 Alia Campbell 9 Blanchet Cat 5:23.73
Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.72 2001 Maranda Brownson, Yoncalla
2013 Champ: 16.41 Hannah Bates, Vale
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mikaela Bernards 12 Valley Catho 15.83 1.5
2 Natalie Legras 11 Scio 15.84 1.5
3 Hannah Bates 11 Vale 16.01 1.5
4 Sydney Mohler 12 Dayton 16.28 1.5
5 Madison Schrader 9 Lakeview 16.30 1.5
6 Darian Wilson 9 Coquille 17.00 1.5
7 Madison Johnson 11 Vale 17.19 1.5
8 Hannah Hickenlooper 12 Jefferson 17.49 1.5
Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.65 2002 Holly Prinslow, Gervais
2013 Champ: 47.88 Hannah Bates, Vale
Name Year School Finals
================================================================
1 Hannah Bates 11 Vale 46.30
2 Mikaela Bernards 12 Valley Catho 47.16
3 Reilly Blood 10 Valley Catho 47.81
4 Kayla Brase 12 Westside Chr 47.92
5 Keelie Worthington 10 Rogue River 48.33
6 Sydney Mohler 12 Dayton 48.79
7 Kami Hawkins 11 Vale 49.12
8 Grace Smith 12 Scio 49.33
Girls 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 49.8h 1979 Lost River
M. Wannamaker, N. O'Neil, R. Day, L. Nicholson
2013 Champ: 50.57 Valley Catholic
R. Blood, C. McLoughlin, M. Cleveland, M. Bernards
School Finals H#
===================================================================
1 Valley Catholic 49.80% 2
1) Gabby Rosenthal 12 2) Sarah Connelly 11
3) Makenzee Cleveland 12 4) Mikaela Bernards 12
2 Umatilla 50.82 2
1) Amie Zitterkob 11 2) Adriana Madrigal 10
3) Kassandra Galbraith 11 4) Andrea Lemus-Cisneros 11
3 Vale 51.08 2
1) Madison Johnson 11 2) Hannah Bates 11
3) Kami Hawkins 11 4) Kimber Hawkins 11
4 St Mary's 51.12 2
1) Emily Elmore 10 2) Sam Weiland 12
3) Meg Vasey 10 4) Aessa Catt 9
5 Catlin Gabel 51.19 2
1) Gabby Bishop 12 2) Brie Campbell 11
3) Gracie Cavenaugh 9 4) Adele English 11
6 Westside Christian 51.20 2
1) Micaiah Fischer 11 2) Kayla Brase 12
3) Jessie Mathison 12 4) Ryan Conlin 12
7 Burns 51.21 2
1) Emma Winn 9 2) Madelyn Gunderson 12
3) Madison Winn 12 4) Catherine Clemens 9
8 Scio 51.89 1
1) Mikayla Cortez 10 2) Grace Smith 12
3) Destiny Carlson 9 4) Natalie Legras 11
9 Pleasant Hill 52.40 1
1) Samantha Fritz 10 2) Megan Miller 9
3) Kaitlyn Michlanski 11 4) Madison Fisher 9
10 Glide 53.34 1
1) Shelby Thompson 12 2) Grace Tester 9
3) Elle Rappe' 12 4) Kali Vickery 11
11 Amity 53.48 1
1) Aminata Huber 12 2) Meghan Drader 10
3) Cali Jones 10 4) Julia Upshaw 11
Girls 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 4:02.59 2011 St. Mary's
M. Krieser, A. Steinsiek, E. Peterson, S. Bennion
2013 Champ: 4:12.84 Valley Catholic
H. Rehm, R. Blood, M. Rapp, M. Cleveland
School Finals H#
===================================================================
1 Valley Catholic 4:05.11 2
1) Hannah Rehm 11 2) Julia Clark 9
3) Reilly Blood 10 4) Makenzee Cleveland 12
2 St Mary's 4:08.44 2
1) Aessa Catt 9 2) Emily Elmore 10
3) Emily Alvarez 12 4) Sam Weiland 12
3 Westside Christian 4:12.26 2
1) Sarah Curtis 12 2) Kayla Brase 12
3) Ryan Conlin 12 4) Jessie Mathison 12
4 Vale 4:12.40 2
1) Kami Hawkins 11 2) Madison Johnson 11
3) Kaley Cope 11 4) Kimber Hawkins 11
5 Catlin Gabel 4:12.46 2
1) Brie Campbell 11 2) Mary Gilleland 11
3) Sam Slusher 9 4) Adele English 11
6 Corbett 4:14.89 2
1) Jenna Kerslake 9 2) Kali AnDyke 10
3) Sascha Fruehauf 10 4) Elisabeth Krieger 11
7 Salem Academy 4:16.45 1
1) Stacia Panther 9 2) Brianna Hansen 12
3) Karissa Standridge 12 4) Shelby Jenkins 11
8 Dayton 4:18.20 1
1) Sydney Mohler 12 2) Nancy Arroyo 9
3) Mireya Vazquez 12 4) Katey Harris 12
9 Lakeview 4:20.75 1
1) Tenysen Patzke 10 2) Taylor Watts 11
3) Madison Schrader 9 4) Anna Fledderjohann
10 Burns 4:21.36 2
1) Emma Winn 9 2) Catherine Clemens 9
3) Megan Lee 12 4) Madelyn Gunderson 12
11 Pleasant Hill 4:25.39 1
1) Megan Miller 9 2) Kaitlyn Michlanski 11
3) Samantha Fritz 10 4) Madison Fisher 9
Girls Pole Vault 3A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 11-07 1998 Jenni Ashcroft, Sheridan
2013 Champ: 10-03 Allie Hartley, Nyssa
Name Year School Finals
================================================================
1 Karissa Standridge 12 Salem Academ 10-00.00
2 Kylee DeLong 11 Vale J10-00.00
3 Kali AnDyke 10 Corbett 9-09.00
4 Delany Hall 11 Lakeview 9-03.00
5 Lily Harrie 12 St Mary's 9-00.00
6 Kylee Skerjanec 10 Vale 8-09.00
7 Alyssa AnDyke 10 Corbett 8-06.00
8 Lexi Goebel 11 Westside Chr 8-00.00
9 Hannah Hickenlooper 12 Jefferson 7-06.00
-- Biina Ashida 10 Sheridan NH
Girls Triple Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 38-00.75 1999 Maranda Brownson, Yoncalla
2013 Champ: 34-05.50 Kayla Brase, Westside Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Kayla Brase 12 Westside Chr 35-10.25 -0.9
34-02(+0.0) 35-10.25(-0.9) 34-08.25(-1.1) 35-00.25(-1.8) 35-01.25(-0.6) 34-04.25(-0.7)
2 Hannah Smith 12 Bandon 34-08.75 -1.2
32-01.50(-1.1) 33-04.25(-0.8) 32-10.25(-1.9) FOUL(-1.3) 32-07.25(+0.0) 34-08.75(-1.2)
3 Shelby Jenkins 11 Salem Academ 34-07.75 NWI
34-07.75(-0.0) 33-10(-0.4) 34-03.75(-1.1) 32-08.50(-1.2) 33-01(-0.5) 32-10.50(-1.8)
4 Darian Wilson 9 Coquille 34-01.00 -0.9
FOUL(-1.2) 33-04.75(-0.8) 32-11.25(-2.5) 34-00.75(-2.0) 34-01(-0.9) 33-08.75(-1.9)
5 Kimber Hawkins 11 Vale 33-09.00 -1.4
33-02(+0.0) 32-05(-2.1) 32-08.25(-1.7) 32-10.25(-0.0) 33-07.75(-0.3) 33-09(-1.4)
6 Ella Turkot 11 Valley Catho 33-07.00 -0.9
FOUL(-0.9) 31-08.50(-1.6) 30-11(-2.4) 32-04(NWI) 31-05.50(-2.4) 33-07(-0.9)
7 Jessie Brownell 10 Salem Academ 32-06.25 +0.0
32-06.25(+0.0) 31-04.50(-1.0) 30-09(-0.0) 30-11.75(-2.1) 30-09.50(-2.9) 31-11.50(-1.8)
8 Erin Rowland 11 Westside Chr 32-04.25 -0.5
32-04.25(-0.5) 31-05.50(-1.9) 31-07.75(-1.6) 31-03.25(-1.7) 30-11.25(-1.1) 31-05.25(-1.6)
9 Hailey Applegate 12 Vale 31-11.00 -2.9
30-10.75(-2.2) 30-11.25(-1.9) 31-11(-2.9) 29-07.50(-1.4) 30-08(-1.8) FOUL(-1.4)
10 Addie Flemmer 12 Valley Catho 30-07.00 -0.8
30-07(-0.8) PASS PASS
Girls Shot Put 3A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 44-10 2012 Emmi Collier, Warrenton
2013 Champ: 41-08.50 Carley Lannan, Clatskanie
Name Year School Finals
================================================================
1 Lindsay McShane 10 Amity 39-11.50
39-07.25 39-11.50 38-08.50 37-05.75 37-04.75 37-00.25
2 Mandy Wolfe 11 Vale 37-01.00
34-00 33-09.25 34-05.25 35-02.50 36-03.75 37-01
3 Maddie Shirley 11 Dayton 36-00.25
34-07.75 33-01 35-09.25 36-00.25 35-06.25 35-08
4 Miranda Conley 11 Lakeview 35-07.25
35-01.75 34-08.25 33-06.25 34-05.50 34-02 35-07.25
5 Sheila Limas 12 Blanchet Cat 34-04.75
FOUL 32-08.25 32-10.50 34-04.75 32-03.25 34-03.75
6 Allison Smith 11 Pleasant Hil 33-09.50
32-05.25 33-04 33-04.25 33-09.50 33-09.50 32-06.75
7 Mirna Daltoso 9 Riverside 32-07.00
FOUL 31-07.75 30-10.75 31-06.25 31-00.75 32-07
8 Jennifer Lee 11 Oregon Episc 30-07.25
28-06.50 27-10.50 30-07.25 27-07.75 27-10.50 29-02.75
9 Simone Ballard 12 Corbett 29-09.25
28-07.50 28-00.75 29-09.25 27-07.75 26-08.50 27-00.50
10 Caley Trimble 11 Glide 29-06.00
FOUL 27-00 29-06
Boys 100 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 11.01 2011 Jake Ovgard, Triad
2013 Champ: 11.19 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Joel Baeza 11 Life Christi 11.48 1.5
2 Matthew Dauntless 12 Damascus Chr 11.52 1.5
3 Mason Bloomster 11 Horizon Chri 11.60 1.5
4 Montana May 11 Crow 11.68 1.5
5 Chase Walker 11 Adrian 11.69 1.5
6 Chase Parker 12 Triangle Lak 11.81 1.5 11.802
7 Maverick Winslow 9 Sherman 11.81 1.5 11.807
8 Theran Hunt 12 Camas Valley 11.81 1.5 11.809
Boys 200 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.35 2011 Jake Ovgard, Triad
2013 Champ: 22.01 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Loreto Morelli 11 South Wasco 22.84 1.1
2 Matthew Dauntless 12 Damascus Chr 22.89 1.1
3 Mason Bloomster 11 Horizon Chri 23.45 1.1
4 Joel Baeza 11 Life Christi 23.70 1.1
5 Montana May 11 Crow 23.80 1.1
6 Cole Kreutzer 11 Pacific 23.80 1.1
7 Chase Walker 11 Adrian 23.81 1.1
8 Kai Wolfe 11 Camas Valley 23.89 1.1
Boys 400 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.82 2007 Maurus Hope, Adrian
2013 Champ: 50.55 Mike Wagner, Pacific
Name Year School Finals
================================================================
1 Bryson Shira 10 Adrian 50.56
2 Loreto Morelli 11 South Wasco 50.87
3 Weston Tilton 12 Camas Valley 51.10
4 Cole Kreutzer 11 Pacific 52.31
5 Adam Brown 10 City Christi 52.74
6 Chad Steinhauer 12 Triangle Lak 53.10
7 Brett Domenighini 11 Mitchell 53.30
8 Nick Burgett 10 Falls City 53.70
Boys 800 Meter Run 1A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:57.83 2012 Nick Martin, Southwest Christian
2013 Champ: 2:01.54 Nick Martin, Southwest Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Bryson Shira 10 Adrian 2:02.42
2 Brandt Bergeron 10 St. Stephen' 2:02.54
3 Tony Weaver 11 Southwest Ch 2:04.54
4 Brett Evans 11 Sherman 2:05.55
5 Kaelan Recca 11 Crow 2:06.64
6 Reese Acquistapace 12 Imbler 2:06.94
7 Ryan Gallagher 12 Camas Valley 2:09.74
8 Colten Nichols 12 Lowell 2:10.56
9 Salvador Ramirez 10 Horizon Chri 2:14.39
10 Jason Elliott 10 Hosanna Chri 2:15.47
Boys 1500 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 4:04.66 5/24/2013 Trevor Lane, SW Christian
2013 Champ: 4:04.66 Trevor Lane, Southwest Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Trevor Lane 12 Southwest Ch 4:15.06
2 Izaak King 9 Portland Wal 4:20.83
3 Willy Helms 11 Spray 4:23.94
4 Neil Faxon 10 Eddyville 4:26.29
5 Salvador Ramirez 10 Horizon Chri 4:26.56
6 Ryan Gallagher 12 Camas Valley 4:27.71
7 Joseph Faletti 11 Crow 4:32.39
8 Wil Story 12 Joseph 4:32.48
9 Hunter Nelson 10 Gilchrist 4:35.85
10 Nathan Joyce 11 Harper 5:18.61
Boys 110 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.52 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2013 Champ: 15.08 Austin McNichols, Lowell
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Austin McNichols 12 Lowell 14.93 1.9
2 Reagan Shira 10 Adrian 15.65 1.9
3 Alex Norris 11 Lowell 16.51 1.9
4 Keenan Phillips 11 St Paul 16.88 1.9
5 Brenden Wolf 10 Gilchrist 17.11 1.9
6 Jackson Stallard 9 Powers 17.33 1.9
7 Lucas Marty 10 Southwest Ch 17.37 1.9
8 Garrett Hitz 10 Prairie City 17.77 1.9
Boys 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 39.01 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2013 Champ: 41.22 Will Comerford, Crosshill Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Austin McNichols 12 Lowell 40.47
2 Reagan Shira 10 Adrian 40.98
3 Alex Nastasiuk 11 McKenzie 41.89
4 Brett Domenighini 11 Mitchell 43.08
5 Pio Figueroa 11 Pacific 44.03
6 Loreto Morelli 11 South Wasco 44.56
7 Austin Roath 11 Crane 45.21
8 Tim Curtis 9 Southwest Ch 45.24
Boys 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 44.14 2001 Powder Valley
R. Martin, E. Bingham, B. Turner, J. Maddox
2013 Champ: 44.33 Camas Valley
C. Lindsey, T. Hunt, E. Wolfe, W. Tilton
School Finals H#
===================================================================
1 Camas Valley 44.39 2
1) Caleb Lindsey 12 2) Theran Hunt 12
3) Kai Wolfe 11 4) Weston Tilton 12
2 Damascus Christian 45.61 2
1) Jacob Lohr 12 2) Gabe Coe 9
3) Hunter Straub 10 4) Matthew Dauntless 12
3 Sherman 45.76 1
1) Maverick Winslow 9 2) Nick Coleman 12
3) Blake Evans 11 4) Brett Evans 11
4 Southwest Christian 45.77 2
1) Josh Meneley 11 2) Nathan Kubeczko 11
3) Sam Miller 12 4) Trevor Lane 12
5 Siletz Valley 46.17 1 46.161
1) Jaycub Westbrook 12 2) Damian Garcia 12
3) Will Dasher 12 4) David Greenawald 10
6 Horizon Christian (Hood River) 46.17 1 46.163
1) Patrick Foss 12 2) Austin Requa 12
3) Luke Holste 9 4) Mason Bloomster 11
7 Powder Valley 46.26 2
1) Sean Stanford 10 2) Jason Benites 12
3) Marcus Pratt 12 4) Brock Jones 12
8 Triangle Lake 46.33 2
1) Janson Richardson 9 2) Hayden Wilkinson 11
3) Chad Steinhauer 12 4) Chase Parker 12
9 Adrian 46.50 2
1) Troy Villarreal 11 2) Bryson Shira 10
3) Lucas Pecoraro 12 4) Chase Walker 11
10 Pacific 47.27 1
1) Damien Austin 9 2) Garrett Phillips 10
3) Damon O'Donnell 10 4) Cole Kreutzer 11
Boys 4x400 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:27.48 2001 Powder Valley
B. Turner, E. Bingham, R. Martin, J. Maddox
2013 Champ: 3:31.05 New Hope Christian
D. Johnson, J. Park, C. Merlos, D. Albright
School Finals H#
===================================================================
1 Camas Valley 3:30.93 2
1) Weston Tilton 12 2) Brad Dancer 12
3) Josh Mattox 12 4) Kai Wolfe 11
2 Southwest Christian 3:36.65 2
1) Chris Martin 10 2) Aaron Lane 9
3) Tony Weaver 11 4) Trevor Lane 12
3 Adrian 3:37.52 2
1) Jett McCoy 11 2) Reagan Shira 10
3) Chase Walker 11 4) Bryson Shira 10
4 St Paul 3:38.92 2
1) David Martinez 10 2) Keenan Phillips 11
3) Ryan Soumokil 11 4) David Elias 11
5 Crow 3:41.18 2
1) Jason Towers 11 2) Brennan Johnson 11
3) Montana May 11 4) Kaelan Recca 11
6 McKenzie 3:42.91 1
1) Bailey Adams 12 2) Drew Hamlow 10
3) Jeff Bayer 11 4) Alex Nastasiuk 11
7 Imbler 3:44.47 2
1) Calvin Shaffer 10 2) Riley Merrigan 12
3) Eli Bowers 12 4) Tyler Tandy
8 South Wasco County 3:44.72 1
1) Colton Nannini 11 2) Brody Myers 10
3) Travis Hayes 10 4) Loreto Morelli 11
9 Horizon Christian (Hood River) 3:45.03 1
1) Luke Holste 9 2) Patrick Foss 12
3) Austin Requa 12 4) Mason Bloomster 11
10 Hosanna Christian 3:48.97 1
1) Trent Balin 12 2) Nate Beckstrand 11
3) Jesse Henry 12 4) Jason Elliott 10
Boys Triple Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 46-07 2011 Blake Steeves, Crane
2013 Champ: 44-11.50 TJ Kinnamon, Lowell
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Reagan Shira 10 Adrian 42-03.50 -1.8
42-03(-1.9) FOUL(-2.1) 41-03(-0.1) 41-11(-1.9) 42-03.50(-1.8) 41-09(-1.7)
2 Bailey Haguewood 12 Ione 39-11.50 -2.0
39-01.25(-2.1) 39-09(-2.0) 39-10.25(-1.3) 38-10(-4.3) 38-03.25(-0.8) 39-11.50(-2.0)
3 Dusty Bennett 12 Griswold 39-09.00 +0.0
37-08.50(-3.2) 39-00.50(-0.6) FOUL(-0.8) 39-09(+0.0) 37-03.25(-0.3) 39-07.25(-2.2)
4 Cody Wilson 12 Mohawk 39-06.50 +0.0
FOUL(-0.0) FOUL(-2.8) 39-00(-1.8) FOUL(-0.6) 39-06.50(+0.0) 39-05(+0.0)
5 Matthew Gille 10 Crosshill Ch 39-00.75 -2.1
33-01.25(-3.0) 39-00.75(-2.1) 38-02(-2.0) 38-10.50(-1.9) 37-07.50(+0.0) 37-11.25(-2.0)
6 Riley Merrigan 12 Imbler 38-05.75 -0.3
38-02(-3.0) FOUL(-4.2) 37-09.75(-1.1) 36-10.50(-1.0) 38-05.75(-0.3) 38-01(-0.8)
7 Chris Free 11 Mapleton 38-01.00 -0.3
37-06.50(-2.1) 37-10.75(-1.7) 38-01(-0.3) FOUL(-0.7) 36-10(-1.8) 37-06(-1.7)
8 Lucas Marty 10 Southwest Ch 37-08.50 -0.4
FOUL(-1.6) FOUL(-2.0) 37-03(-1.1) 37-08.50(-0.4) FOUL(-0.9) 37-03.25(-1.4)
9 Josh Mattox 12 Camas Valley 37-08.00 -0.4
37-06(-1.1) 37-06.75(-1.6) 37-08(-0.4) 37-02.75(-2.6) FOUL(-1.4) FOUL(-0.6)
Boys Discus Throw 1A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 160-08 2008 Willy Johnson, Days Creek
2013 Champ: 151-07 Tanner Eastlick, Crow
Name Year School Finals
================================================================
1 Blake Trumbull 12 Triad Christ 127-03
FOUL 117-05 117-04 120-03 123-09 127-03
2 Austin Olson 12 Dufur 126-07
123-10 126-00 126-07 120-04 FOUL 118-04
3 Sam Sowanick 11 Crow 126-03
123-00 126-03 119-02 124-07 122-02 99-03
4 Brock Jones 12 Powder Valle 123-10
122-00 FOUL 123-10 FOUL FOUL 105-01
5 Isaac Bruns 12 Southwest Ch 123-01
116-00 118-09 FOUL 123-01 123-01 FOUL
6 Tyler Sky 11 Elkton 122-09
122-09 118-06 106-10 100-06 113-05 108-10
7 Gage Corrigan 11 Mohawk 122-02
106-05 122-02 118-00 116-10 98-08 117-10
8 Morgan Harris 11 North Clacka 119-07
106-08 115-01 112-06 119-07 116-07 112-01
9 Cord Flynn 9 Ione 112-00
FOUL 90-08 96-09 100-02 101-09 112-00
-- Wyatt Warnock 12 Joseph FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Javelin Throw 1A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 201-08 2012 Justin Larson, Dayville
2013 Champ: 174-00 Jake Buce, Dayville
Name Year School Finals
================================================================
1 Dylon Tankersley 11 Spray 165-09
150-04 143-04 147-08 157-02 157-06 165-09
2 Colten Winters 12 Dayville 164-04
154-06 148-06 148-06 156-09 149-05 164-04
3 Theran Hunt 12 Camas Valley 162-00
162-00 135-05 133-02 140-09 125-09 153-02
4 Ethan Miller 12 Crosshill Ch 152-10
151-01 144-05 148-05 147-02 152-10 148-07
5 Luke Kinnamon 11 Lowell 151-07
140-03 127-04 142-06 128-06 151-07 124-06
6 Chase Parker 12 Triangle Lak 149-07
130-03 140-07 140-11 144-02 139-10 149-07
7 Jake Little 11 Dufur 146-06
142-03 146-06 138-09 125-07 133-11 136-08
8 Jesse Henry 12 Hosanna Chri 142-02
131-02 135-01 142-02 134-07 139-07 134-02
9 Isaac Bruns 12 Southwest Ch 130-10
120-01 121-05 130-10 122-09 121-06 FOUL
10 Tyler Lynch 12 Ukiah 125-09
125-03 125-09 114-07
Boys 100 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.93 2009 Nevin Lewis, Culver
2013 Champ: 11.28 Josue Avilez, Central Linn
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Josue Avilez 12 Central Linn 11.26 1.6
2 Zach Gescher 12 Regis 11.45 1.6
3 Trevor Verhelst 10 Union 11.57 1.6
4 Dominique Woods 12 Vernonia 11.58 1.6
5 Colby DeVasier 12 Oakland 11.60 1.6
6 Jesse DeLucia 12 Portland Chr 11.68 1.6
7 Ricardo Rayas 12 Lost River 11.86 1.6
8 Lance Franco 10 Riddle 12.16 1.6
Boys 200 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.99 2009 Nevin Lewis, Culver
2013 Champ: 22.89 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 DiSean Hernandez 11 Central Linn 22.78 1.7
2 Josue Avilez 12 Central Linn 23.01 1.7
3 Devin Lewis-Allen 11 Knappa 23.17 1.7
4 Trevor Verhelst 10 Union 23.20 1.7
5 Loet Van den Heuvel 12 Neah-Kah-Nie 23.50 1.7
6 Alex Tyler 12 Enterprise 23.56 1.7
7 Gabe Dickson 10 Glendale 23.80 1.7
8 Colby DeVasier 12 Oakland 23.91 1.7
Boys 400 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.22 2010 Colton Mastenbroek, Scio
2013 Champ: 51.55 Alex Tyler, Enterprise
Name Year School Finals
================================================================
1 Devin Lewis-Allen 11 Knappa 50.86
2 Hunter Braithwaite 11 Stanfield 52.16
3 Ben Field 12 Riverdale 52.23
4 Gabe Dickson 10 Glendale 52.66
5 Alex Tyler 12 Enterprise 52.84
6 Levi Tarbell 12 Bonanza 54.12
7 Oliver Meyr 12 Central Linn 54.45
8 Jayce Bingham 11 Oakland 55.43
Boys 800 Meter Run 2A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 MIchael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:57.07 5/24/2013 Nathan Fleck, Vernonia
2013 Champ: 1:57.07 Nathan Fleck, Vernonia
Name Year School Finals
================================================================
1 Jess Cayetano 12 Portland Chr 2:03.75
2 Joseph Fine 11 Oakridge 2:04.90
3 Frank Alonzo 12 Lost River 2:05.05
4 Michael Whitehead 12 East Linn Ch 2:05.69
5 John Savage 12 Kennedy 2:06.08
6 Garrett Bender 12 Faith Bible 2:07.02
7 Carson Reid 12 Elgin 2:09.18
8 Chaz Murray 12 Enterprise 2:09.44
9 Matt Spencer 11 Chiloquin 2:10.86
10 Josh Hunnicutt 11 Yoncalla 2:21.70
Boys 1500 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 4:00.10 2008 Max Long, Oakridge
2013 Champ: 4:10.06 Sisay Gillock, Portland Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 David Ribich 12 Enterprise 4:12.47
2 Sisay Gillock 12 Portland Chr 4:17.09
3 Taylor Ball 11 Oakridge 4:22.79
4 Jamin Hooley 12 East Linn Ch 4:23.01
5 Logan Rohweder-Romig 12 Neah-Kah-Nie 4:25.42
6 John Savage 12 Kennedy 4:29.03
7 Riley Sheehy 12 Union 4:30.20
8 Eric Summers 12 Lost River 4:36.87
9 Eric Cooper 11 Chiloquin 4:41.92
10 AJ Nichols 10 Oakland 4:48.86
Boys 110 Meter Hurdles 2A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.70 2009 Stephen Dickinson, Bonanza
2013 Champ: 15.10 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 David Guild 12 Portland Chr 15.82 1.9
2 Tate Barnes 11 Central Linn 16.07 1.9
3 Kaden Lathrop 11 Enterprise 16.63 1.9
4 Austin Linville 10 East Linn Ch 16.84 1.9
5 Billy Strain 11 Myrtle Point 17.00 1.9
6 Ethan Black 11 Union 17.66 1.9
7 Connor Paschke 10 Lost River 17.73 1.9
8 Cody Stewart 11 Neah-Kah-Nie 17.83 1.9
Boys 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, RIverside, CA
State Meet: % 38.45 2010 Coulter Mastenbroek, Scio
2013 Champ: 42.06 David Guild, Portland Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 David Guild 12 Portland Chr 40.37
2 Kaden Lathrop 11 Enterprise 41.17
3 Austin Linville 10 East Linn Ch 42.47
4 Nathaniel Perren 10 Enterprise 43.99
5 Cody Stewart 11 Neah-Kah-Nie 44.23
6 Eric Salazar 12 Bonanza 44.59
7 Connor Paschke 10 Lost River 44.60
-- Caleb Bullock 12 Waldport SCR
Boys 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 43.67 2011 Central Linn
J. Wyne, J. Avilez, M. LaCoste, S.LaCoste
2013 Champ: 43.81 Central Linn
T. Barnes, P. Meyr, M. LaCoste, J. Avilez
School Finals H#
===================================================================
1 Central Linn 44.15 2
1) Tate Barnes 11 2) Kavic Belcastro 11
3) DiSean Hernandez 11 4) Josue Avilez 12
2 Portland Christian 44.51 2
1) Jeremy Nguyen 12 2) Andy Xu 12
3) David Guild 12 4) Jesse DeLucia 12
3 Union 45.63 2
1) Daniel Colton 12 2) Kenneth Sipp 12
3) Ethan Black 11 4) Trevor Verhelst 10
4 Canyonville Christian 45.90 1
1) Gabriel Martin 11 2) Ivan Chu 12
3) Jack Yoo 12 4) Ivan Sandrali 11
5 Riverdale 46.27 2
1) Max Zinda 11 2) Colton Mayberry 12
3) Wyatt Jones 11 4) Ben Field 12
6 Lost River 46.64 2
1) Tony Pena 12 2) Gabe Cobian 9
3) Jair Ramos 12 4) Ricardo Rayas 12
7 Heppner 47.41 1
1) Jacob Moses 11 2) Jeremiah Petzoldt 11
3) Kaden Clark 10 4) Jared Lemmon 12
8 Oakland 47.55 1
1) Hayden Snow 11 2) Jayce Bingham 11
3) AJ Nichols 10 4) Colby DeVasier 12
9 Monroe 48.01 1
1) Lorenzo Diaz 9 2) Kendall Seitzinger 12
3) Braulio Rodrigues 9 4) Tyler Waggoner 11
-- Regis DNF 2
1) Daniel Koellmann 11 2) Taylor Silbernagel 11
3) Jeremiah Grieser 12 4) Zach Gescher 12
Boys 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:26.64 2007 St. Mary's
D. Hillgartner, D. Delgado, M. Seus, M. Miller
2013 Champ: 3:31.69 Riverdale
I. Elder, C. Styring, B. Field, N. Gruenberg
School Finals H#
===================================================================
1 Enterprise 3:33.63 2
1) David Ribich 12 2) Alex Tyler 12
3) Chandler Burns 9 4) Kaden Lathrop 11
2 Portland Christian 3:33.78 2
1) Andy Xu 12 2) Jess Cayetano 12
3) Sisay Gillock 12 4) David Guild 12
3 Union 3:38.57 1
1) Chase Stewart 10 2) Daniel Colton 12
3) Kenneth Sipp 12 4) Trevor Verhelst 10
4 Lost River 3:38.62 2
1) Tony Pena 12 2) Austin Barrows 12
3) Frank Alonzo 12 4) Jair Ramos 12
5 Riverdale 3:40.54 2
1) Wyatt Jones 11 2) Max Zinda 11
3) Garen Marter 11 4) Ben Field 12
6 Chiloquin 3:45.22 1
1) Shane Parazoo 10 2) Marques Parazoo 9
3) Carlos Bracamontes 12 4) Matt Spencer 11
7 Oakridge 3:45.41 1
1) Joseph Fine 11 2) Noah Berling 11
3) Troy Taylor 11 4) Taylor Ball 11
8 Central Linn 3:46.17 2
1) Josue Avilez 12 2) Oliver Meyr 12
3) Tate Barnes 11 4) Austin Hoyer 12
9 Oakland 3:47.34 1
1) Jayce Bingham 11 2) Danny Sigl 9
3) AJ Nichols 10 4) Colby DeVasier 12
-- Regis DNF 2
1) Eric Gustin 9 2) Daniel Koellmann 11
3) Sam Nieslanik 10 4) Christian Kraemer 11
Boys High Jump 2A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-07 2007 Nevin Lewis, Culver
2013 Champ: 6-03.50 Mike MItchell, Reedsport
Name Year School Finals
================================================================
1 Oliver Meyr 12 Central Linn 6-03.00
2 Nathaniel Perren 10 Enterprise 6-02.00
3 Devin Hasher 9 Pilot Rock J6-02.00
4 Mike Mitchell 10 Reedsport J6-02.00
5 Alex Rubiera 10 Vernonia 5-06.00
6 Nathan Mumford 11 Portland Chr J5-06.00
7 Tim Hagen 11 Santiam J5-06.00
-- Matt Hillaire 12 Chiloquin NH
-- Wesley Scott 9 Chiloquin NH
-- Ben Nash 11 Yoncalla NH
Boys Triple Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 44-02.75 2008 Preston Dace, Portland Christian
2013 Champ: 42-05.25 Dustin Dean, Enterprise
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 DiSean Hernandez 11 Central Linn 44-01.50 -1.9
44-01.50(-1.9) 39-08.50(-2.1) PASS 42-09.50(-2.5) PASS PASS
2 Austin McKillip 12 Nestucca 40-06.25 -1.3
FOUL(-1.7) 36-11(-1.0) 38-07.75(-1.9) 39-02.50(-2.5) 38-08(-3.4) 40-06.25(-1.3)
3 Jack Yoo 12 Canyonville 40-03.00 -1.3
40-01.50(-1.2) 40-03(-1.3) 39-03.25(-1.6) 39-09.25(-2.4) 38-10.50(-1.5) FOUL(-1.3)
4 Kaden Lathrop 11 Enterprise 40-01.75 -1.4
37-08.75(-1.4) 38-07.75(-0.9) 40-01.75(-1.4) 37-07(-1.1) FOUL(-1.0) FOUL(-2.8)
5 Ricardo Rayas 12 Lost River 39-06.00 -1.2
39-01(-1.7) 38-10.25(-1.2) 38-08.50(-2.4) 39-00.50(-2.3) 38-03.75(-2.4) 39-06(-1.2)
6 Guillermo Pimienta 11 Nestucca 38-10.50 -1.9
37-08.75(-1.3) 38-09(-1.9) 38-02(-1.7) 38-00(-2.8) 38-10.50(-1.9) 37-03.75(-0.7)
7 Colton Fuller 9 Days Creek 38-03.25 -1.4
37-06(-1.5) 38-03.25(-1.4) 36-08.25(-2.5) 36-07(-2.2) FOUL(-1.6) 37-07.50(-1.7)
8 Kendall Seitzinger 12 Monroe 37-09.25 -1.9
37-09.25(-1.9) 37-08.50(-1.6) 37-04(-2.0) 37-05.25(-1.4) FOUL(-2.5) FOUL(-2.8)
9 Caleb Bullock 12 Waldport 37-07.00 -1.1
37-06.50(-1.0) 37-07(-1.1) FOUL(-2.5) PASS PASS PASS
10 Shaw Broncheau 9 Weston-McEwe 36-11.75 -2.1
36-01(-3.1) 36-11.75(-2.1) 36-11.75(-1.8)
Boys Discus Throw 2A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 155-02 2007 John Laidet, Bonanza
2013 Champ: 151-11 Blake Warren, East Linn Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Brett Elder 10 Nestucca 152-06
129-07 132-00 FOUL 152-06 152-04 FOUL
2 Clayton Gaines 12 Weston-McEwe 141-00
135-06 124-06 128-06 129-08 116-06 141-00
3 Trevor Dolby 12 Regis 131-01
131-01 123-11 FOUL FOUL 119-05 130-05
4 Kenden Findley 11 Myrtle Point 131-00
131-00 129-09 FOUL 129-04 FOUL FOUL
5 Blake Warren 12 East Linn Ch 130-10
108-11 130-10 128-02 FOUL 126-11 112-11
6 Jose Rizo 10 Lost River 125-10
117-04 FOUL FOUL FOUL 125-10 FOUL
7 Tyler Wilson 10 Riddle 125-04
123-08 118-08 120-01 123-08 120-04 125-04
8 Hayden Snow 11 Oakland 123-10
116-06 FOUL 113-00 108-04 123-10 123-10
9 Daniel Kohlhepp 11 Enterprise 111-11
111-11 107-09 92-08 FOUL FOUL 100-09
10 Drace Moeller 11 Nestucca 109-09
FOUL 81-03 109-09
Boys Javelin Throw 2A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 187-07 2009 Nathan Rowlett, Portland Christian
2013 Champ: 165-10 Jackson Van Vuren, Faith Bible
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson VanVuren 11 Faith Bible 178-10
171-01 178-10 166-10 164-00 173-00 172-00
2 Austin McKillip 12 Nestucca 177-00
142-02 166-11 157-08 177-00 131-11 150-11
3 Nikolai Christoffersen 11 Enterprise 168-07
161-11 168-07 167-05 156-09 153-00 155-04
4 Brett Elder 10 Nestucca 154-01
154-01 148-02 138-11 144-06 152-04 143-03
5 Drace Moeller 11 Nestucca 153-11
138-02 148-02 148-06 152-05 146-11 153-11
6 Chase Baker 10 Oakridge 144-10
144-10 126-07 142-07 128-04 130-07 141-03
7 Joseph Valadez 12 Stanfield 141-11
141-11 140-10 138-11 123-00 133-10 132-10
8 Daniel Glaede 12 Kennedy 137-07
FOUL 131-11 137-07 126-08 115-05 124-05
9 Kolby Orrison 12 Days Creek 137-03
128-08 131-02 137-03 136-01 128-08 112-10
10 Johnny Jackson 11 Chiloquin 136-00
135-08 136-00 128-08
11 Daniel Rodriguez 12 Regis 132-02
130-10 131-06 132-02
12 Marques Parazoo 9 Chiloquin 128-08
128-08 113-05 117-09
Boys 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.7h 1980 Cameron Brennan, Yoncalla
2013 Champ: 11.19 Brady Smith, Scio
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Lane Hadley 12 Lakeview 11.09 1.3
2 Darion Smalley 12 De La Salle 11.22 1.3
3 Ryan Orlandini 12 Blanchet Cat 11.25 1.3
4 Codi Blodgett 11 Clatskanie 11.35 1.3
5 Malik Knott 10 Colton 11.42 1.3
6 Pieter Top 10 Gervais 11.43 1.3
7 Cody Wright 11 Rogue River 11.55 1.3
8 AJ Holmberg 12 Scio 11.70 1.3
Boys 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.6h 1986 Shane Campbell, Enterprise
2013 Champ: 22.39 Brady Smith, Scio
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Lane Hadley 12 Lakeview 22.65 2.6
2 Darion Smalley 12 De La Salle 22.79 2.6
3 Agi Tamez 12 Vale 22.82 2.6
4 Jacob Sturtevant 12 Westside Chr 22.85 2.6
5 Calvin Curry 11 De La Salle 22.95 2.6
6 Ryan Orlandini 12 Blanchet Cat 23.05 2.6
7 Pieter Top 10 Gervais 23.13 2.6
8 AJ Holmberg 12 Scio 23.23 2.6
Boys 400 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.65 1985 Mike Wisnovsky, St. Mary's
State Meet: 48.65 2005 Andrew Perri, Oakridge
2013 Champ: 50.03 Devon Marshall, Rainier
Name Year School Finals
================================================================
1 Jacob Sturtevant 12 Westside Chr 50.63
2 AJ Holmberg 12 Scio 51.09
3 Tracy Salgado 12 St Mary's 51.19
4 Jordan Moyes 12 Nyssa 52.03
5 Elijah Dill 10 Coquille 53.11
6 Nathaniel Trobough 11 Valley Catho 53.71
7 Jordan Butler 11 Amity 54.07
8 Jaremy Neufeldt 10 Salem Academ 54.11
Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:55.00 2005 Andrew Perri, Oakridge
2013 Champ: 1:58.77 Cooper Roach, Valley Catholic
Name Year School Finals
================================================================
1 Tracy Salgado 12 St Mary's 2:00.67
2 Quentin Jensen 12 Nyssa 2:00.87
3 Daniel Whittle 10 Blanchet Cat 2:01.35
4 Sage Stipe 11 Nyssa 2:01.68
5 Colby Hanson 12 Creswell 2:02.08
6 Wilder Boyden 11 Valley Catho 2:03.16
7 Steven Hedlund 11 Lakeview 2:03.51
8 Ryan Krostag 12 Westside Chr 2:03.75
9 Cooper Roach 12 Valley Catho 2:04.08
10 Derek Baltzell 11 Westside Chr 2:08.08
Boys 1500 Meter Run 3A
================================================================
NFHS: * 4:05.10 , Oregon Episcopal
State Meet: % 3:55.76 2010 Cole Watson, Rogue River
2013 Champ: 4:05.81 Cooper Roach, Valley Catholic
Name Year School Finals
================================================================
1 Cooper Roach 12 Valley Catho 4:08.46
2 Wilder Boyden 11 Valley Catho 4:09.69
3 Zach Bellew 12 Creswell 4:10.44
4 Fabian Cardenas 10 Umatilla 4:10.76
5 Tim McPherson 11 Cascade Chri 4:14.28
6 Elijah Conway 10 St Mary's 4:20.16
7 Cody Tesch 12 Gervais 4:27.13
8 Mark Geisler 11 Blanchet Cat 4:27.17
9 Kyver Raasch 10 Colton 4:28.65
10 Jay Saunders 11 Vale 4:46.69
Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.1h 1987 Devon White, Central Linn
2013 Champ: 15.51 Seth Gretz, Rogue River
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 John Bates 10 Nyssa 15.51 3.3 15.503
2 Ian Smith 12 Catlin Gabel 15.51 3.3 15.507
3 Sean Kounovsky 11 Creswell 15.74 3.3
4 Tysen Prunty 11 Valley Catho 16.13 3.3
5 Blake Phillips 12 Horizon Chri 16.26 3.3
6 Christian Fullbright 12 Santiam Chri 16.31 3.3
7 Sage Delong 11 Vale 16.52 3.3
8 Ben Goumy 11 Gervais 17.10 3.3
Boys 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.12 2006 Marshall Ackley, Nyssa
2013 Champ: 39.17 Justin Angove, Bandon
Name Year School Finals
================================================================
1 Sean Kounovsky 11 Creswell 40.53
2 Pieter Top 10 Gervais 40.60
3 Ian Smith 12 Catlin Gabel 41.27
4 Tysen Prunty 11 Valley Catho 42.10
5 AJ Holmberg 12 Scio 42.69
6 Denten Edwards 11 St Mary's 43.06
7 Jeff Davies 11 Burns 43.54
8 Dennis Rideout 12 Rogue River 44.25
Boys 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 43.43 5/24/2013 Scio, Scio
N Jones, A Holmberg, D. Harper, B Smith
2013 Champ: 43.43 Scio
N. Jones, A. Holmberg, A. Augerbauer, B. Smith
School Finals H#
===================================================================
1 Lakeview 44.32 2
1) Michael Cooney 12 2) Connor Lysne 11
3) Steven Hedlund 11 4) Lane Hadley 12
2 Westside Christian 44.36 2
1) Jeremy Howell 11 2) Nehemiah Heye 12
3) Jacob Sturtevant 12 4) Zijie Fu 11
3 Horizon Christian 44.41 2
1) Mitchell Iliyn 12 2) Ryan Hobbs 11
3) Gabe Nielsen 12 4) Matthew Leong 10
4 De La Salle N Catholic 44.78 2
1) Larry Kemp 12 2) Calvin Curry 11
3) Taryn Jones 12 4) Darion Smalley 12
5 Nyssa 44.87 2
1) Justin Simpson 10 2) John Bates 10
3) Angel Castellanoz 12 4) Jordan Moyes 12
6 Clatskanie 45.02 2
1) David Adkinson 12 2) Codi Blodgett 11
3) Chris Puckett 12 4) Cedet Bailey 12
7 Pleasant Hill 45.30 1
1) Kamryn Pierzina 11 2) Josiah Whaley 9
3) Issac Lewis 11 4) Austin Fisher 12
8 Bandon 45.37 1
1) Alex Winston 11 2) Logan Shea 12
3) Jacob Taylor 11 4) Mitchell Brown 10
9 Creswell 45.62 1
1) Sean Kounovsky 11 2) Andrew Tidwell 10
3) Braden Sieber 11 4) Seth Partin 11
10 Vale 45.95 1
1) Connor Eyler 11 2) Sage Delong 11
3) Drake Montgomery 12 4) Agi Tamez 12
Boys 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:24.90 2012 Westside Christian
E. Parker, J. Hanscom, K. Anderson, D. Harris
2013 Champ: 3:27.06 Scio
B. Jones, N. Jones, A. Holmberg, B. Smith
School Finals H#
===================================================================
1 Westside Christian 3:31.32 2
1) Jeremy Howell 11 2) Ryan Krostag 12
3) Nehemiah Heye 12 4) Jacob Sturtevant 12
2 Creswell 3:32.13 2
1) Colby Hanson 12 2) Ryan Bates 11
3) Zach Bellew 12 4) Sean Kounovsky 11
3 Catlin Gabel 3:32.30 2
1) Moss Hardman 11 2) Zach Greenleaf 11
3) Ian Smith 12 4) Lucas Stiff Arm 10
4 Nyssa 3:32.64 1
1) Angel Castellanoz 12 2) Quentin Jensen 12
3) Sage Stipe 11 4) Jordan Moyes 12
5 St Mary's 3:34.50 2
1) Tracy Salgado 12 2) Chris Martin 12
3) Mark Wyant 10 4) Denten Edwards 11
6 Vale 3:35.58 1
1) Aidan Schlupe 10 2) Sage Delong 11
3) Drake Montgomery 12 4) Agi Tamez 12
7 Blanchet Catholic 3:37.82 1
1) Kevin McCarthy 10 2) Austin Regimbal 11
3) Daniel Whittle 10 4) Ryan Orlandini 12
8 Amity 3:38.15 1
1) Ryan Kraemer 12 2) DJ Trunde 11
3) Riley Moore 11 4) Jordan Butler 11
9 Valley Catholic 3:40.19 2
1) Seancarlos Gonzalez 9 2) Alessandro Tubito 10
3) JD Menkens 11 4) Nathaniel Trobough 11
10 Cascade Christian 3:44.17 2
1) Isaiah Sommerlot 11 2) Wyatt Croy 10
3) Tim McPherson 11 4) John Shipley 10
Boys High Jump 3A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-09 1986 Matt Owen, Dayton
2013 Champ: 5-11 Mack Epple, Illinois Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Jarrett Gray 12 Valley Catho 6-05.00
2 Devin Weien 10 Corbett 6-02.00
3 Hunter Rothfus 10 St Mary's 6-00.00
3 Alex Churchman 11 Pleasant Hil 6-00.00
5 Cody Gellatly 12 Rainier J6-00.00
6 Jacob Hertel 11 Sheridan 5-10.00
7 Lance Nelson 10 Amity J5-10.00
8 Caleb Griffie 11 Westside Chr J5-10.00
9 Ryan Almen 12 Santiam Chri 5-08.00
10 Jeff Davies 11 Burns J5-08.00
-- Zach Lawson 12 Rogue River NH
-- Chase Patterson 12 Burns NH
Boys Triple Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 46-01.50 1988 Jake Llado, Regis
2013 Champ: 43-05 Calvin Anderson, Horizon Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Christian Fullbright 12 Santiam Chri 42-07.50 -1.0
42-01.50(-0.8) 42-07.50(-1.0) 42-01(-1.0) FOUL(-0.6) 40-08.75(-1.9) 41-03.25(-1.1)
2 Sage Delong 11 Vale 42-00.75 -0.2
38-06(-1.4) 40-04.50(-0.7) 40-01.25(-1.6) 39-04(-1.6) 42-00.75(-0.2) 41-10.50(-0.1)
3 Ryan Hobbs 11 Horizon Chri 41-05.50 +0.0
38-01(NWI) 40-02(+0.0) 39-09.25(-0.9) 39-00.50(-2.7) 40-06.50(-2.1) 41-05.50(+0.0)
4 Lucas Stiff Arm 10 Catlin Gabel 41-03.00 -1.2
41-03(-1.2) 40-09(-1.5) 39-10.25(-2.8) 40-04.50(-2.0) 40-04.25(-0.8) 41-00.25(-1.5)
5 Justin Simpson 10 Nyssa 41-02.00 -0.1
36-10.75(NWI) 39-00.75(-0.6) 39-07.75(-0.0) 38-04(-0.9) 40-01(-1.7) 41-02(-0.1)
6 Devin Weien 10 Corbett 40-06.50 +0.0
38-06.25(-1.1) 40-06.50(+0.0) FOUL(-1.0) 37-01.25(-1.8) 39-03.75(-2.0) 40-02.50(-2.9)
7 Connor Lysne 11 Lakeview 40-03.75 -1.0
39-09.25(+0.0) 40-03.75(-1.0) 40-02.50(+0.0) 37-11.25(-1.5) FOUL(-0.9) 39-01(-1.0)
8 Morgan Strunk 9 Salem Academ 40-01.50 -1.1
40-01.50(-1.1) 39-10.75(-1.7) FOUL(+0.0) 39-08.75(+0.0) 40-00.25(-1.2) 39-11.75(-1.1)
9 Ben Goumy 11 Gervais 39-10.25 -1.4
39-05.50(+0.0) 39-06.25(+0.0) 39-10.25(-1.4) 34-07.50(+0.0) 39-05.25(-2.1) FOUL(-1.0)
10 Bradley Romine 10 Coquille 39-07.25 +0.0
38-02.50(+0.0) 37-10.75(-1.7) 39-07.25(+0.0)
Boys Discus Throw 3A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 179-10 1979 Ron Schmidt, Wahtonka
2013 Champ: 150-01 Aaron Cesaro, Cascade Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Cheyene Webb 12 Nyssa 154-05
152-03 139-02 154-05 149-03 FOUL 151-05
2 Aaron Cesaro 12 Cascade Chri 153-00
141-10 138-05 147-02 FOUL 153-00 143-00
3 Steven Quirk 12 Pleasant Hil 147-10
103-08 FOUL 147-10 FOUL 140-06 FOUL
4 Brandon Bowen 11 Coquille 145-04
145-04 119-09 144-04 145-02 FOUL FOUL
5 Riley Boardman 11 Willamina 139-02
126-10 109-01 139-02 136-03 126-02 134-01
6 Jacob Baker 11 Pleasant Hil 129-01
124-09 FOUL 121-09 112-02 FOUL 129-01
7 Henry Fleener 11 Gervais 123-08
111-02 116-11 123-08 120-04 102-05 122-10
8 Kazuma Lane 11 Valley Catho 121-01
100-09 88-02 109-07 112-07 121-01 111-05
9 Seth Nonnenmacher 12 Burns 115-10
107-01 115-10 109-00 106-04 FOUL 112-07
10 Bryton Kyme 11 Warrenton 101-03
98-06 FOUL 101-03
Boys Javelin Throw 3A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 199-02 2012 Shane Brooks, Pleasant Hill
2013 Champ: 176-02 Levi Girardot, Cascade Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Seth Nonnenmacher 12 Burns 190-11
177-06 190-11 179-04 177-08 FOUL 179-05
2 Austin Klecka 10 Pleasant Hil 174-08
161-03 174-08 160-04 171-03 168-01 156-02
3 Jordan Milkovich 11 Gervais 170-00
165-03 158-03 164-06 159-07 170-00 157-09
4 Avery McMillan 11 Harrisburg 154-03
147-11 142-04 150-04 145-03 154-03 149-05
5 Kazuma Lane 11 Valley Catho 153-00
153-00 139-07 FOUL 147-09 150-02 142-11
6 Cheyene Webb 12 Nyssa 149-09
135-09 133-06 149-09 143-02 145-07 144-06
7 Evan Harrison 11 Westside Chr 146-07
146-01 145-09 141-02 144-08 144-07 146-07
8 Chris Ocana 11 Warrenton 145-06
143-07 135-00 126-02 140-00 139-03 145-06
9 Zachary Breitkreutz 10 Coquille 144-04
144-04 FOUL 139-02 142-01 132-08 135-10
10 Chris Elmer 12 Coquille 137-04
124-09 131-01 137-04
Women - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Condon/Wheeler 65.50 2) Imbler 59
3) South Wasco County 37 4) Camas Valley 29
5) Pacific 28 5) Cove 28
7) Triad Christian 27 7) Crow 27
9) Southwest Christian 25 10) Sherman 24
11) Monument / Long Creek 22 11) Triangle Lake 22
13) Crosshill Christian 21 13) Paisley 21
15) Joseph 20.50 16) Dufur 20
17) Portland Waldorf 19 18) Lowell 18
18) St Paul 18 20) Portland Lutheran 17
21) Damascus Christian 16 21) Ione 16
23) Griswold 14 24) Harper 12
25) Eddyville 10 25) Horizon Christian (Hood R 10
27) Prospect 8 28) Crane 6
29) Echo 5 30) Adrian 4
31) Powers 3 32) Powder Valley 2
32) Falls City 2 32) McKenzie 2
32) Mapleton 2 36) Life Christian 1
36) St. Stephen's Academy 1
Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Kennedy 83 2) Union 78
3) Lost River 56 4) Regis 53
5) East Linn Christian 40 5) Portland Christian 40
5) Weston-McEwen 40 8) Oakland 37
9) Oakridge 23 9) Days Creek 23
11) Enterprise 21 12) Santiam 20
13) Nestucca 17 14) Riverdale 16
15) Grant Union 14 15) Myrtle Point 14
17) Culver 13 18) Monroe 10
19) Vernonia 9 20) Elgin 8
21) Reedsport 6 22) Canyonville Christian 5
22) Knappa 5 22) Bonanza 5
22) Gold Beach 5 22) Pilot Rock 5
27) Riddle 4 27) Irrigon 4
27) Glendale 4 30) Neah-Kah-Nie 2
30) Faith Bible Christian 2
Women - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Valley Catholic 73 2) Vale 65
3) Westside Christian 45 4) Dayton 36
5) Riverside 33 5) Umatilla 33
7) St Mary's 30 8) Burns 29
8) Scio 29 10) Lakeview 27
11) Amity 25 11) Salem Academy 25
13) Creswell 24 14) Bandon 23.50
15) Coquille 22 16) Cascade Christian 19
17) De La Salle N Catholic 18 17) Catlin Gabel 18
17) Corbett 18 17) Blanchet Catholic 18
21) Pleasant Hill 15 22) Willamina 8
22) Horizon Christian 8 24) Sheridan 5.50
25) Jefferson 5 25) Rogue River 5
27) Harrisburg 4 28) Rainier 1
28) Oregon Episcopal 1
Women - 4A - Team Rankings - 4 Events Scored
===============================================================================
1) Banks 22.50 2) Crook County 15
2) Marshfield 15 4) Ridgeview 11
4) Central 11 4) Sisters 11
7) Elmira 10 8) Siuslaw 9
9) Phoenix 8 9) Gladstone 8
11) Cascade 6 11) La Salle 6
13) La Grande 5 14) Estacada 4.50
15) Cottage Grove 4 16) Mazama 3
17) Philomath 2 17) Henley 2
17) Klamath Union 2 20) North Valley 1
Women - 5A - Team Rankings - 4 Events Scored
===============================================================================
1) Summit 34 2) Hermiston 18
3) Liberty 15 3) Cleveland (OR) 15
5) Corvallis 12 6) Lebanon 11
7) Milwaukie 10 8) Benson 8
9) Wilsonville 6 10) St Helens 5
11) Sandy 4 11) Silverton 4
13) Churchill 3 13) Wilson 3
15) The Dalles 2.50 16) Pendleton 2
16) Madison 2 18) Hood River Valley 1
19) Willamette 0.50
Women - 6A - Team Rankings - 4 Events Scored
===============================================================================
1) Sheldon 25 2) Jesuit 15
3) Lake Oswego 14 4) Barlow 12
5) Grants Pass 11 6) Roseburg 10
6) Tualatin 10 6) Grant 10
9) Sunset 9 10) Lakeridge 8
11) West Salem 7 12) Newberg 5
13) Thurston 4 13) McMinnville 4
13) Crater 4 16) Forest Grove 3
17) Clackamas 2 18) David Douglas 1
18) McNary 1 18) Tigard 1
Men - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Adrian 58 2) Southwest Christian 48
3) Lowell 44 4) Camas Valley 42
5) Crow 36 6) Mohawk 27
7) Crosshill Christian 25 8) Spray 24
8) Damascus Christian 24 10) Horizon Christian (Hood R 23
11) South Wasco County 22 12) Sherman 21
13) Ione 20 14) Portland Waldorf 18
15) Condon/Wheeler 17 16) Dufur 16
17) Powder Valley 15.50 18) Life Christian 15
19) Griswold 14 20) Triad Christian 12.50
21) Pacific 12 22) St Paul 10
22) Eddyville 10 22) Triangle Lake 10
25) Imbler 9 25) Siletz Valley 9
25) Gilchrist 9 25) McKenzie 9
29) St. Stephen's Academy 8 29) Powers 8
29) Dayville 8 32) Joseph 7.50
33) Mitchell 7 34) City Christian 4
34) Crane 4 36) Elkton 3
36) Open Door Christian Academ 3 38) Harper 2.50
39) Mapleton 2 39) Huntington 2
41) Hosanna Christian 1 41) North Clackamas Christian 1
41) Falls City 1 41) Prairie City 1
Men - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Central Linn 87 2) Enterprise 79
3) Portland Christian 76 4) Nestucca 61
5) East Linn Christian 38 6) Lost River 36
7) Union 30 8) Oakridge 22
9) Riverdale 20 10) Reedsport 18
11) Kennedy 16 11) Canyonville Christian 16
11) Knappa 16 14) Regis 14
15) Neah-Kah-Nie 13 15) Faith Bible Christian 13
17) Weston-McEwen 11 18) Stanfield 10
18) Culver 10 20) Vernonia 9
20) Oakland 9 20) Myrtle Point 9
23) Glendale 7 23) Elgin 7
25) Pilot Rock 6 25) Bonanza 6
25) Monroe 6 28) Grant Union 4
29) Chiloquin 3 29) Riddle 3
31) Santiam 2 31) Days Creek 2
31) Heppner 2
Men - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Nyssa 65 2) Valley Catholic 55
3) Creswell 45 4) Lakeview 42
5) Catlin Gabel 41 6) Westside Christian 38
7) St Mary's 33.50 8) Coquille 29
9) Blanchet Catholic 26 10) De La Salle N Catholic 25
11) Pleasant Hill 24.50 12) Horizon Christian 24
12) Gervais 24 12) Vale 24
15) Cascade Christian 23 16) Umatilla 15
17) Clatskanie 14 17) Colton 14
17) Scio 14 20) Santiam Christian 13
20) Corbett 13 22) Burns 12
23) Harrisburg 11 24) Salem Academy 8
25) Amity 5 26) Sheridan 4
26) Willamina 4 26) Rainier 4
29) Rogue River 3 29) Dayton 3
29) Illinois Valley 3 29) Warrenton 3
33) Bandon 1
Girls 100 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 12.04 5/25/2013 Venessa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 12.04 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Rachel Vinjamuri 11 Newport 12.50Q 2.5 1
2 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 12.71Q 0.6 2
3 Venessa D'Arpino 12 North Valley 12.52Q 2.5 1
4 Ahsha Mootz 12 Cottage Grov 12.72Q 0.6 2
5 Tori Johnson 11 Estacada 12.54Q 2.5 1
6 Natalie Cummings 9 Astoria 12.85Q 0.6 2
7 Hannah Schweighardt 11 North Marion 12.89q 2.5 1
8 Madeline Bernard 11 Crook County 12.92q 2.5 1
9 Brittany Cook 11 Marshfield 12.99 0.6 2
10 Sarah King 12 Yamhill-Carl 13.04 0.6 2 13.035
11 Laken Berlin 11 Crook County 13.04 0.6 2 13.040
12 Cassidy Bell 10 Sutherlin 13.14 0.6 2
13 Hailey Nelson 11 Cascade 13.17 2.5 1
14 Kendra Daniels 12 Elmira 13.39 2.5 1
Girls 200 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.11 5/25/2013 Venessa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 24.11 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Ahsha Mootz 12 Cottage Grov 25.34Q 0.6 1
2 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 26.22Q 0.8 2
3 Rachel Vinjamuri 11 Newport 25.39Q 0.6 1
4 Venessa D'Arpino 12 North Valley 26.30Q 0.8 2
5 Tori Johnson 11 Estacada 26.10Q 0.6 1
6 Brittany Cook 11 Marshfield 26.41Q 0.8 2 26.408
7 Sarah King 12 Yamhill-Carl 26.41q 0.6 1 26.409
8 Kristi Childers 11 McLoughlin 26.44q 0.6 1
9 Talya Holenstein 10 La Salle 26.45 0.8 2
10 Natalie Cummings 9 Astoria 26.53 0.8 2
11 Brianna Yeakey 12 Ridgeview 26.60 0.6 1
12 Hailey Nelson 11 Cascade 27.14 0.6 1
13 Haley Kent 12 Sweet Home 27.19 0.8 2
14 Sophie Landau 12 Brookings-Ha 27.49 0.8 2
Girls 400 Meter Dash 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.68 5/25/2013 Venessa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 54.68 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Rachel Vinjamuri 11 Newport 58.92Q 2
2 Venessa D'Arpino 12 North Valley 59.54Q 1
3 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 59.04Q 2
4 Talya Holenstein 10 La Salle 59.55Q 1
5 Kelsey Hathaway 12 Gladstone 59.62Q 1
6 Natalie Ambrose 12 Sisters 59.93Q 2
7 Suzanne Van De Grift 12 Yamhill-Carl 59.75q 1
8 Cassandra Brownell 11 La Grande 1:00.49q 1
9 Sophie Landau 12 Brookings-Ha 1:01.55 2
10 Ricki Mock 11 Sutherlin 1:01.93 1
11 Tierra Stephenson 12 Philomath 1:01.99 2
12 Audrey Bernard 10 Crook County 1:02.01 2
13 Jamilla Gambee 12 Junction Cit 1:02.69 1
14 Morgan Nelson 12 Banks 1:03.76 2
Girls 800 Meter Run 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:12.78 2003 Brianna Anderson-Gregg, Philomath
2013 Champ: 2:12.83 Emily Bever, Molalla
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Charlie Davidson 12 Scappoose 2:19.31Q 1
2 Zoe Falk 12 Sisters 2:24.88Q 2
3 Emily Bever 12 Molalla 2:20.29Q 1
4 Hudson Weybright 9 Cottage Grov 2:24.99Q 2
5 Jenna Grunwald 11 Philomath 2:23.54Q 1
6 Abby Kessi 12 Scappoose 2:25.63Q 2
7 Taylor Brown 11 Henley 2:23.75q 1
8 Gabby Hobson 10 North Bend 2:25.16q 1
9 Katelyn Wells 12 Siuslaw 2:25.92 1
10 Adrienne Wilcox 9 Ridgeview 2:25.96 2
11 Danielle Jantzer 9 Phoenix 2:28.20 1
12 Audrey Bever 10 Molalla 2:28.28 2
13 Chelsea Thomas 10 Crook County 2:28.97 2
14 Cara Knott 12 Newport 2:31.95 2
Girls 3000 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 9:50.58 1996 Melinda Campbell, Newport
2013 Champ: 10:07.89 Sierra Brown, Hidden Valley
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Shaylen Crook 12 Marshfield 10:12.27
2 Nevina DeLuca 11 Phoenix 10:39.37
3 Aria Blumm 11 Sisters 10:43.01
4 Abby McBeth 9 Central 10:49.69
5 Amanda Welch 11 La Grande 11:05.80
6 Celie Mans 9 Siuslaw 11:07.75
7 Meaghan Alba 9 Philomath 11:13.11
8 Heather Keniry 9 La Grande 11:13.15
9 Josie Smith 9 Seaside 11:13.27
10 Kaisa Johnson 11 Astoria 11:15.04
11 Breanna Wright 10 Cottage Grov 11:37.07
12 Brianna Loughridge 10 Molalla 11:41.14
13 Lexi Healy 10 Henley 11:42.23
14 Carly Veasy 10 La Salle 11:54.63
Girls 100 Meter Hurdles 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.66 5/25/2013 Claire Thomas, Molalla
2013 Champ: 14.66 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Willow Charlton 12 Henley 15.27Q -0.8 2
2 Hannah Waite 12 North Marion 15.47Q -0.6 1
3 Allison Kilday 11 Seaside 16.03Q -0.8 2
4 Haley White 12 La Grande 16.33Q -0.6 1
5 Kirstyn Groshong 12 Elmira 16.25Q -0.8 2
6 Kristi Childers 11 McLoughlin 16.53Q -0.6 1
7 Mikaela Siegel 10 Siuslaw 16.28q -0.8 2
8 Courtney Crain 12 La Salle 16.38q -0.8 2
9 Megan Schrock 12 Philomath 16.61 -0.8 2
10 McKenna Boen 11 La Pine 16.62 -0.8 2
11 Adryana Chavez 11 Marshfield 16.64 -0.6 1
12 Kelsey Skinner 12 Henley 16.84 -0.6 1 16.836
13 Emma Callender 11 Philomath 16.84 -0.6 1 16.836
14 Eleanor Jones 10 Scappoose 16.95 -0.6 1
Girls 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 43.85 5/25/2013 Claire Thomas, Molalla
2013 Champ: 43.85 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Hannah Waite 12 North Marion 45.96Q 1
2 Dakota Steen 12 Ridgeview 46.12Q 2
3 Courtney Crain 12 La Salle 46.91Q 2
4 Jamilla Gambee 12 Junction Cit 47.02Q 1
5 Haley White 12 La Grande 47.09Q 2
6 Allison Kilday 11 Seaside 47.12Q 1
7 Tierra Stephenson 12 Philomath 47.22q 1
8 Megan Schrock 12 Philomath 47.56q 2
9 McKenzie Edwards 10 North Bend 47.64 2
10 Eleanor Jones 10 Scappoose 48.37 2
11 Isabel Groth 10 Marshfield 48.76 1
12 Willow Charlton 12 Henley 48.94 2
13 Kirstyn Groshong 12 Elmira 49.17 1
14 Kaelyn Trader 12 Hidden Valle 49.27 1
Girls High Jump 4A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-00 1974 Joni Huntley, Sheridan
2013 Champ: 5-03 Hosanna Wilder, Ridgeview
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Amy Hilger 12 Banks 5-05.00
2 Hosanna Wilder 10 Ridgeview 5-04.00
3 Julia Kenyon 11 Central 5-01.00
4 Tori Johnson 11 Estacada 5-00.00
4 Ariel Slifka 10 Banks 5-00.00
6 Christy Seaton 10 Cascade J5-00.00
7 Rebecca Saxton 11 Klamath Unio 4-10.00
8 Megan Hoback 9 North Valley J4-10.00
9 Kelsey Shaw 12 Elmira J4-10.00
10 Veronica Norris 12 North Marion J4-10.00
10 Kyrie Prescott 10 Ridgeview J4-10.00
10 Jean Rietmann 11 Douglas J4-10.00
10 Cherise Kirkpatrick 12 North Bend J4-10.00
-- Kendra Daniels 12 Elmira NH
Girls Long Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 19-02.50 2007 Amy Skofstad, Gladstone
2013 Champ: 18-02.75 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Laken Berlin 11 Crook County 17-01.25 +0.0
16-11.75(+0.0) 17-00(1.0) 17-01.25(+0.0) 16-10(0.7) FOUL(+0.0) 16-07(+0.0)
2 Kelsey Hathaway 12 Gladstone 17-01.00 1.7
17-00.75(1.0) 17-00.75(1.2) 15-00(2.2) 17-01(1.7) 16-11.75(0.9) 17-00(0.9)
3 Claire Primack 11 La Salle 16-09.50 1.0
FOUL(1.3) FOUL(0.8) 16-05.75(0.4) FOUL(1.9) FOUL(1.2) 16-09.50(1.0)
4 Isabel Groth 10 Marshfield 16-06.75 1.4
15-06.50(+0.0) 16-00.50(1.6) 15-09.75(0.3) 16-02.25(+0.0) 16-03.50(+0.0) 16-06.75(1.4)
5 Michaela Miller 10 Sisters 16-03.25 +0.0
16-03.25(+0.0) 15-11.50(1.5) 14-10.25(1.4) 10-06.75(0.6) 12-03(1.7) 16-02(0.1)
6 Elizabeth Levesque 11 Mazama J16-03.25 2.1
15-05.25(0.9) 16-03.25(2.1) FOUL(+0.0) 15-09.75(0.6) FOUL(1.0) FOUL(1.0)
7 Emily Rose 11 Cascade 16-02.25 1.6
FOUL(+0.0) 16-02.25(1.6) 15-08.25(1.7) FOUL(0.3) 14-11(1.8) 14-08(1.7)
8 Zoe Falk 12 Sisters 16-02.00 0.4
FOUL(+0.0) FOUL(2.0) 15-11.75(+0.0) FOUL(0.3) FOUL(+0.0) 16-02(0.4)
9 Mikaela Siegel 10 Siuslaw 15-10.50 1.1
FOUL(+0.0) FOUL(2.0) 15-10.50(1.1) 14-09(0.2) FOUL(+0.0) 15-02.25(+0.0)
10 Reba Hoffman 10 Central 15-09.00 1.5
15-04(+0.0) 15-09(1.5) 15-08(+0.0)
11 Alix Raya 12 Scappoose 15-08.00 +0.0
15-08(+0.0) 14-08.75(1.9) 15-07.50(+0.0)
12 Gabby Mathis 10 Henley 15-02.75 0.3
15-02.75(0.3) 14-08(0.6) 15-00(1.1)
13 Danielle Willyard 11 Seaside 15-02.00 1.3
14-11(1.2) FOUL(1.6) 15-02(1.3)
14 Rachel Alexander 11 La Grande 14-07.00 0.9
FOUL(+0.0) 14-07(0.9) 14-06.25(0.2)
Girls Javelin Throw 4A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 155-08 2002 Sam Young, Henley
2013 Champ: 134-02 Kelsey Shaw, Elmira
Name Year School Finals
================================================================
1 Kelsey Shaw 12 Elmira 149-05
136-02 140-08 142-01 129-05 144-01 149-05
2 Kindel Bailey 11 Banks 139-05
137-10 118-03 98-11 139-05 130-05 136-06
3 Ashlee Cole 12 Siuslaw 133-04
128-03 126-08 128-00 133-04 126-06 130-04
4 Hannah Troutman 12 Crook County 124-03
112-03 101-04 123-01 112-04 117-11 124-03
5 Destiny Dawson 12 Cottage Grov 124-01
117-11 118-05 116-02 124-01 117-07 113-07
6 Brianna Yeakey 12 Ridgeview 121-00
102-11 121-00 116-11 94-07 111-00 111-06
7 Maria Gray 11 Henley 115-08
106-09 115-08 112-04 111-01 113-08 113-10
8 Haley Bell 12 Cascade 115-02
115-02 100-02 105-11 109-01 113-00 113-04
9 Brianna Thompson 11 Newport 114-09
114-09 90-07 100-03 97-11 87-06 100-01
10 Elle Renault 11 Madras 111-02
102-10 104-08 111-02
11 Emily Kirkman 10 Hidden Valle 107-02
103-05 104-10 107-02
12 Maddi Thompson 9 Estacada 103-00
95-02 101-06 103-00
13 Kazlyn Clarno 10 Sutherlin 101-08
90-09 93-11 101-08
14 Melissa Stough 12 Seaside 98-00
FOUL 96-07 98-00
Girls 100 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.78 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 12.47 Madelyn Metzler, Marshfield
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jestena Mattson 11 Hood River V 12.42Q 0.8 1
2 Megan Buzzas 11 Summit 12.71Q 0.7 2
3 Jansen Edmiston 10 Hermiston 12.75Q 0.7 2
4 Jade Weiss 11 Wilsonville 12.78Q 0.8 1
5 Jazmin McKenzie 12 Benson 12.79Q 0.7 2
6 Alexa Thomas 12 Summit 12.88Q 0.8 1
7 Kinnah Rhodes 11 Benson 12.89q 0.8 1
8 Emily Johansen 11 Sherwood 12.95q 0.7 2
9 Allison Young 11 West Albany 13.03 0.7 2
10 Jazmyne Malone 9 North Eugene 13.16 0.7 2
11 Adrianna Curteman 12 West Albany 13.22 0.8 1 13.216
12 Chana Bowman 12 Churchill 13.22 0.8 1 13.220
Girls 200 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 23.94 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 25.20 Jestena Mattson, Hood River Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Jestena Mattson 11 Hood River V 25.50Q 1.0 1
2 Alexa Thomas 12 Summit 26.14Q 1.3 2
3 Mylene Gorzynski 9 Corvallis 26.22Q 1.0 1
4 Anna Schlosser 12 Hood River V 26.28Q 1.3 2
5 Briana Bolster 11 Mountain Vie 26.31Q 1.3 2
6 Allison Young 11 West Albany 26.38Q 1.0 1
7 Bethany Cerdan 10 Wilsonville 26.57q 1.0 1
8 Teneah Rushen 12 Franklin 26.71q 1.0 1
9 Jewel Boland 9 Parkrose 26.84 1.3 2
10 Kelsie Loomis 12 Willamette 27.15 1.3 2
11 Chana Bowman 12 Churchill 27.22 1.3 2
12 Katherine Darke 11 Benson 27.35 1.0 1
Girls 400 Meter Dash 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.60 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 56.50 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Mylene Gorzynski 9 Corvallis 58.14Q 2
2 Aiyanna Cameron-Lewis 12 Crescent Val 58.47Q 1
3 Jansen Edmiston 10 Hermiston 59.56Q 2
4 Sarah Martinez 12 Liberty 1:00.04Q 1
5 Emily Viuhkola 11 Hood River V 1:00.05Q 2
6 Emma Stevenson 9 Summit 1:00.91Q 1
7 Sophia Cunningham 10 Bend 1:00.29q 2
8 Ellie Ray-Rouse 10 North Eugene 1:01.16q 2
9 Laah Whitmore 11 Madison 1:01.27 1
10 Jade Weiss 11 Wilsonville 1:01.92 2
11 Haley Damian 12 Churchill 1:03.59 1
12 Teneah Rushen 12 Franklin 1:03.77 1
Girls 3000 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 10:04.97 2008 Michelly Foley, Crook County
2013 Champ: 10:09.79 Hannah Gindlesperger, Summit
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Emma Wren 11 Cleveland (O 10:16.29
2 Justine Feist 11 Corvallis 10:19.57
3 Olivia Brooks 9 Summit 10:21.45
4 Rachel Khaw 10 Liberty 10:23.46
5 Maddie Fuhrman 10 Silverton 10:24.74
6 Olivia Stein 11 Wilson 10:25.36
7 Piper McDonald 11 Summit 10:36.88
8 Sascha Bockius 10 Hood River V 10:38.92
9 Taryn Rawlings 12 Wilsonville 10:39.29
10 Delaney Clem 10 Pendleton 10:59.45
11 Saori Fuji 10 North Eugene 11:52.14
12 Anne Yates 11 Marist 12:01.83
Girls 100 Meter Hurdles 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.42 2009 Olivia Ferrara, Liberty
2013 Champ: 15.29 Lauren McGowne, Marshfield
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Tieara Norman 10 Milwaukie 15.53Q 0.1 1
2 Bri Kempf 12 Marist 15.77Q 0.6 2
3 Miranda Brown 11 Summit 15.73Q 0.1 1
4 Camille Weaver 9 Summit 15.78Q 0.6 2
5 Hannah Boozer 11 Pendleton 16.30Q 0.1 1
6 Elizabeth Pecsok 12 Liberty 16.38Q 0.6 2
7 Katie Conklin 11 The Dalles 16.48q 0.6 2
8 Camille Miedema 11 Corvallis 16.50q 0.1 1
9 Lily Grable 11 Springfield 16.57 0.1 1
10 Tabatha Mikkelsen 10 South Albany 16.82 0.6 2
11 Emma Adams 12 Cleveland (O 17.46 0.6 2
12 Sydney Dossett 12 Wilson 17.87 0.1 1
Girls 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.22 2010 Olivia Ferrara, Liberty
2013 Champ: 44.86 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Sarah Martinez 12 Liberty 45.32Q 2
2 Tieara Norman 10 Milwaukie 45.99Q 1
3 Miranda Brown 11 Summit 45.88Q 2
4 Jansen Edmiston 10 Hermiston 46.85Q 1
5 Lily Grable 11 Springfield 46.94Q 2
6 Nicole Niskanen 10 South Albany 46.97Q 1
7 Camille Weaver 9 Summit 47.55q 1
8 Kenna Meinhart 12 Wilson 47.94q 2
9 Bri Kempf 12 Marist 47.99 1
10 Hannah Boozer 11 Pendleton 48.35 1
11 Baylie Cameron 10 Silverton 48.50 2
12 Birch Clark 11 Cleveland (O 49.19 2
Girls High Jump 5A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-01 5/24/2013 Rachel Proteau, West Albany
2013 Champ: 6-01 Rachel Proteau, West Albany
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Elizabeth Pecsok 12 Liberty 5-04.00
2 Mckenzie Byrd 12 Hermiston J5-04.00
3 Hannah Cochran 10 Summit 5-02.00
4 Danielle Taylor 12 Summit J5-02.00
5 Emma Hausafus 10 Cleveland (O 5-01.00
6 Grace Spaulding 12 Corvallis J5-01.00
7 Laah Whitmore 11 Madison J5-01.00
8 Katie Conklin 11 The Dalles 5-00.00
8 Avery Cottle 11 Willamette 5-00.00
10 Bri Kempf 12 Marist 4-10.00
10 Kylie Reinholdt 12 St Helens 4-10.00
10 Nicole Niskanen 10 South Albany 4-10.00
Girls Long Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 18-08.50 2011 Iris Anderson, North Eugene
2013 Champ: 17-09.25 Lauren McGowne, Marshfield
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Tieara Norman 10 Milwaukie 18-04.25 1.6
15-04.50(+0.0) 18-04.25(1.6) 17-04.25(1.4) 16-07.75(0.6) 16-06(-0.6) 16-07.75(+0.0)
2 Jazmin McKenzie 12 Benson 17-03.50 +0.0
16-09.75(+0.0) 17-03(0.7) FOUL(3.5) 15-11.50(1.9) 16-02.75(-1.2) 17-03.50(+0.0)
3 Miranda Brown 11 Summit 17-01.50 +0.0
16-10(+0.0) 16-08.50(1.6) 16-09.25(2.1) 17-01.50(+0.0) 17-00(-2.3) 16-08.25(1.3)
4 Kylie Reinholdt 12 St Helens 17-01.25 1.2
16-05.25(+0.0) 16-07(+0.0) FOUL(0.8) 17-01.25(1.2) 15-11.25(-0.0) 16-01(0.2)
5 Emma Stevenson 9 Summit 16-06.75 2.4
16-02.50(+0.0) 16-06.75(2.4) 16-05.50(1.3) 16-03.25(0.1) 14-09.25(-0.0) FOUL(+0.0)
6 Samantha Tollerud 12 Churchill 16-06.50 1.1
14-10.50(0.2) 16-06.50(1.1) 15-03.50(+0.0) 15-10.25(0.3) 16-01(+0.0) 16-05.50(-0.7)
7 Yasmin Hill 11 The Dalles J16-06.50 0.3
16-02(+0.0) 15-11.25(+0.0) 15-07.50(+0.0) 16-06.50(0.3) 16-02.25(+0.0) 15-09.25(-0.2)
8 Rachelle Locey 11 Corvallis 16-03.25 1.7
15-11.50(-0.2) 14-08.50(-0.0) 16-03.25(1.7) 16-02.75(0.8) 15-06.75(+0.0) 15-11(-0.3)
9 Isabel Leonard 10 Franklin 16-02.75 1.1
FOUL(+0.0) 14-07(+0.0) 16-02.75(1.1) FOUL(0.3) 15-11.25(-0.3) FOUL(-1.7)
10 Kelsie Loomis 12 Willamette 16-00.75 1.1
15-07.75(+0.0) 15-06.25(2.0) 16-00.75(1.1)
11 Kiara Glover 9 Pendleton 15-10.25 +0.0
FOUL(1.5) 15-10.25(+0.0) 15-09.25(0.6)
12 Clea Poklemba 10 Corvallis 15-07.50 -0.8
15-07.50(-0.8) 14-08.25(+0.0) FOUL(2.1)
Girls Javelin Throw 5A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 155-11 2008 Michelle Coombs, Hermiston
2013 Champ: 134-06 McKenzie Byrd, Hermiston
Name Year School Finals
================================================================
1 Mckenzie Byrd 12 Hermiston 142-04
142-04 116-02 125-08 131-07 128-11 123-04
2 Amanda Short 12 Lebanon 130-01
112-03 92-03 124-04 119-09 109-04 130-01
3 Rebecca Wenz 12 Wilsonville 123-08
106-09 121-11 110-09 117-07 122-11 123-08
4 Mercedes Mingus 12 Summit 123-04
113-03 113-01 123-04 106-08 121-04 113-03
5 Raquel Pellecer 11 Sandy 123-02
118-00 107-00 123-02 109-09 107-11 112-01
6 Alexis Hassenger 11 Lebanon 121-05
108-11 118-06 119-09 121-05 107-11 119-11
7 Marlene Bodmer 11 Pendleton 117-00
110-10 116-07 112-11 105-09 117-00 105-07
8 Lisa Huang 12 Cleveland (O 115-05
115-05 104-08 114-04 108-08 105-08 101-04
9 Ashlea Haney 12 Springfield 110-09
97-03 110-09 103-07 FOUL 88-00 86-03
10 Kelsey McKelvey 11 Ashland 109-01
108-05 103-01 109-01
11 Claire Diller 11 Cleveland (O 98-08
89-04 98-08 86-05
12 Samantha Young 12 Willamette 95-05
93-08 95-05 89-00
Girls 100 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.90 1989 LaReina Woods, Corvallis
State Meet: 11.90 2007 Mandy White, Lakeridge
2013 Champ: 12.30 Danelle Woodcock, Barlow
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anna Dean 11 Hillsboro 12.09Q 1.8 2
2 Danelle Woodcock 11 Barlow 12.22Q 1.6 1
3 Becca Houk 12 Oregon City 12.18Q 1.8 2
4 Jewel Kaydea 12 McKay 12.40Q 1.6 1
5 Taylor Coon 12 Sunset 12.33Q 1.8 2
6 Karrin Shriner 12 Oregon City 12.41Q 1.6 1
7 Sara Turner 9 Barlow 12.45q 1.8 2
8 Malika Washington 9 Central Cath 12.53q 1.6 1
9 Krissy Thomas 10 Hillsboro 12.61 1.6 1
10 Deshae Wise 9 Grants Pass 12.62 1.6 1
11 Elizabeth Prevedello 11 Sheldon 12.67 1.8 2 12.661
12 Shayla Noil 11 Grant 12.67 1.6 1 12.670
13 Lexus Miller-Moylan 11 Beaverton 12.74 1.8 2
14 Maggie Boles 11 Sprague 12.82 1.8 2
Girls 200 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.01 2009 Kayla Smith, Benson
2013 Champ: 24.96 Taylor Coon, Sunset
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Taylor Coon 12 Sunset 25.08Q 0.8 2
2 Becca Houk 12 Oregon City 25.09Q 0.7 1
3 Karrin Shriner 12 Oregon City 25.29Q 0.8 2
4 Malika Washington 9 Central Cath 25.30Q 0.7 1
5 Shayla Noil 11 Grant 25.46Q 0.8 2
6 Krissy Thomas 10 Hillsboro 25.60Q 0.7 1
7 Anna Dean 11 Hillsboro 25.55q 0.8 2
8 Olivia Gabriel 10 Central Cath 25.59q 0.8 2
9 Elizabeth Prevedello 11 Sheldon 25.96 0.8 2
10 Savannah Greenwade 10 North Medfor 26.08 0.7 1
11 Jewel Kaydea 12 McKay 26.22 0.7 1
12 Lexus Miller-Moylan 11 Beaverton 26.26 0.7 1
13 Chloe Smith 11 Jesuit 26.38 0.7 1
14 Esther Young 10 Sprague 26.87 0.8 2
Girls 400 Meter Dash 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.64 2002 Brandi Probasco-Canda, Benson
2013 Champ: 56.20 Tess Michaelson, Lincoln
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Olivia Gabriel 10 Central Cath 57.04Q 2
2 Savannah Greenwade 10 North Medfor 57.55Q 1
3 Daysha Simms-Garcia 12 McNary 58.22Q 2
4 Chloe Smith 11 Jesuit 58.93Q 1
5 Michelle Chandler 9 St Mary's Ac 59.15Q 2
6 N'Dea Flye 9 Oregon City 59.37Q 1
7 McCall Phillips 9 Jesuit 59.57q 2
8 Danielle Duran 10 McNary 59.70q 1
9 Mia Palmer 9 Grant 1:00.13 1
10 Kasey Stavig 10 Sunset 1:00.39 1
11 Kylee O'Connor 12 Sheldon 1:00.52 2
12 Tarisa Olinski 10 Grants Pass 1:00.59 1
13 Taylor Petersen 11 McMinnville 1:00.63 2
-- Kennedy Taube 9 Hillsboro DQ 2 running on the line
Girls 800 Meter Run 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:07.6h 1978 Teri Wierson, Sunset
2013 Champ: 2:13.86 Piper Donaghu, Grant
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Piper Donaghu 12 Grant 2:13.88Q 1
2 Chloe Jensen 9 Jesuit 2:14.03Q 2
3 Tess Michaelson 12 Lincoln 2:14.05Q 1
4 Megan Franz 12 Tigard 2:14.53Q 2
5 Mahala Norris 10 Roseburg 2:14.22Q 1
6 Paige Rice 12 St Mary's Ac 2:14.88Q 2
7 Brooke Chuhlantseff 10 West Salem 2:14.48q 1
8 Kimberly Solberg 12 Roseburg 2:15.87q 2
9 Allison Mueller 11 Beaverton 2:15.94 2
10 Libby Kokes 11 Grant 2:17.75 2
11 Zoe Fanning 10 Jesuit 2:17.97 1
12 Braanna Weber 11 Century 2:23.74 1
13 Lindsey York 11 Barlow 2:25.96 2
14 Kaelia Neal 12 North Salem 2:27.86 1
Girls 3000 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 9:32.08 5/24/2013 Erin Clark, South Eugene
2013 Champ: 9:32.08 Erin Clark, South Eugene
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Ella Donaghu 10 Grant 9:56.79
2 Gracie Todd 11 Sheldon 10:14.19
3 Charlotte Corless 12 Sunset 10:15.93
4 Dylan Hite 11 Jesuit 10:16.84
5 Gracie Tostenson 12 Crater 10:16.96
6 Audrey Huelskamp 10 Sunset 10:17.96
7 Maia Edwards 9 Clackamas 10:20.05
8 Kennedy Allen 10 David Dougla 10:20.87
9 Nicole Griffiths 10 Sunset 10:31.46
10 Lacey Conner 10 St Mary's Ac 10:50.61
11 Whitney Rich 10 McMinnville 10:54.84
12 Rubi Vergara-Grindell 11 Forest Grove 10:55.97
13 Anika Rasubala 10 McKay 11:28.03
14 Vivian Hawkinson 12 South Salem 11:43.25
Girls 100 Meter Hurdles 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.17 2007 Bianca Mathabane, Lincoln
2013 Champ: 14.64 Anna Dean, Hillsboro
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anna Dean 11 Hillsboro 14.82Q 0.2 1
2 Deshae Wise 9 Grants Pass 15.14Q -0.1 2
3 Leah Russell 10 Gresham 15.15Q 0.2 1
4 Lindsey Rosette 12 Tigard 15.19Q -0.1 2
5 Lindsey Dorsey 12 Sprague 15.55Q -0.1 2
6 Abby Wachter 12 Jesuit 15.58Q 0.2 1
7 Riley Knebes 12 North Salem 15.56q -0.1 2
8 Natalie Leckey 12 Southridge 15.71q 0.2 1
9 Sareena Patzke 9 Tigard 15.72 0.2 1
10 Riley Ford 11 Central Cath 15.85 -0.1 2
11 Mitra LeBuhn 12 Lake Oswego 15.86 0.2 1
12 Renick Meyer 9 Barlow 16.19 -0.1 2
13 Montana Logue 10 South Medfor 16.78 -0.1 2
-- Alli Dickey 11 Clackamas FS 0.2 1
Girls 300 Meter Hurdles 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 42.58 2001 Janelle Joy, Milwaukie
2013 Champ: 44.24 Halley Folsom, North Medford
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Halley Folsom 11 North Medfor 44.57Q 1
2 Leah Russell 10 Gresham 44.78Q 2
3 Riley Knebes 12 North Salem 44.76Q 1
4 Abby Wachter 12 Jesuit 45.33Q 2
5 Riley Ford 11 Central Cath 44.89Q 1
6 Natalie Leckey 12 Southridge 45.44Q 2
7 Claire Corbitt 9 Jesuit 45.19q 1
8 Saskia McNairy 12 Lakeridge 45.57q 2
9 Leah McClain 11 Glencoe 45.66 2
10 Maggie Boles 11 Sprague 46.75 1
11 Mitra LeBuhn 12 Lake Oswego 47.22 2
12 Lindsey Bonney 9 Grants Pass 47.50 1
13 Kylee O'Connor 12 Sheldon 47.75 1
14 Alyssa Villalobos 10 Forest Grove 49.31 2
Girls Pole Vault 6A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-07 2008 Lindsay Beard, South Eugene
2013 Champ: 11-09 Laura Taylor, Tualatin
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Laura Taylor 12 Tualatin 12-08.00%
2 Tory Edwards 10 Lake Oswego 11-03.00
3 Marissa Taylor 12 Lake Oswego J11-03.00
4 Iyana Irving 11 West Salem 10-06.00
4 Amber Prevedello 9 Sheldon 10-06.00
4 Kathrina Slater 12 Jesuit 10-06.00
7 Nicole Kangas 12 Lakeridge J10-06.00
8 Victoria Prouty 9 Tigard J10-06.00
9 Sofia Crescenzi 12 Clackamas 10-00.00
9 Teiryn Brennan 12 Grants Pass 10-00.00
11 Saraia Collmer 11 Barlow J10-00.00
-- Kesiah Clement 11 Lincoln NH
-- Raquel Sanchez 12 South Salem NH
-- Annlise Helm 11 St Mary's Ac NH
Girls Long Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 19-08.50 1988 Karen Alcorn, Oregon City
2013 Champ: 18-02.50 Susannah Philbrick, McKay
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Danelle Woodcock 11 Barlow 19-00.00 +0.0
17-06.25(-1.3) 17-08(+0.0) 18-05.50(-0.3) 16-05.75(+0.0) 18-05.50(0.8) 19-00(+0.0)
2 Elizabeth Prevedello 11 Sheldon 18-01.25 NWI
16-09.50(-1.5) 17-07.50(+0.0) 18-01.25(-0.0) 17-02(-0.0) 18-01.25(1.2) 17-06.75(+0.0)
3 Saskia McNairy 12 Lakeridge 17-11.00 +0.0
17-07.50(-0.1) 17-03(-0.1) 17-09.50(-1.1) 17-01.25(+0.0) 17-10(+0.0) 17-11(+0.0)
4 Geneva Lehnert 11 Sheldon 17-05.25 +0.0
16-11(-0.0) 17-05.25(+0.0) 16-09.50(-1.8) 16-07.25(-0.4) 17-01.75(-0.7) 16-11.75(-1.4)
5 Dakota Buhler 12 McMinnville 17-04.75 +0.0
16-01.75(-1.6) FOUL(-1.1) 17-04.75(+0.0) 11-10(+0.0) 15-11(+0.0) 15-03(-0.3)
6 Alyssa Villalobos 10 Forest Grove 17-02.00 +0.0
16-10.50(-0.8) 16-01.25(-0.4) 16-07.50(+0.0) 15-09.25(-0.9) 17-02(+0.0) 1-06.50(+0.0)
7 Renick Meyer 9 Barlow 17-01.25 -1.5
17-01.25(-1.5) FOUL(-0.9) 15-08.25(-1.4) 15-06(-0.4) 15-07.75(+0.0) 16-05.50(-1.1)
8 Alyssa Looney 9 McNary 16-09.75 +0.0
15-05.50(+0.0) 15-10.50(-0.9) 16-09.75(+0.0) 16-01.75(+0.0) 16-04.25(-0.4) 15-10.50(+0.0)
9 Lindsey Dorsey 12 Sprague 16-05.25 -0.8
15-02.75(-1.1) 16-05.25(-0.8) 15-08.25(-1.3) 15-00.75(-1.4) 1-01.50(+0.0) 1-08.50(+0.0)
10 Skylie Brummett 11 Grants Pass 16-05.00 +0.0
14-10.75(-1.3) 16-05(+0.0) FOUL(+0.0)
11 Laura Taylor 12 Tualatin 16-03.50 -1.6
15-08.75(-1.0) 16-03.50(-1.6) FOUL(-0.8)
12 Sofia Crescenzi 12 Clackamas 15-10.50 +0.0
15-00.75(-1.1) FOUL(-0.1) 15-10.50(+0.0)
13 Rubie Cordey 11 Lincoln 15-07.75 +0.0
15-02.50(+0.0) FOUL(+0.0) 15-07.75(+0.0)
14 Meghan Locke-Zimmerman 11 Southridge 15-02.75 -2.2
15-02.75(-2.2) 15-02(-1.6) FOUL(-0.5)
Girls Javelin Throw 6A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 172-08 2005 Rachel Yerkovich, Newberg
2013 Champ: 162-00 Haley Crouser, Gresham
Name Year School Finals
================================================================
1 Gabrielle Kearney 11 Roseburg 164-02
157-04 153-06 161-02 148-05 157-04 164-02
2 Kristina Clark 12 Grants Pass 136-11
122-11 135-06 128-01 126-00 121-00 136-11
3 JoJo Ananouko 11 Jesuit 132-07
110-07 115-10 127-10 120-01 93-08 132-07
4 Paityn Peterson 11 Newberg 124-06
123-09 122-04 124-06 108-02 101-04 113-10
5 Amira Johnson 12 Thurston J124-06
116-07 117-08 124-06 117-07 111-00 116-10
6 Sarah Maffett 12 Grants Pass 123-01
117-04 120-02 122-01 119-10 123-01 FOUL
7 Keira McCarrell 9 West Salem 121-08
121-05 116-04 107-03 119-05 118-07 121-08
8 Emilee Silbernagel 11 West Salem 119-06
107-11 113-01 113-05 113-03 112-04 119-06
9 Bethany Mohler 11 McMinnville 119-02
101-03 116-04 119-02 103-05 110-02 110-01
10 Payton Jasmer 9 Canby 111-11
105-00 107-08 111-11
11 Kuwaiola Ahina 10 Gresham 111-09
103-05 107-01 111-09
12 Taylor Rispler 11 Barlow 105-10
104-11 105-10 105-05
13 Jessica Finn 12 Jesuit 104-07
104-00 94-00 104-07
14 Sofia Crescenzi 12 Clackamas 100-04
100-04 93-06 85-11
Boys 100 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.91 1986 Todd Hope, Gold Beach
2013 Champ: 11.19 Austin Neill, North Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Matt Woods 12 North Bend 11.23Q -0.4 2
2 Jarrett White 10 Scappoose 11.50Q -2.4 1
3 Trevor Sartnurak 11 Philomath 11.40Q -0.4 2
4 Brandon Ellwagner 12 Baker 11.51Q -2.4 1
5 Wesley Stirk 12 Tillamook 11.47Q -0.4 2
6 Bo Highburger 12 Elmira 11.55Q -2.4 1
7 Spencer Knight 12 Sweet Home 11.63q -0.4 2
8 Aaron Caballero 10 North Marion 11.66q -0.4 2
9 Shay Henderson 12 La Grande 11.68 -2.4 1
10 Dereak Albright 12 Hidden Valle 11.70 -0.4 2 11.693
11 Marcus Hardman 12 North Bend 11.70 -2.4 1 11.697
12 Eric Prom 11 Gladstone 11.86 -2.4 1
13 Joshua Wright 10 Taft 11.88 -2.4 1
-- Gabe Ovgard 12 Klamath Unio DNF -0.4 2
Boys 200 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.90 2010 Matt Anthony, Ontario
2013 Champ: 21.97 Jeremy Desrosiers, La Pine
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Justice Oman 12 Scappoose 22.68Q -0.1 1
2 Harley Gilpin 11 Elmira 22.71Q 0.6 2
3 Wyatt Cunningham 12 North Bend 22.87Q 0.6 2
4 Zachery Perrin 12 Hidden Valle 23.14Q -0.1 1 23.132
5 Nick Rust 12 Scappoose 22.94Q 0.6 2
6 Zach Beltz 11 Elmira 23.14Q -0.1 1 23.138
7 Thomas Peterson 11 Central 22.97q 0.6 2
8 Trevor Sartnurak 11 Philomath 23.01q 0.6 2
9 Matt Woods 12 North Bend 23.24 -0.1 1
10 Trevor Browning 12 Gladstone 23.28 0.6 2
11 Armand Jayne 11 Gladstone 23.33 -0.1 1
12 Tanner Stevens 11 Ridgeview 23.49 -0.1 1
13 Shay Henderson 12 La Grande 23.68 0.6 2
14 Gabe Ovgard 12 Klamath Unio 29.70 -0.1 1
Boys 400 Meter Dash 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.51 1997 Ross Krempley, Sherwood
2013 Champ: 49.07 Jeremy Derosiers, La Pine
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Grant Lindley 12 Central 49.56Q 1
2 Justice Oman 12 Scappoose 49.86Q 2
3 Michael Capri 12 Newport 50.07Q 2
4 Devin King 12 Banks 50.24Q 1
5 Jonathan Peterson 12 Siuslaw 50.87Q 2
6 Cameron Perrin 11 Hidden Valle 51.10Q 1
7 Trevor Browning 12 Gladstone 51.07q 2
8 Sam Santiago 10 Crook County 51.27q 1
9 Zachery Perrin 12 Hidden Valle 51.30 2
10 Jesse Santiago 12 Crook County 51.80 2
11 Scott Chance 12 Molalla 51.86 1
12 Gabe Brazelton 12 Brookings-Ha 52.18 1
13 Jaycob Dodge 12 Cottage Grov 52.21 1
14 Trey Reed 9 Sweet Home 52.86 2
Boys 800 Meter Run 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:53.71 5/25/2013 Brett Willyard, Seaside
2013 Champ: 1:53.71 Brett Willyard, Seaside
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Carlos Camacho 12 Newport 1:58.48Q 1
2 Jefferson Farmer 12 Seaside 1:58.97Q 2
3 Seth Campbell 11 Siuslaw 1:59.04Q 1
4 Brandon Pollard 12 Sisters 1:59.10Q 2
5 Zane West 12 Central 1:59.36Q 1
6 Christian Parr 12 North Marion 2:00.30Q 2
7 Luis Rivera 12 Crook County 1:59.50q 1
8 Cameron Sorter 12 Seaside 1:59.94q 1
9 Logan Veasy 12 La Salle 2:00.38 2
10 Philip Todak 12 Phoenix 2:03.85 1
11 Nathan Baeth 12 Baker 2:04.29 2
12 Colby Gillett 11 Marshfield 2:05.12 1
13 Thomas Fate 12 Hidden Valle 2:05.52 2
14 Morgan McAdams 10 Junction Cit 2:06.94 2
Boys 3000 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 8:31.13 1994 Billy Harper, Junction City
2013 Champ: 8:39.67 Brett Willyard, Seaside
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Mack Marbas 12 Siuslaw 8:42.75
2 Jakob Hiett 11 Sweet Home 8:45.15
3 Shane Crofoot 11 Hidden Valle 8:51.95
4 Mitchell Butler 12 Siuslaw 8:58.55
5 Grayson Munn 12 Crook County 9:05.27
6 Jason Rae 11 La Salle 9:05.41
7 John Roth 12 Cascade 9:10.60
8 Randy Mena 11 Phoenix 9:12.52
9 Dan Carrier 11 Scappoose 9:15.60
10 Hector Rojo 12 Tillamook 9:18.12
11 Will Thompson 12 La Salle 9:20.85
12 Brian Blythe 12 Philomath 9:22.58
13 Gannon Jones 11 Elmira 9:30.21
14 Elliott Jonasson 11 La Grande 9:37.67
Boys 110 Meter Hurdles 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.2h 1978 Tim Sim, Central Linn
2013 Champ: 14.59 Garrett Lewellen, Elmira
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ben Hortaleza 12 La Salle 15.21Q -0.8 1
2 Nicholas Boykin 10 Elmira 15.77Q -1.1 2
3 Chris Houck 12 Philomath 15.64Q -0.8 1
4 Tristin Warne 11 McLoughlin 15.82Q -1.1 2
5 Wesley Stirk 12 Tillamook 15.73Q -0.8 1
6 Shaine Graham 11 Brookings-Ha 15.88Q -1.1 2
7 Mike'l Andreasen 12 Hidden Valle 15.84q -0.8 1
8 Seth Andres 10 Ridgeview 15.89q -1.1 2
9 Cameron Lucero 11 North Bend 15.94 -0.8 1
10 Drew Vandenbroeder 10 Molalla 16.02 -1.1 2
11 Micheal Tharpe 10 Cottage Grov 16.04 -0.8 1
12 Andrew Owens 12 Seaside 16.26 -0.8 1
13 Dalen Hargett 11 Newport 16.51 -1.1 2
14 Trevor Eichelkraut 11 Henley 16.62 -1.1 2
Boys 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.14 5/25/2013 Joe Delgado, Ontario
2013 Champ: 38.14 Joe Delgado, Ontario
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Michael Capri 12 Newport 40.01Q 1
2 Nicholas Boykin 10 Elmira 40.55Q 2
3 Tristin Warne 11 McLoughlin 40.02Q 1
4 Joe Dotson 11 Siuslaw 40.98Q 2
5 Michael Seyl 11 Crook County 40.71Q 1
6 Shaine Graham 11 Brookings-Ha 41.07Q 2
7 Jake McAllister 12 Sisters 40.94q 1
8 Micah Jury 11 Estacada 40.98q 1
9 Wesley Stirk 12 Tillamook 41.42 1
10 Austin Jackson 12 North Valley 41.53 2
11 Ben Hortaleza 12 La Salle 41.80 2
12 Andrew Owens 12 Seaside 42.26 1
13 Omar Valadez-Ramos 12 Mazama 42.31 2
14 Dalen Hargett 11 Newport 43.11 2
Boys Pole Vault 4A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 16-07 1997 Matt Petz, La Pine
2013 Champ: 14-00 Justin Petz, La Pine
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Justin Petz 10 La Pine 15-00.00
2 Isaac Manning 11 Philomath 14-06.00
3 Luke Lucero 10 North Bend 14-00.00
4 Hunter Drops 10 Marshfield 13-06.00
5 Lucas Hidalgo 11 Banks J13-06.00
6 Alex Backman 12 North Bend 13-00.00
7 Zac Arino 12 Mazama 12-06.00
7 Jeff Linn 11 Elmira 12-06.00
9 Brendan Thurber-Blaser 10 Newport J12-06.00
-- Matthew Bishir 12 North Valley NH
-- Caleb Woodworth 12 La Grande NH
-- Zachary Perkins 11 Yamhill-Carl NH
-- Justin Heller 11 La Salle NH
-- Andrew Conway 12 Gladstone NH
-- Cody Simpson 12 Ridgeview NH
Boys Long Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 24-03.75 1987 Greg Byrne, Dallas
2013 Champ: 22-09.25 Billy Jones, Siuslaw
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mike'l Andreasen 12 Hidden Valle 22-01.00 NWI
2 Drew Matthews 11 North Bend 21-05.25 NWI
3 Billy Jones 11 Siuslaw 21-04.75 NWI
4 Ben Hortaleza 12 La Salle 21-00.00 NWI
5 Darian Baughman 12 Molalla 20-09.75 NWI
6 Ben Baxter 12 Baker 20-08.75 NWI
6 Kody Kantola 12 Central 20-08.75 NWI
8 Blaine Kreutz 10 La Grande 20-08.50 NWI
9 Harley Gilpin 11 Elmira 20-05.75 NWI
10 Justin Petz 10 La Pine 19-11.00 NWI
11 Andrew Owens 12 Seaside 19-09.25 NWI
12 Nick Quinn 12 Central 19-01.00 NWI
18-00.50(NWI) x
13 Josh Chesnut 11 Seaside 18-02.25 NWI
14 Gabe Ovgard 12 Klamath Unio 12-04.75 NWI
Boys Shot Put 4A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 64-09 1975 Curt Denney, Burns
2013 Champ: 51-07.25 Zachery Farner, Molalla
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Rich 12 Estacada 52-01.50
51-00.50 52-01.50 48-08.75 49-09.75 50-07.50 47-05.25
2 Kenny Klippel 12 Scappoose 51-08.50
49-10.50 51-01 49-05 49-08.25 51-08.50 50-07
3 Trevor Duffy 11 South Umpqua 51-08.00
51-02 51-08 46-02.25 FOUL 50-03.75 50-00.50
4 Duke York 11 Hidden Valle 50-00.00
49-02 47-08.50 50-00 46-04.25 46-04 49-10.75
5 Jacob Meek 12 La Salle 48-10.75
43-11.50 FOUL 48-10.75 FOUL FOUL 46-04
6 Aaron Lefore 12 McLoughlin 48-01.25
46-01 44-04.50 48-01.25 45-08.75 FOUL 44-02
7 Bo Highburger 12 Elmira 47-00.75
45-07.25 FOUL 45-09 44-00.50 46-03.50 47-00.75
8 Max Lydum 11 Central 47-00.50
FOUL 47-00.50 43-09.50 43-05.25 FOUL 43-04.50
9 Chris Steffey 10 Ridgeview 46-00.75
44-01.50 46-00.75 FOUL 42-09.25 45-04.75 FOUL
10 Jake Sandhagen 11 Banks 44-09.25
42-02.50 44-09.25 44-05
11 Caleb Wood 12 Douglas 43-02.25
40-08 43-02.25 41-06
12 Carter Kikuta 12 Philomath 42-11.00
42-11 40-09.25 42-00
13 Cody Holden 12 Phoenix 42-05.25
42-05.25 41-07 38-08.75
-- Ben Terry 12 Sweet Home FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw 4A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena VIsta, CO
State Meet: % 194-00 1975 Tom Schillinger, Burns
2013 Champ: 164-02 Justin Rich, Estacada
Name Year School Finals
================================================================
1 Dallin Shurts 11 Banks 163-07
161-10 162-04 FOUL 146-00 157-07 163-07
2 Justin Rich 12 Estacada 157-10
146-01 FOUL FOUL FOUL 157-10 154-11
3 Brent Yeakey 9 Ridgeview 153-02
150-09 147-00 FOUL 146-06 153-02 152-10
4 Kenny Klippel 12 Scappoose 152-09
137-03 140-09 FOUL 141-06 135-10 152-09
5 Zane Wardwell 11 Elmira 148-08
FOUL 144-07 148-08 132-02 129-00 136-01
6 Aaron Lefore 12 McLoughlin 147-10
FOUL 138-01 147-10 139-08 145-09 FOUL
7 Jacob Meek 12 La Salle 143-08
FOUL 143-08 FOUL 143-08 143-07 FOUL
8 Trevor Duffy 11 South Umpqua 141-03
141-03 FOUL FOUL FOUL 135-06 133-10
9 Tyson Kaminski 11 Newport 136-06
125-03 129-00 136-02 130-00 133-06 136-06
10 Tanner Hanson 11 La Pine 133-02
132-01 FOUL 133-02
11 Josh Kimble 10 North Bend 127-06
FOUL 127-06 FOUL
12 Duke York 11 Hidden Valle 126-07
126-07 124-07 FOUL
13 Gray Prescott 10 Klamath Unio 122-06
115-09 110-05 122-06
14 Malachi Gonzalez 10 Cascade 112-10
FOUL 76-02 112-10
Boys 100 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.77 2012 Taylor Walcott, Marist
2013 Champ: 10.95 Jesse Goodier, Springfield
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Spenser Schmidt 12 Churchill 11.03Q 1.0 1
2 Brayden Childress 12 Lebanon 11.26Q 0.3 2
3 Kyle Tinnell 12 Redmond 11.09Q 1.0 1
4 Hunter Mattson 10 Corvallis 11.38Q 0.3 2
5 Micco Mills 11 Wilsonville 11.28Q 1.0 1
6 Tyler Strauss 12 Putnam 11.49Q 0.3 2
7 Wyatt Webber 12 Hood River V 11.35q 1.0 1
8 Kyle Abalan 10 Madison 11.51q 1.0 1
9 Christopher Adamo 11 Mountain Vie 11.62 0.3 2
10 Garrett Smith 12 Hermiston 11.67 1.0 1
11 Jon Mojarro 10 Franklin 11.70 0.3 2
12 Adam Houser 12 Marist 11.83 0.3 2
Boys 200 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.04 2009 Logan Kotzian, Liberty
2013 Champ: 22.06 Mitch Modin, Mountain View
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Brayden Childress 12 Lebanon 22.17Q 0.9 1
2 Spenser Schmidt 12 Churchill 22.29Q 1.8 2 22.286
3 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 22.29Q 0.9 1 22.286
4 Hunter Mattson 10 Corvallis 22.41Q 1.8 2
5 Chris Behrendt 11 Hermiston 22.47Q 1.8 2
6 Dustin Jones 10 Marist 22.66Q 0.9 1
7 Jacoby McNamara 10 Redmond 22.78q 1.8 2
8 Ryan Skidmore 11 Sandy 22.84q 1.8 2
9 Wyatt Webber 12 Hood River V 23.05 0.9 1
10 Braden Bell 12 Bend 23.11 1.8 2
11 Roba Sultessa 11 Cleveland (O 23.14 0.9 1
12 Kyle Abalan 10 Madison 23.20 0.9 1
Boys 400 Meter Dash 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.93 2010 Jack Galpin, Crater
2013 Champ: 48.97 Mitchell Gable, South Albany
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 49.27Q 1
2 Justin Schafer 12 Dallas 50.22Q 2
3 Dustin Jones 10 Marist 49.93Q 1
4 Josh Cole 12 Liberty 50.33Q 2 50.321
5 Andrew Porter 10 Pendleton 50.33Q 1 50.239
6 Rodolfo Hernandez 12 Woodburn 50.85Q 2
7 Gabe Wyllie 11 Mountain Vie 50.81q 1
8 Demario Mootz 10 Churchill 50.94q 1
9 Chris Behrendt 11 Hermiston 50.99 2
10 Logan Blake 10 Bend 51.96 2
11 Kumasi Luckett 11 Madison 52.32 2
12 Idrees Rahman 10 Roosevelt 54.15 1
Boys 3000 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 8:28.62 5/24/2013 Matthew Maton, Summit
2013 Champ: 8:28.62 Matthew Maton, Summit
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Matthew Maton 11 Summit 8:29.87
2 Alejandro Cisneros 12 Hermiston 8:39.49
3 Jose Macias 12 Hermiston 8:42.00
4 Isaac Mitchell 12 Sandy 8:42.36
5 JP Kiefer 12 Marist 8:42.65
6 Michael Francy 12 Liberty 9:01.28
7 Kevin VanDyke 10 Eagle Point 9:06.61
8 Jack Howard 11 Wilson 9:06.65
9 Nabi Amin 11 Cleveland (O 9:08.96
10 Luke Littleton 10 Marist 9:11.88
11 Gavin Bomber 10 Corvallis 9:30.85
12 Jonathan Sisley 12 Silverton 9:35.10
Boys 110 Meter Hurdles 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.32 2010 Howard Lao, Cleveland
2013 Champ: 14.80 Mitch Modin, Mountain View
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Liam Henshaw 12 Marist 15.07Q -1.5 1
2 Cameron Retherford 12 Benson 15.08Q -1.4 2
3 Dantly Wilcox 11 Mountain Vie 15.21Q -1.5 1
4 Schuller Rettig 12 Madison 15.42Q -1.4 2
5 Thomas Hughes 12 St Helens 15.51Q -1.4 2
6 Joel Boozer 12 Pendleton 15.71Q -1.5 1
7 Brock Pinney 12 Springfield 15.61q -1.4 2
8 Nick Bonat 11 Liberty 15.78q -1.4 2
9 Brandon Gilbert 11 Bend 15.79 -1.5 1
10 Zach Nerdin 12 The Dalles 16.03 -1.5 1
11 David Evans 11 Lebanon 16.08 -1.4 2
12 Mathis Kuenzi 12 Silverton 17.90 -1.5 1
Boys 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.15 2007 Andrew Hastings, Corvallis
2013 Champ: 38.82 Michael Wilson, Summit
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Schuller Rettig 12 Madison 38.95Q 1
2 Dantly Wilcox 11 Mountain Vie 39.94Q 2
3 Thomas Hughes 12 St Helens 40.24Q 1
4 Cameron Retherford 12 Benson 40.63Q 2
5 Caleb Hoffmann 10 Bend 40.68Q 2
6 Robert Bierly 11 Sandy 40.91Q 1
7 Mathis Kuenzi 12 Silverton 40.97q 1
8 David Evans 11 Lebanon 41.09q 2
9 Spencer Traxtle 12 Springfield 41.70 2
10 Austin Korth 10 Marist 41.71 1
11 Zach Nerdin 12 The Dalles 41.84 1
12 Austin Naillon 10 Hermiston 42.51 2
Boys Long Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 23-07.50 2008 Derek Newsom, Silverton
2013 Champ: 23-01 Liam Henshaw, Marist
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Liam Henshaw 12 Marist 23-00.75 +0.0
21-05.75(-1.7) 22-01.75(-1.7) 22-06(+0.0) 22-03.50(-0.5) 23-00.75(+0.0) 22-04(0.9)
2 Cameron Retherford 12 Benson 23-00.50 0.2
21-09.25(-1.4) 21-07.25(-0.8) PASS 21-04.25(-1.1) 21-03.50(-1.0) 23-00.50(0.2)
3 Spenser Schmidt 12 Churchill 22-05.25 0.2
21-02.75(-0.7) 21-08(-0.6) 21-05.50(-1.1) 21-08(-0.5) 21-03.25(-1.2) 22-05.25(0.2)
4 Jacob Lacoste 12 West Albany 22-02.00 -0.9
22-02(-0.9) 21-10.75(-1.1) 21-00(+0.0) 20-10(-0.0) 21-03.25(+0.0) 20-05(0.4)
5 Donte Robinson 12 Pendleton 21-06.50 0.5
20-09(-1.4) 21-01(-1.1) 20-10.75(+0.0) FOUL(-0.9) 21-06.50(0.5) FOUL(+0.0)
6 Tristan Anastas 12 Wilson 21-06.00 -1.3
21-02.50(-1.1) 20-11(-0.9) 21-02.75(-2.0) 21-06(-1.3) 21-05.50(+0.0) 21-03.75(+0.0)
7 Nathan Moore 12 Willamette 21-05.50 +0.0
20-07.25(+0.0) 20-06(-0.9) 21-00.25(-0.3) 20-05.25(-0.0) FOUL(+0.0) 21-05.50(+0.0)
8 Bryan Marlatt 12 Putnam 21-03.50 +0.0
21-03.50(+0.0) 21-03(-1.3) 20-05(-0.1) 20-03.50(-0.0) 21-02.50(+0.0) 20-07.50(0.6)
9 Kyle Tinnell 12 Redmond 21-01.25 -1.5
20-09.50(+0.0) 21-01.25(-1.5) FOUL(-1.3) FOUL(+0.0) FOUL(0.6) FOUL(+0.0)
10 Josh Williams 11 Corvallis 20-07.25 -2.3
FOUL(-1.7) 20-07.25(-2.3) FOUL(-1.3)
11 Parker Irusta 10 Hood River V 20-01.00 -1.7
18-11(+0.0) 18-09.75(-1.4) 20-01(-1.7)
12 Ryan Skidmore 11 Sandy 20-00.50 -1.3
19-02.50(-1.3) 19-01.25(-1.6) 20-00.50(-1.3)
13 Cameron McCormick 10 Summit 19-01.25 -1.1
19-01.25(-1.1) 18-11.25(-1.2) 14-05.50(-1.8)
Boys Shot Put 5A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 59-10 2008 Robert Atoe, The Dalles-Wahtonka
2013 Champ: 52-10.75 Mitch Wilkens, Willamette
Name Year School Finals
================================================================
1 Matthew Willis 12 Silverton 50-03.75
48-00.75 47-06.75 48-11.25 FOUL 49-10 50-03.75
2 Zach Short 10 Lebanon 49-11.25
FOUL 47-02.50 49-11.25 48-08.50 FOUL 49-01
3 Lio Tunai 12 The Dalles 49-07.00
FOUL FOUL 45-07.25 49-07 FOUL 46-11.25
4 Robert Powers 12 Wilson 48-05.50
45-07 48-03.75 47-11.75 45-09.50 46-09 48-05.50
5 Jon Horn 12 Liberty 48-01.75
47-04.75 47-00.25 FOUL FOUL 48-01.75 47-01.25
6 Austin Holmes 12 Eagle Point 45-10.00
42-07.50 43-10.25 43-04.50 42-02.50 45-10 45-06.25
7 Jacob Zartman 12 St Helens 45-05.00
38-00 45-01.50 FOUL 45-05 FOUL FOUL
8 Dakarai Polk 11 Benson 45-04.25
40-00.50 41-09.25 44-00.25 FOUL 45-04.25 44-09.50
9 Kyle Heimuller 11 Summit J45-04.25
FOUL 45-04.25 FOUL 44-03.25 44-03.50 44-07.25
10 Sebastian Barajas 10 Hood River V 43-08.00
41-05.50 42-10.25 43-08
11 Hunter Hastings 12 Springfield 42-01.75
41-11 42-01.75 FOUL
-- Brayden Pinney 11 Springfield FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw 5A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 185-07 2010 Josh Peck, Mazama
2013 Champ: 156-09 Sebastian Barajas, Hood River Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Sebastian Barajas 10 Hood River V 172-01
163-02 FOUL 172-01 FOUL 155-08 161-01
2 Dominic Meads 10 Ashland 145-10
126-08 122-10 145-10 139-06 137-04 137-06
3 Brock Pinney 12 Springfield 144-04
144-04 139-04 FOUL
4 Zach Short 10 Lebanon 142-06
FOUL 141-03 142-06 FOUL 142-02 138-00
5 Wyatt Thompson-Siporen 11 Ashland 137-04
109-09 137-04 135-03 134-02 FOUL FOUL
6 Robert Powers 12 Wilson 137-02
120-07 119-11 133-06 137-02 FOUL FOUL
7 Eli Miller 10 Sandy 136-05
136-05 FOUL FOUL 133-11 FOUL 129-07
8 Kegan Allen 12 Dallas 130-11
FOUL FOUL 130-11 FOUL FOUL 122-11
9 Christopher Salmela 10 Sandy 130-08
130-08 FOUL FOUL FOUL 119-04 128-02
10 Basil Hawley 12 Cleveland (O 127-01
127-01 FOUL FOUL
11 Brayden Pinney 11 Springfield 119-05
FOUL 119-05 115-03
12 Jared Walchli 12 Hermiston 98-00
FOUL FOUL 98-00
Boys 100 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.48 2011 Thomas Tyner, Aloha
2013 Champ: 10.80 Mitch Horning, Sheldon
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Devon Fortier 11 Canby 10.85Q 0.3 1
2 Nathan Starnes 12 Sheldon 10.98Q 1.9 2
3 Mitch Horning 12 Sheldon 10.93Q 0.3 1
4 Cody Warner 12 Thurston 11.08Q 1.9 2
5 Harrison Schrage 10 Grant 11.00Q 0.3 1
6 Tanner Tropio 10 Jesuit 11.11Q 1.9 2
7 Robert Singleton 12 Roseburg 11.04q 0.3 1
8 Garrett Hittner 12 McNary 11.18q 1.9 2
9 Anthony Nguyen 10 McNary 11.27 0.3 1
10 Tanner Scanlon 11 McMinnville 11.34 1.9 2
11 Christopher Oden-Orr 10 Central Cath 11.42 1.9 2
12 Nick Hines 12 Tualatin 11.46 0.3 1
13 Emony Robinson 10 Gresham 11.47 0.3 1
14 Anthony Albright 9 Beaverton 11.52 1.9 2
Boys 200 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.20 2011 Jack Galpin, Crater
2013 Champ: 21.64 Mitch Horning, Sheldon
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Devon Fortier 11 Canby 21.75Q 1.2 1
2 Mitch Horning 12 Sheldon 21.85Q 1.0 2
3 Julius Shellmire 11 Grant 21.91Q 1.0 2
4 Tanner Tropio 10 Jesuit 22.02Q 1.2 1
5 Robert Connor 10 Thurston 22.07Q 1.0 2
6 Nathan Starnes 12 Sheldon 22.48Q 1.2 1
7 Noah Walker 11 Canby 22.22q 1.0 2
8 Garrett Hittner 12 McNary 22.25q 1.0 2
9 Kyle Torres 11 McNary 22.57 1.2 1
10 Matt Vanoudenhaegen 11 Central Cath 22.77 1.2 1
11 Derek Reed 12 Central Cath 22.83 1.0 2
12 DJ Pope 12 Aloha 22.91 1.2 1
13 Colin Hyatt 10 Newberg 23.00 1.2 1
14 Devin Distant 11 Tigard 23.09 1.0 2
Boys 400 Meter Dash 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 47.09 1986 Gus Envela, McKay
2013 Champ: 48.30 Michael Trofimchik, South Salem
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Max Dordevic 12 Jesuit 49.01Q 2
2 Janzen Aguilar-Nelson 12 South Salem 49.27Q 1
3 Carlos Coleman 12 Jesuit 49.67Q 1
4 Sam Elling 12 South Eugene 49.72Q 2
5 Jake Harthun 9 Oregon City 50.02Q 2
6 Cricket Browning 11 Hillsboro 50.16Q 1
7 Robert Connor 10 Thurston 50.25q 1
8 Tyler Rosette 10 Tigard 50.37q 1
9 Kyle Torres 11 McNary 50.42 2
10 Brandon Brown 11 Grant 50.68 2
11 Brent Pottenger 12 Lakeridge 50.89 2
12 Ransom Norquist 10 Barlow 51.37 2
13 James Stock 11 Sheldon 51.61 1
14 Andre' Dorn 12 Centennial 51.90 1
Boys 800 Meter Run 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:50.60 2008 Elijah Greer, Lake Oswego
2013 Champ: 1:53.20 Alec Smith, Westview
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Nic McDaniel 12 McMinnville 1:56.19Q 1
2 Joshua Kellebrew 11 David Dougla 1:56.25Q 2
3 Josiah Langstaff 11 Lincoln 1:56.24Q 1
4 Austin Sanders 12 Crater 1:56.26Q 2
5 Thomas Morrell III 11 Centennial 1:56.32Q 2
6 Trey Hargrove 12 McKay 1:56.35Q 1
7 Daniel Harper 12 Newberg 1:56.37q 2
8 Sam Remington 12 Jesuit 1:56.65q 1
9 Ben Rodriguez 12 Roseburg 1:56.99 2
10 Gabe Collins 12 Lincoln 1:57.75 2
11 Joel Kramer 12 Aloha 1:58.76 1
12 Tim Jordan 11 Lakeridge 1:59.98 2
13 Jonathan Ford 12 West Salem 2:00.63 1
14 Corrado Pitari 12 Lakeridge 2:02.78 1
Boys 3000 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 8:10.66 2000 Eric Logsdon, Canby
2013 Champ: 8:36.38 Julian Heninger, Lakeridge
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Reilly Bloomer 11 South Eugene 8:39.88
2 Ahmed Ibrahim 12 Reynolds 8:42.07
3 Sam Truax 11 Central Cath 8:46.67
4 Roman Ollar 10 West Linn 8:47.45
5 Jackson Mestler 10 Sheldon 8:51.15
6 Mason Rouches 12 Glencoe 8:51.69
7 Ahmed Muhumed 9 West Salem 8:52.20
8 Grayson Ollar 10 West Linn 8:53.40
9 Zack Lavier 10 Central Cath 8:54.17
10 Michael Godbout 12 Jesuit 8:57.29
11 Seth Berdhal 11 Forest Grove 8:57.68
12 Sahil Doshi 12 Jesuit 8:58.77
13 Kyle Thompson 12 Central Cath 8:59.78
14 John Mendrin 10 North Salem 9:38.10
Boys 110 Meter Hurdles 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 13.77 1988 Bob Gray, David Douglas
2013 Champ: 14.70 Connor Bracken, Lake Oswego
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Connor Bracken 12 Lake Oswego 14.69Q 0.1 2
2 Connor McLean 12 Clackamas 14.90Q -0.6 1
3 Daniel Brattain 12 McNary 14.85Q 0.1 2
4 Timothy Johnson 12 Canby 15.11Q -0.6 1
5 Zane Burgess 12 Newberg 14.97Q 0.1 2
6 Julian Body 10 Jesuit 15.34Q -0.6 1 15.331
7 Zac Hannan 11 Grants Pass 15.14q 0.1 2
8 AJ Smith 12 Sunset 15.27q 0.1 2
9 Stanford Toloke 11 David Dougla 15.34 0.1 2 15.336
10 Tyus Kuykendall 12 Sheldon 15.48 -0.6 1
11 Carter Bracken 9 Lake Oswego 15.53 -0.6 1
12 Shakur Gross 11 David Dougla 16.05 -0.6 1
13 Roddy Walker 12 South Salem 16.57 0.1 2
Boys 300 Meter Hurdles 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 36.10 1979 Ken Scott, Aloha
2013 Champ: 37.68 Eric Zachenelly, Sunset
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Max Dordevic 12 Jesuit 38.55Q 1
2 Julian Body 10 Jesuit 38.76Q 2
3 Tyus Kuykendall 12 Sheldon 38.72Q 1
4 Daniel Brattain 12 McNary 39.34Q 2
5 Sean Rogers 12 Central Cath 39.72Q 1
6 AJ Smith 12 Sunset 39.75Q 2
7 Tanner Scanlon 11 McMinnville 39.97q 1
8 Zac Hannan 11 Grants Pass 40.17q 2
9 Carter Bracken 9 Lake Oswego 40.22 2
10 Shakur Gross 11 David Dougla 40.56 1
11 Jared Costalez-Miller 11 North Salem 40.80 1
12 Grant Shurtliff 11 Thurston 40.97 1
13 Connor McLean 12 Clackamas 41.03 2
Boys Pole Vault 6A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 17-07 2003 Tommy Skipper, Sandy
2013 Champ: 15-00 Connor McLean, Clackamas
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Connor McLean 12 Clackamas 15-00.00
2 Kyle Anderson 12 Oregon City 14-00.00
3 Trevor Cheadle 12 Lincoln 13-06.00
3 Langdon Junge 11 Sheldon 13-06.00
5 Mario Filippi 11 North Medfor J13-06.00
6 Riley Temple 12 Southridge J13-06.00
7 Joe Malloy 11 Grants Pass 13-00.00
8 Jared Malone 12 Central Cath J13-00.00
8 Daniel Brattain 12 McNary J13-00.00
-- Hao Pham 12 Century NH
-- Yelisey Gurzhuy 10 Centennial NH
-- Javes Gengler 11 South Salem NH
-- Timothy Johnson 12 Canby NH
-- Will McCourt 11 Glencoe NH
Boys Long Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 24-05 2001 Jordan Kent, Churchill
2013 Champ: 23-04.50 Harrison Shrage, Grant
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Harrison Schrage 10 Grant 24-01.50 1.8
23-03(+0.0) 24-01.50(1.8) 23-03.25(-1.5) PASS PASS PASS
2 Tristan James 11 West Salem 22-07.50 +0.0
21-03(1.0) 22-07.50(+0.0) 21-04.25(0.1) 20-02(+0.0) FOUL(+0.0) 20-04(-1.0)
3 Connor McLean 12 Clackamas 21-06.75 -1.7
21-01.25(0.8) 21-00.75(+0.0) 21-01.50(-0.3) 21-00.75(1.4) 21-00(1.1) 21-06.75(-1.7)
4 Jadden Lake-King 11 Beaverton 21-03.75 0.8
20-10.25(0.2) 20-06.25(0.3) 19-00(-0.6) 21-03.75(0.8) 20-08.50(0.6) 13-07.75(-1.4)
5 Alex Canchola 12 Oregon City 20-09.75 -0.1
19-09.75(+0.0) 19-10.75(1.1) 20-07.75(-1.0) 20-06.50(1.8) 20-05(1.4) 20-09.75(-0.1)
6 Jake Gould 12 Aloha 20-09.50 2.4
20-04(-0.1) 19-08.75(-1.7) 20-07(+0.0) FOUL(1.4) 20-01(2.0) 20-09.50(2.4)
6 Grant Shurtliff 11 Thurston 20-09.50 0.8
20-07.75(1.4) 20-05.50(+0.0) 19-09.25(-3.7) FOUL(1.8) 20-09.50(0.8) FOUL(1.6)
8 Andy Pham 12 Reynolds 20-04.75 1.4
20-04.75(1.4) 19-00.75(+0.0) 19-09.25(+0.0) 19-09.50(+0.0) 19-08.50(1.6) 19-09.50(+0.0)
9 Zak Breaux 10 South Eugene 20-04.50 +0.0
19-11.75(1.5) FOUL(+0.0) 20-04.50(+0.0) 19-09(+0.0) 19-02.50(+0.0) 17-04(+0.0)
10 Perry Groves 12 McNary 19-06.25 +0.0
18-00.75(-0.1) 18-10.50(+0.0) 19-06.25(+0.0)
11 Michael Gonzalez 12 Hillsboro 19-04.25 +0.0
19-04.25(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.6)
12 Jordan Wilson 11 Tualatin 19-02.75 -1.4
19-01.25(2.0) 18-11.75(+0.0) 19-02.75(-1.4)
13 Shakur Gross 11 David Dougla 19-00.50 +0.0
FOUL(-1.4) 19-00.50(+0.0) FOUL(-1.2)
Boys Shot Put 6A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 66-01.25 2009 Ryan Crouser, Barlow
2013 Champ: 55-04 Beau Brosseau, Oregon City
Name Year School Finals
================================================================
1 Henry Mondeaux 12 Jesuit 56-10.00
56-10 FOUL FOUL 54-00 FOUL 55-08.50
2 Brian Salgado 12 Gresham 56-06.25
55-07.25 54-07.50 56-06.25 54-06.25 55-01.75 FOUL
3 Charlie Button 12 Centennial 55-09.00
53-06 55-09 54-06 53-09.25 54-05.25 55-01.75
4 Karl Sanft 12 Lincoln 53-03.75
53-03.75 FOUL 51-11.75 51-03.25 52-03.50 49-08
5 Ken Onyima 12 Gresham 51-01.00
49-08.25 50-04 50-11.25 50-04 51-01 49-06.50
6 Drake Brennan 12 Grants Pass 50-09.00
47-03.75 47-07.75 50-09 47-11 49-01 49-03
7 Chuckie Bessette 12 Centennial 50-03.00
FOUL 46-00.75 48-06.50 FOUL 50-03 49-06.75
8 Levi Long 11 Sprague 49-04.00
49-04 49-00 48-05 48-11 48-00.50 48-02.75
9 Tanner Davies 12 Sheldon 48-09.00
FOUL 47-06.75 48-04.50 48-09 48-08.75 48-06.75
10 Tate de Sully 12 Forest Grove 47-09.25
47-00.25 47-09.25 FOUL
11 Jalen Dewitt 12 McKay 47-06.00
46-11.75 47-06 FOUL
12 Michael Kiever 11 Lakeridge 45-08.25
43-03 44-05.25 45-08.25
13 Brodie Haehlen 12 Clackamas 41-08.50
41-06 41-08.50 FOUL
-- Tim Tatton 12 McMinnville FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw 6A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason FInley, Buena Vista, CO
State Meet: % 197-11 1985 Brent Patera, Sprague
2013 Champ: 153-05 Drake Brennan, Grants Pass
Name Year School Finals
================================================================
1 Drake Brennan 12 Grants Pass 185-03
160-09 171-09 170-04 176-02 179-02 185-03
2 Tim Tatton 12 McMinnville 163-01
FOUL 163-01 162-07 158-00 FOUL FOUL
3 Henry Mondeaux 12 Jesuit 156-10
155-06 FOUL 156-10 144-10 151-07 FOUL
4 Brian Salgado 12 Gresham 152-01
142-00 FOUL 137-02 145-04 152-01 FOUL
5 Austin Tharp 11 Sheldon 144-05
FOUL FOUL 139-00 144-05 143-04 136-08
6 Nate Alvey 12 Jesuit 143-07
143-03 142-10 140-11 142-10 143-07 135-11
7 Josh Miller 12 Oregon City 142-02
FOUL 139-01 FOUL 136-08 142-02 FOUL
8 Karl Sanft 12 Lincoln 139-02
135-00 131-02 135-06 139-02 FOUL FOUL
9 David Ingham 12 McMinnville 135-08
131-07 135-08 134-03 128-09 120-05 123-10
10 Gavin Anderson 12 West Linn 131-02
126-07 130-11 131-02
11 Caleb Dalzell 11 Gresham 126-06
126-06 124-03 FOUL
12 Levi Long 11 Sprague 125-02
125-02 113-08 119-01
13 Kyle Rosenau 9 Sprague 113-06
FOUL 113-06 112-00
14 Calvin Claassen 9 Grants Pass 104-00
FOUL 104-00 FOUL
Girls 100 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.94 5/24/2014 Kerissa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 12.04 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Rachel Vinjamuri 11 Newport 12.50Q 2.5 1
2 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 12.71Q 0.6 2
3 Venessa D'Arpino 12 North Valley 12.52Q 2.5 1
4 Ahsha Mootz 12 Cottage Grov 12.72Q 0.6 2
5 Tori Johnson 11 Estacada 12.54Q 2.5 1
6 Natalie Cummings 9 Astoria 12.85Q 0.6 2
7 Hannah Schweighardt 11 North Marion 12.89q 2.5 1
8 Madeline Bernard 11 Crook County 12.92q 2.5 1
9 Brittany Cook 11 Marshfield 12.99 0.6 2
10 Sarah King 12 Yamhill-Carl 13.04 0.6 2 13.035
11 Laken Berlin 11 Crook County 13.04 0.6 2 13.040
12 Cassidy Bell 10 Sutherlin 13.14 0.6 2
13 Hailey Nelson 11 Cascade 13.17 2.5 1
14 Kendra Daniels 12 Elmira 13.39 2.5 1
Girls 100 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.94 5/24/2014 Kerissa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 12.04 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 11.94% 2.0
2 Venessa D'Arpino 12 North Valley 12.00 2.0
3 Rachel Vinjamuri 11 Newport 12.41 2.0
4 Ahsha Mootz 12 Cottage Grov 12.45 2.0
5 Tori Johnson 11 Estacada 12.61 2.0
6 Natalie Cummings 9 Astoria 12.71 2.0
7 Madeline Bernard 11 Crook County 12.90 2.0
8 Hannah Schweighardt 11 North Marion 13.07 2.0
Girls 200 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.11 5/25/2013 Venessa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 24.11 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ahsha Mootz 12 Cottage Grov 25.34Q 0.6 1
2 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 26.22Q 0.8 2
3 Rachel Vinjamuri 11 Newport 25.39Q 0.6 1
4 Venessa D'Arpino 12 North Valley 26.30Q 0.8 2
5 Tori Johnson 11 Estacada 26.10Q 0.6 1
6 Brittany Cook 11 Marshfield 26.41Q 0.8 2 26.408
7 Sarah King 12 Yamhill-Carl 26.41q 0.6 1 26.409
8 Kristi Childers 11 McLoughlin 26.44q 0.6 1
9 Talya Holenstein 10 La Salle 26.45 0.8 2
10 Natalie Cummings 9 Astoria 26.53 0.8 2
11 Brianna Yeakey 12 Ridgeview 26.60 0.6 1
12 Hailey Nelson 11 Cascade 27.14 0.6 1
13 Haley Kent 12 Sweet Home 27.19 0.8 2
14 Sophie Landau 12 Brookings-Ha 27.49 0.8 2
Girls 200 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.11 5/25/2013 Venessa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 24.11 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 24.34 3.0
2 Venessa D'Arpino 12 North Valley 24.42 3.0
3 Ahsha Mootz 12 Cottage Grov 25.03 3.0
4 Rachel Vinjamuri 11 Newport 25.29 3.0
5 Tori Johnson 11 Estacada 25.89 3.0
6 Brittany Cook 11 Marshfield 26.12 3.0
7 Sarah King 12 Yamhill-Carl 26.18 3.0
8 Kristi Childers 11 McLoughlin 26.21 3.0
Girls 400 Meter Dash 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.68 5/25/2013 Venessa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 54.68 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rachel Vinjamuri 11 Newport 58.92Q 2
2 Venessa D'Arpino 12 North Valley 59.54Q 1
3 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 59.04Q 2
4 Talya Holenstein 10 La Salle 59.55Q 1
5 Kelsey Hathaway 12 Gladstone 59.62Q 1
6 Natalie Ambrose 12 Sisters 59.93Q 2
7 Suzanne Van De Grift 12 Yamhill-Carl 59.75q 1
8 Cassandra Brownell 11 La Grande 1:00.49q 1
9 Sophie Landau 12 Brookings-Ha 1:01.55 2
10 Ricki Mock 11 Sutherlin 1:01.93 1
11 Tierra Stephenson 12 Philomath 1:01.99 2
12 Audrey Bernard 10 Crook County 1:02.01 2
13 Jamilla Gambee 12 Junction Cit 1:02.69 1
14 Morgan Nelson 12 Banks 1:03.76 2
Girls 400 Meter Dash 4A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.68 5/25/2013 Venessa D'Arpino, North Valley
2013 Champ: 54.68 Venessa D'Arpino, North Valley
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Venessa D'Arpino 12 North Valley 55.36
2 Kerissa D'Arpino 12 North Valley 55.63
3 Rachel Vinjamuri 11 Newport 58.57
4 Talya Holenstein 10 La Salle 58.73
5 Kelsey Hathaway 12 Gladstone 59.11
6 Suzanne Van De Grift 12 Yamhill-Carl 59.30
7 Natalie Ambrose 12 Sisters 59.61
8 Cassandra Brownell 11 La Grande 1:00.32
Girls 800 Meter Run 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:12.78 2003 Brianna Anderson-Gregg, Philomath
2013 Champ: 2:12.83 Emily Bever, Molalla
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Charlie Davidson 12 Scappoose 2:19.31Q 1
2 Zoe Falk 12 Sisters 2:24.88Q 2
3 Emily Bever 12 Molalla 2:20.29Q 1
4 Hudson Weybright 9 Cottage Grov 2:24.99Q 2
5 Jenna Grunwald 11 Philomath 2:23.54Q 1
6 Abby Kessi 12 Scappoose 2:25.63Q 2
7 Taylor Brown 11 Henley 2:23.75q 1
8 Gabby Hobson 10 North Bend 2:25.16q 1
9 Katelyn Wells 12 Siuslaw 2:25.92 1
10 Adrienne Wilcox 9 Ridgeview 2:25.96 2
11 Danielle Jantzer 9 Phoenix 2:28.20 1
12 Audrey Bever 10 Molalla 2:28.28 2
13 Chelsea Thomas 10 Crook County 2:28.97 2
14 Cara Knott 12 Newport 2:31.95 2
Girls 800 Meter Run 4A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:12.78 2003 Brianna Anderson-Gregg, Philomath
2013 Champ: 2:12.83 Emily Bever, Molalla
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Emily Bever 12 Molalla 2:16.87
2 Zoe Falk 12 Sisters 2:18.95
3 Charlie Davidson 12 Scappoose 2:19.49
4 Jenna Grunwald 11 Philomath 2:22.11
5 Hudson Weybright 9 Cottage Grov 2:23.98
6 Taylor Brown 11 Henley 2:24.46
7 Abby Kessi 12 Scappoose 2:24.85
8 Gabby Hobson 10 North Bend 2:25.36
Girls 1500 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 4:31.92 2003 Brianna Anderson-Gregg, Philomath
2013 Champ: 4:42.45 Sierra Brown, Hidden Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Charlie Davidson 12 Scappoose 4:45.48
2 Abby McBeth 9 Central 4:46.76
3 Shaylen Crook 12 Marshfield 4:46.83
4 Charlotte Blakesley 11 Seaside 4:47.28
5 Nevina DeLuca 11 Phoenix 4:51.44
6 Aria Blumm 11 Sisters 4:51.54
7 Emma Amundsen 10 Phoenix 4:56.88
8 Celie Mans 9 Siuslaw 4:58.22
9 Amanda Welch 11 La Grande 5:03.02
10 Kate Christoferson 11 La Salle 5:09.65
11 Breanna Wright 10 Cottage Grov 5:13.34
12 Meaghan Alba 9 Philomath 5:14.01
13 Susana Romero-diaz 11 McLoughlin 5:14.58
14 Morgan Holas 10 Molalla 5:27.27
Girls 3000 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 9:50.58 1996 Melinda Campbell, Newport
2013 Champ: 10:07.89 Sierra Brown, Hidden Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Shaylen Crook 12 Marshfield 10:12.27
2 Nevina DeLuca 11 Phoenix 10:39.37
3 Aria Blumm 11 Sisters 10:43.01
4 Abby McBeth 9 Central 10:49.69
5 Amanda Welch 11 La Grande 11:05.80
6 Celie Mans 9 Siuslaw 11:07.75
7 Meaghan Alba 9 Philomath 11:13.11
8 Heather Keniry 9 La Grande 11:13.15
9 Josie Smith 9 Seaside 11:13.27
10 Kaisa Johnson 11 Astoria 11:15.04
11 Breanna Wright 10 Cottage Grov 11:37.07
12 Brianna Loughridge 10 Molalla 11:41.14
13 Lexi Healy 10 Henley 11:42.23
14 Carly Veasy 10 La Salle 11:54.63
Girls 100 Meter Hurdles 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.66 5/25/2013 Claire Thomas, Molalla
2013 Champ: 14.66 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Willow Charlton 12 Henley 15.27Q -0.8 2
2 Hannah Waite 12 North Marion 15.47Q -0.6 1
3 Allison Kilday 11 Seaside 16.03Q -0.8 2
4 Haley White 12 La Grande 16.33Q -0.6 1
5 Kirstyn Groshong 12 Elmira 16.25Q -0.8 2
6 Kristi Childers 11 McLoughlin 16.53Q -0.6 1
7 Mikaela Siegel 10 Siuslaw 16.28q -0.8 2
8 Courtney Crain 12 La Salle 16.38q -0.8 2
9 Megan Schrock 12 Philomath 16.61 -0.8 2
10 McKenna Boen 11 La Pine 16.62 -0.8 2
11 Adryana Chavez 11 Marshfield 16.64 -0.6 1
12 Kelsey Skinner 12 Henley 16.84 -0.6 1 16.836
13 Emma Callender 11 Philomath 16.84 -0.6 1 16.836
14 Eleanor Jones 10 Scappoose 16.95 -0.6 1
Girls 100 Meter Hurdles 4A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.66 5/25/2013 Claire Thomas, Molalla
2013 Champ: 14.66 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Willow Charlton 12 Henley 15.34 1.4
2 Mikaela Siegel 10 Siuslaw 15.75 1.4
3 Haley White 12 La Grande 15.95 1.4
4 Kirstyn Groshong 12 Elmira 16.02 1.4
5 Allison Kilday 11 Seaside 16.16 1.4
6 Kristi Childers 11 McLoughlin 16.39 1.4
7 Courtney Crain 12 La Salle 16.55 1.4
8 Hannah Waite 12 North Marion 18.12 1.4
Girls 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 43.85 5/25/2013 Claire Thomas, Molalla
2013 Champ: 43.85 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hannah Waite 12 North Marion 45.96Q 1
2 Dakota Steen 12 Ridgeview 46.12Q 2
3 Courtney Crain 12 La Salle 46.91Q 2
4 Jamilla Gambee 12 Junction Cit 47.02Q 1
5 Haley White 12 La Grande 47.09Q 2
6 Allison Kilday 11 Seaside 47.12Q 1
7 Tierra Stephenson 12 Philomath 47.22q 1
8 Megan Schrock 12 Philomath 47.56q 2
9 McKenzie Edwards 10 North Bend 47.64 2
10 Eleanor Jones 10 Scappoose 48.37 2
11 Isabel Groth 10 Marshfield 48.76 1
12 Willow Charlton 12 Henley 48.94 2
13 Kirstyn Groshong 12 Elmira 49.17 1
14 Kaelyn Trader 12 Hidden Valle 49.27 1
Girls 300 Meter Hurdles 4A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 43.85 5/25/2013 Claire Thomas, Molalla
2013 Champ: 43.85 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Hannah Waite 12 North Marion 45.41
2 Dakota Steen 12 Ridgeview 46.12
3 Allison Kilday 11 Seaside 46.17
4 Megan Schrock 12 Philomath 46.69
5 Haley White 12 La Grande 47.04
6 Jamilla Gambee 12 Junction Cit 47.25
7 Courtney Crain 12 La Salle 47.35
8 Tierra Stephenson 12 Philomath 47.81
Girls 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 48.59 1985 Siuslaw
K. Lang, T. Courtney, T. Gortler, K. Elkins
2013 Champ: 49.10 Estacada
A. Chavez, T. Johnson, A. Teel, G. Settle
School Finals H#
===================================================================
1 North Valley 49.23 2
1) McKenzie Comyford 9 2) Kerissa D'Arpino 12
3) Megan Hoback 9 4) Venessa D'Arpino 12
2 Marshfield 50.12 2
1) Isabel Groth 10 2) Adryana Chavez 11
3) Hailee Woolsey 10 4) Brittany Cook 11
3 Crook County 50.76 2
1) Madeline Bernard 11 2) Laken Berlin 11
3) Danielle Michael 11 4) Audrey Bernard 10
4 La Salle 50.77 2
1) Courtney Crain 12 2) Sarah Minsker 9
3) Claire Primack 11 4) Talya Holenstein 10
5 Cottage Grove 50.89 2
1) Kiana Hemenway 9 2) Hannah Albrecht 9
3) Chelsey Bottorff 10 4) Ahsha Mootz 12
6 Ridgeview 51.02 1
1) Hanna Steigman 10 2) Cheyenne Vankomen 9
3) Reid Stroup 11 4) Brianna Yeakey 12
7 Henley 51.23 2
1) Gabby Mathis 10 2) Willow Charlton 12
3) Kelsey Skinner 12 4) Lissette Gonzalez 12
8 Philomath 51.49 1
1) Rachel Seagren 11 2) Jenna Grunwald 11
3) Tierra Stephenson 12 4) Jessica Saathoff 9
9 North Marion 51.56 2
1) Tia Hunt 12 2) Hannah Waite 12
3) Hannah Schweighardt 11 4) Marisa Jones 11
10 North Bend 51.64 1
1) Mikena Shay 12 2) Cherise Kirkpatrick 12
3) Brianna Cole 10 4) McKenzie Edwards 10
11 Seaside 51.70 2
1) Bridgette Malone 10 2) Allison Kilday 11
3) Kelly Willyard 11 4) Danielle Willyard 11
12 Cascade 51.79 1
1) Danielle Haddix 10 2) Hailey Nelson 11
3) Karli Phillips 11 4) Mary Tuebner 11
13 Sisters 51.88 1
1) Natalie Ambrose 12 2) Macadia Calavan 10
3) Michaela Miller 10 4) Emily Corrigan 12
14 Yamhill-Carlton 51.94 1
1) Kayla Archer 10 2) Suzanne Van De Grift 12
3) Fana Gottschalk 9 4) Sarah King 12
Girls 4x400 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 3:56.83 2008 Henley
K.Poetsch, S. North, K. Waugh, T. Wallace
2013 Champ: 3:57.90 Molalla
A. True, C. Thomas, A. Bever, E. Bever
School Finals H#
===================================================================
1 Philomath 4:02.54 2
1) Jessica Saathoff 9 2) Megan Schrock 12
3) Jenna Grunwald 11 4) Tierra Stephenson 12
2 Sisters 4:03.28 2
1) Macadia Calavan 10 2) Michaela Miller 10
3) Zoe Falk 12 4) Natalie Ambrose 12
3 Ridgeview 4:03.68 2
1) Reid Stroup 11 2) Brianna Yeakey 12
3) Cheyenne Vankomen 9 4) Dakota Steen 12
4 La Grande 4:06.68 2
1) Ally Tsiatsos 12 2) Amanda Welch 11
3) Jasmine Smith 12 4) Cassandra Brownell 11
5 Yamhill-Carlton 4:07.06 2
1) Kayla Archer 10 2) Perrin Xthona 10
3) Suzanne Van De Grift 12 4) Sarah King 12
6 Molalla 4:08.78 1
1) Desiirae DesRosiers 9 2) Josie Child 12
3) Audrey Bever 10 4) Emily Bever 12
7 Phoenix 4:08.87 2
1) Lindsey Burns 9 2) Danielle Jantzer 9
3) Nevina DeLuca 11 4) Audrey Hazel 10
8 La Salle 4:11.04 1
1) Courtney Crain 12 2) Kate Christoferson 11
3) Sarah Minsker 9 4) Talya Holenstein 10
9 Newport 4:11.88 2
1) Isabel Solano 10 2) Alexis Watson 9
3) Cara Knott 12 4) Rachel Vinjamuri 11
10 Brookings-Harbor 4:12.94 1
1) Colby Welch 10 2) Jade Heredia 12
3) Jordyn Keys 12 4) Sophie Landau 12
11 Cottage Grove 4:13.51 1
1) Chelsey Bottorff 10 2) Hannah Albrecht 9
3) Breanna Wright 10 4) Ahsha Mootz 12
12 Scappoose 4:14.10 1
1) Haley Wight 12 2) Abby Kessi 12
3) Eleanor Jones 10 4) Charlie Davidson 12
13 Klamath Union 4:15.64 2
1) Rebecca Saxton 11 2) Tiela Roland 12
3) Cindy Reed 11 4) Jennifer Jennings 11
14 Sutherlin 4:18.74 1
1) Katrina Ratledge 12 2) Brittany Coleman 11
3) Olivia Gulliford 11 4) Ricki Mock 11
Girls High Jump 4A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-00 1974 Joni Huntley, Sheridan
2013 Champ: 5-03 Hosanna Wilder, Ridgeview
Name Year School Finals
================================================================
1 Amy Hilger 12 Banks 5-05.00
2 Hosanna Wilder 10 Ridgeview 5-04.00
3 Julia Kenyon 11 Central 5-01.00
4 Tori Johnson 11 Estacada 5-00.00
4 Ariel Slifka 10 Banks 5-00.00
6 Christy Seaton 10 Cascade J5-00.00
7 Rebecca Saxton 11 Klamath Unio 4-10.00
8 Megan Hoback 9 North Valley J4-10.00
9 Kelsey Shaw 12 Elmira J4-10.00
10 Veronica Norris 12 North Marion J4-10.00
10 Kyrie Prescott 10 Ridgeview J4-10.00
10 Jean Rietmann 11 Douglas J4-10.00
10 Cherise Kirkpatrick 12 North Bend J4-10.00
-- Kendra Daniels 12 Elmira NH
Girls Pole Vault 4A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-05 2010 Sammie Clark, North Bend
2013 Champ: 11-06 McKenna Streed, Gladstone
Name Year School Finals
================================================================
1 Mikena Shay 12 North Bend 11-00.00
2 McKenzie Gauntz 11 North Bend 10-09.00
3 Elena Otteson 12 Gladstone 10-00.00
4 Danielle Michael 11 Crook County J10-00.00
5 Rachel Seagren 11 Philomath 9-06.00
6 Samantha Tullis 11 Ridgeview J9-06.00
7 Tessa O' Hern 10 Sisters J9-06.00
8 Nishi Chase 9 Klamath Unio 9-00.00
9 Isabel Solano 10 Newport J9-00.00
-- Mariah Schock 12 Yamhill-Carl NH
-- Erin Cline 12 Yamhill-Carl NH
-- Chloee Sazama 12 La Pine NH
-- Cheyenne Duncan 12 Madras NH
-- Sisalee Parrish 9 Henley NH
Girls Long Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 19-02.50 2007 Amy Skofstad, Gladstone
2013 Champ: 18-02.75 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Laken Berlin 11 Crook County 17-01.25 +0.0
16-11.75(+0.0) 17-00(1.0) 17-01.25(+0.0) 16-10(0.7) FOUL(+0.0) 16-07(+0.0)
2 Kelsey Hathaway 12 Gladstone 17-01.00 1.7
17-00.75(1.0) 17-00.75(1.2) 15-00(2.2) 17-01(1.7) 16-11.75(0.9) 17-00(0.9)
3 Claire Primack 11 La Salle 16-09.50 1.0
FOUL(1.3) FOUL(0.8) 16-05.75(0.4) FOUL(1.9) FOUL(1.2) 16-09.50(1.0)
4 Isabel Groth 10 Marshfield 16-06.75 1.4
15-06.50(+0.0) 16-00.50(1.6) 15-09.75(0.3) 16-02.25(+0.0) 16-03.50(+0.0) 16-06.75(1.4)
5 Michaela Miller 10 Sisters 16-03.25 +0.0
16-03.25(+0.0) 15-11.50(1.5) 14-10.25(1.4) 10-06.75(0.6) 12-03(1.7) 16-02(0.1)
6 Elizabeth Levesque 11 Mazama J16-03.25 2.1
15-05.25(0.9) 16-03.25(2.1) FOUL(+0.0) 15-09.75(0.6) FOUL(1.0) FOUL(1.0)
7 Emily Rose 11 Cascade 16-02.25 1.6
FOUL(+0.0) 16-02.25(1.6) 15-08.25(1.7) FOUL(0.3) 14-11(1.8) 14-08(1.7)
8 Zoe Falk 12 Sisters 16-02.00 0.4
FOUL(+0.0) FOUL(2.0) 15-11.75(+0.0) FOUL(0.3) FOUL(+0.0) 16-02(0.4)
9 Mikaela Siegel 10 Siuslaw 15-10.50 1.1
FOUL(+0.0) FOUL(2.0) 15-10.50(1.1) 14-09(0.2) FOUL(+0.0) 15-02.25(+0.0)
10 Reba Hoffman 10 Central 15-09.00 1.5
15-04(+0.0) 15-09(1.5) 15-08(+0.0)
11 Alix Raya 12 Scappoose 15-08.00 +0.0
15-08(+0.0) 14-08.75(1.9) 15-07.50(+0.0)
12 Gabby Mathis 10 Henley 15-02.75 0.3
15-02.75(0.3) 14-08(0.6) 15-00(1.1)
13 Danielle Willyard 11 Seaside 15-02.00 1.3
14-11(1.2) FOUL(1.6) 15-02(1.3)
14 Rachel Alexander 11 La Grande 14-07.00 0.9
FOUL(+0.0) 14-07(0.9) 14-06.25(0.2)
Girls Triple Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 38-00 1998 Tia Jenkins, Grant Union
2013 Champ: 35-10.75 Madison Cronin, Gladstone
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Brittany Coleman 11 Sutherlin 35-11.50 3.4
34-10.25(3.3) 35-09(0.7) 35-02.75(1.7) 35-11(3.4) 35-02.50(1.8) 35-11.50(3.4)
2 Adryana Chavez 11 Marshfield 35-05.75 2.2
35-05.75(2.2) 32-09.75(1.3) 33-09(1.9) 35-05.50(2.8) 33-11(2.1) 34-10.75(2.0)
3 Kelsey Hathaway 12 Gladstone 35-05.00 1.0
35-05(1.0) 33-06.75(1.6) 34-03.25(2.0) 35-00(1.1) 33-02.50(2.2) 35-00(2.0)
4 Jasmine Smith 12 La Grande 34-10.50 3.1
33-05.75(1.5) 33-11.50(1.7) 34-08.75(1.6) 34-10.50(3.1) 33-10.75(1.4) 33-10(1.9)
5 Elizabeth Levesque 11 Mazama 34-09.25 0.5
34-09.25(0.5) 33-04.25(1.5) 34-00.50(1.1) 34-07(1.9) 32-08.25(1.7) 34-01.25(1.0)
6 Sarah Davies 11 Estacada 33-09.25 2.5
33-03.25(1.1) 33-09.25(2.5) FOUL(2.2) FOUL(2.0) 32-04.25(2.1) 33-05(1.6)
7 Danielle Willyard 11 Seaside 33-08.50 0.9
FOUL(1.7) 33-05.50(1.5) 33-08.50(0.9) FOUL(2.0) 33-05.75(1.2) 31-09.75(1.9)
8 Grieta King 12 Elmira 33-07.50 1.1
33-00.50(1.5) 33-07.50(1.1) 33-01(1.8) 31-03.75(1.6) 32-01(3.0) 31-08.25(2.3)
9 Abby Edmonds 12 Henley 33-05.00 1.4
33-05(1.4) FOUL(3.0) FOUL(1.6) 30-01.25(2.0) 31-11.50(2.1) 32-05.25(1.6)
10 Ilsa Michel 12 Stayton 33-01.00 3.4
32-02.25(0.5) FOUL(2.5) 33-01(3.4)
11 Brenna Marshall 11 Philomath 32-11.75 1.7
32-00.75(0.2) FOUL(2.3) 32-11.75(1.7)
12 India Porter 11 Sweet Home 32-03.75 1.7
31-09.25(1.9) 32-02(2.7) 32-03.75(1.7)
13 Rachel Alexander 11 La Grande 32-03.00 2.3
31-04.75(2.6) 32-03(2.3) 31-05.25(1.6)
14 Lauren Birr 12 Banks 31-08.75 1.4
30-03.25(1.0) 31-08.75(1.4) 30-07.75(1.8)
Girls Shot Put 4A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 48-07 1988 Christy Ward, North Valley
2013 Champ: 44-05 Cherilyn Bunker, Newport
Name Year School Finals
================================================================
1 Hannah Troutman 12 Crook County 42-01.00
39-02.25 41-02.25 40-07.75 41-02.25 40-07 42-01
2 Kathryn Kaonis 12 Crook County 41-02.00
41-02 35-06 39-02.25 FOUL 40-07 39-09.50
3 Olivia Gulliford 11 Sutherlin 39-09.50
36-07.75 39-09.50 39-03.25 36-05.75 34-10.75 38-08.50
4 Sylvia Dean 12 Cottage Grov 37-01.00
34-09.50 35-03.50 36-06.75 35-03.75 35-02.75 37-01
5 Brianna Thompson 11 Newport 36-06.00
36-06 33-08.75 33-07 33-05.75 35-01.75 35-04
6 Emma Hickman 10 Phoenix 36-04.25
34-10.25 33-08.25 32-08.75 34-07.25 33-09.50 36-04.25
7 Katrina Linenko 11 Newport 36-02.50
34-02.75 33-09.75 34-08.25 34-03.25 FOUL 36-02.50
8 Annie Victor 12 Banks 35-04.00
33-00.25 34-03 35-04 30-09 33-07.50 32-07
9 Tracee Scott 12 Marshfield 35-02.25
34-04.25 34-07.50 35-01 32-05.75 34-04.50 35-02.25
10 Rachel Bring 9 Molalla 34-07.50
FOUL 33-00.75 34-07.50
11 Kim Le 11 La Salle 32-07.75
31-10.75 32-07.75 32-06
12 Zoe Chagas-Jump 12 Klamath Unio 32-07.00
FOUL 32-07 31-07.50
13 Halie Korff 10 Astoria 32-03.50
32-03 30-08.25 32-03.50
14 Noemi Gomez 12 Junction Cit 30-07.75
28-05.50 30-07.75 30-03.50
Girls Discus Throw 4A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 152-10 2009 Laura Bobek, Astoria
2013 Champ: 132-07 D'Onna Robinson, Gladstone
Name Year School Finals
================================================================
1 Olivia Gulliford 11 Sutherlin 133-05 2nd best 132-8
126-00 120-06 116-01 125-00 132-08 133-05
2 Tori Romig 12 Phoenix J133-05 2nd best 124-8
133-05 124-08 124-03 121-02 116-08 101-07
3 McKenzie Hidalgo 12 Ridgeview 131-07
117-02 114-04 131-07 127-06 120-03 FOUL
4 Annie Victor 12 Banks 124-08
119-01 124-08 121-10 6 FOUL 120-05
5 Halie Korff 10 Astoria 118-05
87-09 104-06 109-04 106-01 118-05 105-10
6 Haley Bell 12 Cascade 113-09
112-10 FOUL FOUL 113-09 113-04 FOUL
7 Ashlee Cole 12 Siuslaw 112-07
FOUL 111-04 112-04 102-04 FOUL 112-07
8 Taylee Pratt 11 Junction Cit 111-06
111-06 88-10 FOUL 95-00 99-07 FOUL
9 Hannah Troutman 12 Crook County 109-00
FOUL 76-10 109-00 96-06 102-10 107-09
10 Chelsea Sound 12 Gladstone 108-02
108-02 FOUL 96-01
11 Emma Hickman 10 Phoenix 107-06
100-05 95-00 107-06
12 Katrina Linenko 11 Newport 96-11
FOUL 96-11 95-02
13 Rachel Bring 9 Molalla 92-07
FOUL FOUL 92-07
14 Ericka Ansell 11 Junction Cit 83-06
83-06 FOUL FOUL
Girls Javelin Throw 4A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 155-08 2002 Sam Young, Henley
2013 Champ: 134-02 Kelsey Shaw, Elmira
Name Year School Finals
================================================================
1 Kelsey Shaw 12 Elmira 149-05
136-02 140-08 142-01 129-05 144-01 149-05
2 Kindel Bailey 11 Banks 139-05
137-10 118-03 98-11 139-05 130-05 136-06
3 Ashlee Cole 12 Siuslaw 133-04
128-03 126-08 128-00 133-04 126-06 130-04
4 Hannah Troutman 12 Crook County 124-03
112-03 101-04 123-01 112-04 117-11 124-03
5 Destiny Dawson 12 Cottage Grov 124-01
117-11 118-05 116-02 124-01 117-07 113-07
6 Brianna Yeakey 12 Ridgeview 121-00
102-11 121-00 116-11 94-07 111-00 111-06
7 Maria Gray 11 Henley 115-08
106-09 115-08 112-04 111-01 113-08 113-10
8 Haley Bell 12 Cascade 115-02
115-02 100-02 105-11 109-01 113-00 113-04
9 Brianna Thompson 11 Newport 114-09
114-09 90-07 100-03 97-11 87-06 100-01
10 Elle Renault 11 Madras 111-02
102-10 104-08 111-02
11 Emily Kirkman 10 Hidden Valle 107-02
103-05 104-10 107-02
12 Maddi Thompson 9 Estacada 103-00
95-02 101-06 103-00
13 Kazlyn Clarno 10 Sutherlin 101-08
90-09 93-11 101-08
14 Melissa Stough 12 Seaside 98-00
FOUL 96-07 98-00
Girls 100 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.78 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 12.47 Madelyn Metzler, Marshfield
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jestena Mattson 11 Hood River V 12.42Q 0.8 1
2 Megan Buzzas 11 Summit 12.71Q 0.7 2
3 Jansen Edmiston 10 Hermiston 12.75Q 0.7 2
4 Jade Weiss 11 Wilsonville 12.78Q 0.8 1
5 Jazmin McKenzie 12 Benson 12.79Q 0.7 2
6 Alexa Thomas 12 Summit 12.88Q 0.8 1
7 Kinnah Rhodes 11 Benson 12.89q 0.8 1
8 Emily Johansen 11 Sherwood 12.95q 0.7 2
9 Allison Young 11 West Albany 13.03 0.7 2
10 Jazmyne Malone 9 North Eugene 13.16 0.7 2
11 Adrianna Curteman 12 West Albany 13.22 0.8 1 13.216
12 Chana Bowman 12 Churchill 13.22 0.8 1 13.220
Girls 100 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.78 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 12.47 Madelyn Metzler, Marshfield
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jestena Mattson 11 Hood River V 12.13 2.5
2 Jansen Edmiston 10 Hermiston 12.49 2.5
3 Megan Buzzas 11 Summit 12.50 2.5
4 Jazmin McKenzie 12 Benson 12.60 2.5
5 Jade Weiss 11 Wilsonville 12.69 2.5
6 Alexa Thomas 12 Summit 12.73 2.5
7 Kinnah Rhodes 11 Benson 12.74 2.5
8 Emily Johansen 11 Sherwood 12.79 2.5
Girls 200 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 23.94 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 25.20 Jestena Mattson, Hood River Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jestena Mattson 11 Hood River V 25.50Q 1.0 1
2 Alexa Thomas 12 Summit 26.14Q 1.3 2
3 Mylene Gorzynski 9 Corvallis 26.22Q 1.0 1
4 Anna Schlosser 12 Hood River V 26.28Q 1.3 2
5 Briana Bolster 11 Mountain Vie 26.31Q 1.3 2
6 Allison Young 11 West Albany 26.38Q 1.0 1
7 Bethany Cerdan 10 Wilsonville 26.57q 1.0 1
8 Teneah Rushen 12 Franklin 26.71q 1.0 1
9 Jewel Boland 9 Parkrose 26.84 1.3 2
10 Kelsie Loomis 12 Willamette 27.15 1.3 2
11 Chana Bowman 12 Churchill 27.22 1.3 2
12 Katherine Darke 11 Benson 27.35 1.0 1
Girls 200 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 23.94 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 25.20 Jestena Mattson, Hood River Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jestena Mattson 11 Hood River V 25.25 1.2
2 Mylene Gorzynski 9 Corvallis 26.14 1.2
3 Alexa Thomas 12 Summit 26.20 1.2
4 Briana Bolster 11 Mountain Vie 26.23 1.2
5 Allison Young 11 West Albany 26.24 1.2
6 Anna Schlosser 12 Hood River V 26.41 1.2
7 Teneah Rushen 12 Franklin 26.84 1.2
8 Bethany Cerdan 10 Wilsonville 26.86 1.2
Girls 400 Meter Dash 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.60 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 56.50 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mylene Gorzynski 9 Corvallis 58.14Q 2
2 Aiyanna Cameron-Lewis 12 Crescent Val 58.47Q 1
3 Jansen Edmiston 10 Hermiston 59.56Q 2
4 Sarah Martinez 12 Liberty 1:00.04Q 1
5 Emily Viuhkola 11 Hood River V 1:00.05Q 2
6 Emma Stevenson 9 Summit 1:00.91Q 1
7 Sophia Cunningham 10 Bend 1:00.29q 2
8 Ellie Ray-Rouse 10 North Eugene 1:01.16q 2
9 Laah Whitmore 11 Madison 1:01.27 1
10 Jade Weiss 11 Wilsonville 1:01.92 2
11 Haley Damian 12 Churchill 1:03.59 1
12 Teneah Rushen 12 Franklin 1:03.77 1
Girls 400 Meter Dash 5A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.60 2009 Kellie Schueler, Summit
2013 Champ: 56.50 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Aiyanna Cameron-Lewis 12 Crescent Val 56.73
2 Mylene Gorzynski 9 Corvallis 57.79
3 Jansen Edmiston 10 Hermiston 59.17
4 Sarah Martinez 12 Liberty 59.27
5 Emily Viuhkola 11 Hood River V 59.91
6 Sophia Cunningham 10 Bend 1:00.02
7 Emma Stevenson 9 Summit 1:00.89
8 Ellie Ray-Rouse 10 North Eugene 1:01.56
Girls 800 Meter Run 5A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:12.00 2008 Alyssa O'Connor, Summit
2013 Champ: 2:15.84 Taryn Rawlings, Wilsonville
Name Year School Finals
================================================================
1 Sarah Reeves 9 Summit 2:13.60
2 Taryn Rawlings 12 Wilsonville 2:14.52
3 Aiyanna Cameron-Lewis 12 Crescent Val 2:16.86
4 Sydney Brieher 9 Wilson 2:18.42
5 Gwyneth McMorris 12 Corvallis 2:19.83
6 Natalie Hakala 10 Marist 2:20.92
7 Grace Grim 12 Hood River V 2:21.59
8 Ciara Jones 9 Mountain Vie 2:22.98
9 Claire Petitt 11 North Eugene 2:24.10
10 Bryn McKillop 12 Cleveland (O 2:25.09
11 Katie Markwick 12 Hermiston 2:28.42
12 Zayna Salveter 11 Sandy 2:29.42
Girls 1500 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 4:32.02 2009 Kayleigh Tyerman, Crater
2013 Champ: 4:46.97 Taryn Rawlings, Wilsonville
Name Year School Finals
================================================================
1 Rachel Khaw 10 Liberty 4:41.81
2 Justine Feist 11 Corvallis 4:42.09
3 Kaely Gordon 11 Summit 4:42.98
4 Emma Wren 11 Cleveland (O 4:44.33
5 Grace Grim 12 Hood River V 4:47.77
6 Bryn McKillop 12 Cleveland (O 4:48.20
7 Olivia Brooks 9 Summit 4:48.42
8 Maddie Fuhrman 10 Silverton 4:49.07
9 Olivia Goodheart 12 Churchill 4:58.77
10 Dalen Richardson 12 Sandy 4:59.02
11 Lauren Robinson 10 Hood River V 5:07.36
12 Emily Bechen 10 Churchill 5:13.89
Girls 3000 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 10:04.97 2008 Michelly Foley, Crook County
2013 Champ: 10:09.79 Hannah Gindlesperger, Summit
Name Year School Finals
================================================================
1 Emma Wren 11 Cleveland (O 10:16.29
2 Justine Feist 11 Corvallis 10:19.57
3 Olivia Brooks 9 Summit 10:21.45
4 Rachel Khaw 10 Liberty 10:23.46
5 Maddie Fuhrman 10 Silverton 10:24.74
6 Olivia Stein 11 Wilson 10:25.36
7 Piper McDonald 11 Summit 10:36.88
8 Sascha Bockius 10 Hood River V 10:38.92
9 Taryn Rawlings 12 Wilsonville 10:39.29
10 Delaney Clem 10 Pendleton 10:59.45
11 Saori Fuji 10 North Eugene 11:52.14
12 Anne Yates 11 Marist 12:01.83
Girls 100 Meter Hurdles 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.42 2009 Olivia Ferrara, Liberty
2013 Champ: 15.29 Lauren McGowne, Marshfield
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Tieara Norman 10 Milwaukie 15.53Q 0.1 1
2 Bri Kempf 12 Marist 15.77Q 0.6 2
3 Miranda Brown 11 Summit 15.73Q 0.1 1
4 Camille Weaver 9 Summit 15.78Q 0.6 2
5 Hannah Boozer 11 Pendleton 16.30Q 0.1 1
6 Elizabeth Pecsok 12 Liberty 16.38Q 0.6 2
7 Katie Conklin 11 The Dalles 16.48q 0.6 2
8 Camille Miedema 11 Corvallis 16.50q 0.1 1
9 Lily Grable 11 Springfield 16.57 0.1 1
10 Tabatha Mikkelsen 10 South Albany 16.82 0.6 2
11 Emma Adams 12 Cleveland (O 17.46 0.6 2
12 Sydney Dossett 12 Wilson 17.87 0.1 1
Girls 100 Meter Hurdles 5A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.42 2009 Olivia Ferrara, Liberty
2013 Champ: 15.29 Lauren McGowne, Marshfield
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Tieara Norman 10 Milwaukie 15.12 2.0
2 Bri Kempf 12 Marist 15.31 2.0
3 Miranda Brown 11 Summit 15.33 2.0
4 Elizabeth Pecsok 12 Liberty 15.72 2.0
5 Camille Weaver 9 Summit 15.83 2.0
6 Hannah Boozer 11 Pendleton 15.85 2.0
7 Camille Miedema 11 Corvallis 16.24 2.0
8 Katie Conklin 11 The Dalles 18.02 2.0
Girls 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.22 2010 Olivia Ferrara, Liberty
2013 Champ: 44.86 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sarah Martinez 12 Liberty 45.32Q 2
2 Tieara Norman 10 Milwaukie 45.99Q 1
3 Miranda Brown 11 Summit 45.88Q 2
4 Jansen Edmiston 10 Hermiston 46.85Q 1
5 Lily Grable 11 Springfield 46.94Q 2
6 Nicole Niskanen 10 South Albany 46.97Q 1
7 Camille Weaver 9 Summit 47.55q 1
8 Kenna Meinhart 12 Wilson 47.94q 2
9 Bri Kempf 12 Marist 47.99 1
10 Hannah Boozer 11 Pendleton 48.35 1
11 Baylie Cameron 10 Silverton 48.50 2
12 Birch Clark 11 Cleveland (O 49.19 2
Girls 300 Meter Hurdles 5A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.22 2010 Olivia Ferrara, Liberty
2013 Champ: 44.86 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Sarah Martinez 12 Liberty 44.61
2 Tieara Norman 10 Milwaukie 44.97
3 Miranda Brown 11 Summit 45.05
4 Jansen Edmiston 10 Hermiston 46.56
5 Nicole Niskanen 10 South Albany 47.19
6 Lily Grable 11 Springfield 47.63
7 Camille Weaver 9 Summit 48.52
8 Kenna Meinhart 12 Wilson 48.73
Girls 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 48.74 5/24/2014 Summit, Summit
E Stevenson, M Buzzas, H Cochran, A Thomas
2013 Champ: 48.88 Summit
M. Buzzas, M. Meagher, O. Singer, A. Thomas
School Finals H#
===================================================================
1 Summit 48.74% 2
1) Emma Stevenson 9 2) Megan Buzzas 11
3) Hannah Cochran 10 4) Alexa Thomas 12
2 Hood River Valley 48.89 2
1) Emily Viuhkola 11 2) Kassidy Davidson 10
3) Anna Schlosser 12 4) Jestena Mattson 11
3 Wilsonville 50.16 2
1) Bethany Cerdan 10 2) Taryn Rawlings 12
3) Kendall Tate 11 4) Jade Weiss 11
4 Hermiston 50.37 2
1) Ebony Wilson 9 2) Audrey Lincoln 9
3) Daryan Lewis 11 4) Jansen Edmiston 10
5 Liberty 50.38 2 50.371
1) Bonnie Romeo 9 2) MacKenzie Beeler 12
3) Sarah Martinez 12 4) Ashley Martin 12
6 West Albany 50.38 1 50.372
1) Adrianna Curteman 12 2) Mary Almen 9
3) Savannah Crittenden 12 4) Allison Young 11
7 Crescent Valley 50.45 2
1) Natalia Corbitt 9 2) Katy Schmidt 12
3) Kacey Little 11 4) Aiyanna Cameron-Lewis 12
8 Wilson 50.53 1
1) Catherine Lehman 9 2) Kenna Meinhart 12
3) Anna Bryan 11 4) Ellen Meyers 12
9 Mountain View (Or) 50.73 2
1) Grace Scrocca 9 2) Briana Bolster 11
3) Tatem Martin 10 4) Kristen Place 11
10 Marist 51.09 1
1) Anne Yates 11 2) Claire Farrington 11
3) Carley Weixelman 11 4) Natalie Hakala 10
11 Madison 51.96 2
1) Kinidi Poydras 2) Annie Huynh 10
3) Laah Whitmore 11 4) Tori Wilkerson 11
12 Willamette 52.37 1
1) Stephanie Nguyen 12 2) Autumn Baumgartner 10
3) Rachel Strasdas 9 4) Kelsie Loomis 12
Girls 4x400 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 3:55.11 2008 Summit
M. Berg, R. Wilson, A. O'Connor, K. Schueler
2013 Champ: 3:59.51 Corvallis
G. McMorris, C. Poklemba, J. Feist, M. Waschmann
School Finals H#
===================================================================
1 Summit 4:01.26 2
1) Emma Stevenson 9 2) Kaely Gordon 11
3) Hannah Cochran 10 4) Sarah Reeves 9
2 Liberty 4:01.63 2
1) Sarah Martinez 12 2) Ashley Martin 12
3) Megan Rose 12 4) Rachel Khaw 10
3 Corvallis 4:02.98 2
1) Grace Spaulding 12 2) Gwyneth McMorris 12
3) Justine Feist 11 4) Mylene Gorzynski 9
4 Crescent Valley 4:03.37 2
1) Natalia Corbitt 9 2) Katy Schmidt 12
3) Kacey Little 11 4) Aiyanna Cameron-Lewis 12
5 Wilsonville 4:04.73 2
1) Jade Weiss 11 2) Kendall Tate 11
3) Savannah Stehman 12 4) Taryn Rawlings 12
6 Hood River Valley 4:05.83 1
1) Kassidy Davidson 10 2) Anna Schlosser 12
3) Emily Viuhkola 11 4) Jestena Mattson 11
7 Cleveland (Or) 4:05.96 2
1) Eve Lathrop 11 2) Bryn McKillop 12
3) Anna West 12 4) Emma Wren 11
8 Bend 4:10.15 2
1) Macey Burgess 12 2) Erika Vu 9
3) Meagan Bakker 10 4) Sophia Cunningham 10
9 North Eugene 4:10.90 1
1) Claire Petitt 11 2) Mikayla Tucker 11
3) Saori Fuji 10 4) Ellie Ray-Rouse 10
10 Churchill 4:11.87 1
1) Marijane Martin 11 2) Mariah Sherrill 11
3) Haley Damian 12 4) Chana Bowman 12
11 Hermiston 4:17.55 1
1) Katie Markwick 12 2) Macey Foley 10
3) Makenzie Lind 9 4) Audrey Lincoln 9
12 Franklin 4:17.92 2
1) Margarita Lauer 12 2) Isabel Leonard 10
3) Cecilia Wong 10 4) Teneah Rushen 12
Girls High Jump 5A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-01 5/24/2013 Rachel Proteau, West Albany
2013 Champ: 6-01 Rachel Proteau, West Albany
Name Year School Finals
================================================================
1 Elizabeth Pecsok 12 Liberty 5-04.00
2 Mckenzie Byrd 12 Hermiston J5-04.00
3 Hannah Cochran 10 Summit 5-02.00
4 Danielle Taylor 12 Summit J5-02.00
5 Emma Hausafus 10 Cleveland (O 5-01.00
6 Grace Spaulding 12 Corvallis J5-01.00
7 Laah Whitmore 11 Madison J5-01.00
8 Katie Conklin 11 The Dalles 5-00.00
8 Avery Cottle 11 Willamette 5-00.00
10 Bri Kempf 12 Marist 4-10.00
10 Kylie Reinholdt 12 St Helens 4-10.00
10 Nicole Niskanen 10 South Albany 4-10.00
Girls Pole Vault 5A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-09.50 2009 Mariah Roberge, Marshfield
2013 Champ: 12-01 Samantha Tollerud, Churchill
Name Year School Finals
================================================================
1 Samantha Tollerud 12 Churchill 12-03.00
2 Samantha Mcgee 12 Bend 11-00.00
3 Jessica Henslee 12 West Albany 10-09.00
4 Tessa Davis 10 Franklin 10-06.00
5 Ryleigh Crenshaw 10 Wilson 10-00.00
6 Courtney May 12 Dallas 9-06.00
7 Audrey Bright 9 Putnam J9-06.00
8 Yasmin Hill 11 The Dalles 9-00.00
9 Hannah Stebnicki 12 Springfield 8-06.00
10 Sidney Doyle 9 Mountain Vie J8-06.00
10 Meagan Koeroghlian 12 Wilsonville J8-06.00
-- Kimberlee Boquist 10 Hood River V NH
Girls Long Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 18-08.50 2011 Iris Anderson, North Eugene
2013 Champ: 17-09.25 Lauren McGowne, Marshfield
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Tieara Norman 10 Milwaukie 18-04.25 1.6
15-04.50(+0.0) 18-04.25(1.6) 17-04.25(1.4) 16-07.75(0.6) 16-06(-0.6) 16-07.75(+0.0)
2 Jazmin McKenzie 12 Benson 17-03.50 +0.0
16-09.75(+0.0) 17-03(0.7) FOUL(3.5) 15-11.50(1.9) 16-02.75(-1.2) 17-03.50(+0.0)
3 Miranda Brown 11 Summit 17-01.50 +0.0
16-10(+0.0) 16-08.50(1.6) 16-09.25(2.1) 17-01.50(+0.0) 17-00(-2.3) 16-08.25(1.3)
4 Kylie Reinholdt 12 St Helens 17-01.25 1.2
16-05.25(+0.0) 16-07(+0.0) FOUL(0.8) 17-01.25(1.2) 15-11.25(-0.0) 16-01(0.2)
5 Emma Stevenson 9 Summit 16-06.75 2.4
16-02.50(+0.0) 16-06.75(2.4) 16-05.50(1.3) 16-03.25(0.1) 14-09.25(-0.0) FOUL(+0.0)
6 Samantha Tollerud 12 Churchill 16-06.50 1.1
14-10.50(0.2) 16-06.50(1.1) 15-03.50(+0.0) 15-10.25(0.3) 16-01(+0.0) 16-05.50(-0.7)
7 Yasmin Hill 11 The Dalles J16-06.50 0.3
16-02(+0.0) 15-11.25(+0.0) 15-07.50(+0.0) 16-06.50(0.3) 16-02.25(+0.0) 15-09.25(-0.2)
8 Rachelle Locey 11 Corvallis 16-03.25 1.7
15-11.50(-0.2) 14-08.50(-0.0) 16-03.25(1.7) 16-02.75(0.8) 15-06.75(+0.0) 15-11(-0.3)
9 Isabel Leonard 10 Franklin 16-02.75 1.1
FOUL(+0.0) 14-07(+0.0) 16-02.75(1.1) FOUL(0.3) 15-11.25(-0.3) FOUL(-1.7)
10 Kelsie Loomis 12 Willamette 16-00.75 1.1
15-07.75(+0.0) 15-06.25(2.0) 16-00.75(1.1)
11 Kiara Glover 9 Pendleton 15-10.25 +0.0
FOUL(1.5) 15-10.25(+0.0) 15-09.25(0.6)
12 Clea Poklemba 10 Corvallis 15-07.50 -0.8
15-07.50(-0.8) 14-08.25(+0.0) FOUL(2.1)
Girls Triple Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 38-10.50 2007 Ashley Potter, Thurston
2013 Champ: 36-09.50 Chaquinn Cook, Benson
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Miranda Brown 11 Summit 37-00.25 0.8
36-02.75(2.0) 36-04(1.5) 36-07.25(2.1) 36-08.25(1.8) 37-00.25(0.8) FOUL(1.3)
2 Kylie Reinholdt 12 St Helens 37-00.00 1.7
FOUL(1.6) 36-03.75(2.8) 36-05(3.6) 36-06.25(3.8) 37-00(1.7) 35-10.25(1.0)
3 Camille Weaver 9 Summit 36-02.75 1.3
35-11.25(1.7) 35-10.50(2.7) FOUL(2.6) 35-11.50(2.7) 36-02.75(1.3) 35-11.25(0.1)
4 Grace Spaulding 12 Corvallis 36-00.75 1.4
30-06.25(1.7) 32-10(3.8) 33-07.25(2.4) 34-02.75(2.7) 35-04(0.9) 36-00.75(1.4)
5 Charmayne Robinson 12 Pendleton 35-02.50 1.0
33-00(0.9) 34-08(1.6) 34-01.75(1.3) 34-00.25(1.1) 34-01(0.5) 35-02.50(1.0)
6 Autumn Baumgartner 10 Willamette 34-09.25 1.1
32-07(2.0) 34-09.25(1.1) 34-01.25(2.6) 33-04.75(0.3) 33-08(0.8) FOUL(1.3)
7 Katie Conklin 11 The Dalles 34-05.50 1.9
34-05.25(1.5) 34-04.25(3.2) 34-05.50(1.9) 33-11(2.3) 33-05(+0.0) 34-01(1.0)
8 Rachelle Locey 11 Corvallis 34-00.00 3.2
FOUL(2.6) 32-10.25(2.0) 33-04.75(2.1) 34-00(3.2) 32-04.25(+0.0) FOUL(1.1)
9 Emma Hausafus 10 Cleveland (O 33-06.50 2.1
30-07.50(2.8) 31-11.75(2.6) 33-03.50(3.4) 31-03.50(1.5) 33-06.50(2.1) 33-05.50(1.7)
10 Elizabeth Pecsok 12 Liberty 33-02.75 0.6
33-02.75(0.6) FOUL(1.6) 33-02(3.1)
11 Hannah Eddens 10 Springfield 32-10.00 0.9
32-10(0.9) FOUL(1.6) 31-06(3.4)
12 Annie Huynh 10 Madison 32-00.50 +0.0
32-00.50(+0.0) 31-06.25(3.2) 31-10.25(1.8)
Girls Shot Put 5A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 41-11 2008 Alesha Trattner, Glencoe
2013 Champ: 40-05.50 Anna Roshak, Mountain View
Name Year School Finals
================================================================
1 Elizabeth Pecsok 12 Liberty 40-07.50
36-03.25 40-07.50 34-10.75 37-03.75 38-09.75 FOUL
2 Cheyenne Partlow 11 Silverton 39-05.75
39-05.75 FOUL 38-08.50 36-09.25 38-04.50 FOUL
3 Annie Waldrop 12 Corvallis 38-02.50
35-06.75 38-02.50 35-01.25 34-11 37-02.25 35-06
4 Elyse Cuthbertson 12 Sherwood 37-04.25
34-04 34-02.25 FOUL 36-00.25 34-04.25 37-04.25
5 Mckenzie Byrd 12 Hermiston 37-00.25
35-02 36-06.75 33-08 36-10.75 FOUL 37-00.25
6 Helen Kavapalu 12 Madison 35-08.50
33-05 35-07.75 34-09 33-03.50 32-00.25 35-08.50
7 Myah Harter 11 Summit 34-08.50
30-10 34-01 34-08.50 32-10.25 32-10.25 32-09.75
8 Sarah Winterstein 12 North Eugene 34-02.00
31-07.25 34-02 32-01 30-00 33-05.25 30-05
9 TeAnna Brooks 12 Willamette 33-11.50
32-08.25 31-05.50 33-02.50 33-03.50 33-11.50 32-02
10 Makayla Falk 12 Pendleton 32-02.50
31-01 32-02.50 31-10.25
11 Brianna Marderos 11 Summit 26-09.75
FOUL 26-09.75 FOUL
-- Hannah Anderson 12 Wilson SCR
Girls Discus Throw 5A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 137-05 2012 McKenzie Warren, Sandy
2013 Champ: 124-03 Kayler Hammond-Stief, Milwaukie
Name Year School Finals
================================================================
1 Elyse Cuthbertson 12 Sherwood 124-08
124-08 118-10 105-10 110-07 121-10 124-01
2 Kyleen Benz 10 Dallas 117-04
FOUL 117-04 117-01 111-03 FOUL 115-04
3 Rebecca Wenz 12 Wilsonville 113-03
91-05 105-02 82-02 FOUL 113-03 113-02
4 Helen Kavapalu 12 Madison 112-05
112-05 104-08 99-08 111-10 109-08 111-08
5 Rachel Thompson 10 Benson 111-01
91-09 FOUL 111-01 FOUL 99-05 90-04
6 Sarah Winterstein 12 North Eugene 109-11
109-11 105-09 107-09 105-03 105-11 99-03
7 Wendi Gage 9 Mountain Vie 109-06
109-06 103-07 104-02 97-02 94-11 96-04
8 Annie Waldrop 12 Corvallis 108-10
101-09 104-03 106-11 103-02 108-10 106-08
9 Keagan Utter 10 Pendleton 97-05
97-05 90-07 FOUL FOUL 82-08 85-05
10 Ali Laborin 9 Bend 91-06
84-03 87-03 91-06
11 Sydney Baker 10 Springfield 70-10
70-10 FOUL 70-07
-- Mckenzie Byrd 12 Hermiston FOUL
FOUL FOUL FOUL
Girls Javelin Throw 5A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 155-11 2008 Michelle Coombs, Hermiston
2013 Champ: 134-06 McKenzie Byrd, Hermiston
Name Year School Finals
================================================================
1 Mckenzie Byrd 12 Hermiston 142-04
142-04 116-02 125-08 131-07 128-11 123-04
2 Amanda Short 12 Lebanon 130-01
112-03 92-03 124-04 119-09 109-04 130-01
3 Rebecca Wenz 12 Wilsonville 123-08
106-09 121-11 110-09 117-07 122-11 123-08
4 Mercedes Mingus 12 Summit 123-04
113-03 113-01 123-04 106-08 121-04 113-03
5 Raquel Pellecer 11 Sandy 123-02
118-00 107-00 123-02 109-09 107-11 112-01
6 Alexis Hassenger 11 Lebanon 121-05
108-11 118-06 119-09 121-05 107-11 119-11
7 Marlene Bodmer 11 Pendleton 117-00
110-10 116-07 112-11 105-09 117-00 105-07
8 Lisa Huang 12 Cleveland (O 115-05
115-05 104-08 114-04 108-08 105-08 101-04
9 Ashlea Haney 12 Springfield 110-09
97-03 110-09 103-07 FOUL 88-00 86-03
10 Kelsey McKelvey 11 Ashland 109-01
108-05 103-01 109-01
11 Claire Diller 11 Cleveland (O 98-08
89-04 98-08 86-05
12 Samantha Young 12 Willamette 95-05
93-08 95-05 89-00
Girls 100 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.90 1989 LaReina Woods, Corvallis
State Meet: 11.90 2007 Mandy White, Lakeridge
2013 Champ: 12.30 Danelle Woodcock, Barlow
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anna Dean 11 Hillsboro 12.09Q 1.8 2
2 Danelle Woodcock 11 Barlow 12.22Q 1.6 1
3 Becca Houk 12 Oregon City 12.18Q 1.8 2
4 Jewel Kaydea 12 McKay 12.40Q 1.6 1
5 Taylor Coon 12 Sunset 12.33Q 1.8 2
6 Karrin Shriner 12 Oregon City 12.41Q 1.6 1
7 Sara Turner 9 Barlow 12.45q 1.8 2
8 Malika Washington 9 Central Cath 12.53q 1.6 1
9 Krissy Thomas 10 Hillsboro 12.61 1.6 1
10 Deshae Wise 9 Grants Pass 12.62 1.6 1
11 Elizabeth Prevedello 11 Sheldon 12.67 1.8 2 12.661
12 Shayla Noil 11 Grant 12.67 1.6 1 12.670
13 Lexus Miller-Moylan 11 Beaverton 12.74 1.8 2
14 Maggie Boles 11 Sprague 12.82 1.8 2
Girls 100 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.90 1989 LaReina Woods, Corvallis
State Meet: 11.90 2007 Mandy White, Lakeridge
2013 Champ: 12.30 Danelle Woodcock, Barlow
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Becca Houk 12 Oregon City 12.04 1.1
2 Anna Dean 11 Hillsboro 12.08 1.1
3 Taylor Coon 12 Sunset 12.09 1.1
4 Danelle Woodcock 11 Barlow 12.14 1.1
5 Karrin Shriner 12 Oregon City 12.24 1.1
6 Sara Turner 9 Barlow 12.40 1.1 12.393
7 Malika Washington 9 Central Cath 12.40 1.1 12.399
8 Jewel Kaydea 12 McKay 12.41 1.1
Girls 200 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.01 2009 Kayla Smith, Benson
2013 Champ: 24.96 Taylor Coon, Sunset
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Taylor Coon 12 Sunset 25.08Q 0.8 2
2 Becca Houk 12 Oregon City 25.09Q 0.7 1
3 Karrin Shriner 12 Oregon City 25.29Q 0.8 2
4 Malika Washington 9 Central Cath 25.30Q 0.7 1
5 Shayla Noil 11 Grant 25.46Q 0.8 2
6 Krissy Thomas 10 Hillsboro 25.60Q 0.7 1
7 Anna Dean 11 Hillsboro 25.55q 0.8 2
8 Olivia Gabriel 10 Central Cath 25.59q 0.8 2
9 Elizabeth Prevedello 11 Sheldon 25.96 0.8 2
10 Savannah Greenwade 10 North Medfor 26.08 0.7 1
11 Jewel Kaydea 12 McKay 26.22 0.7 1
12 Lexus Miller-Moylan 11 Beaverton 26.26 0.7 1
13 Chloe Smith 11 Jesuit 26.38 0.7 1
14 Esther Young 10 Sprague 26.87 0.8 2
Girls 200 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.01 2009 Kayla Smith, Benson
2013 Champ: 24.96 Taylor Coon, Sunset
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Becca Houk 12 Oregon City 24.74 2.5
2 Taylor Coon 12 Sunset 24.80 2.5
3 Malika Washington 9 Central Cath 25.12 2.5
4 Olivia Gabriel 10 Central Cath 25.39 2.5
5 Karrin Shriner 12 Oregon City 25.44 2.5
6 Shayla Noil 11 Grant 25.50 2.5
7 Krissy Thomas 10 Hillsboro 25.72 2.5
8 Anna Dean 11 Hillsboro 25.91 2.5
Girls 400 Meter Dash 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.64 2002 Brandi Probasco-Canda, Benson
2013 Champ: 56.20 Tess Michaelson, Lincoln
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Olivia Gabriel 10 Central Cath 57.04Q 2
2 Savannah Greenwade 10 North Medfor 57.55Q 1
3 Daysha Simms-Garcia 12 McNary 58.22Q 2
4 Chloe Smith 11 Jesuit 58.93Q 1
5 Michelle Chandler 9 St Mary's Ac 59.15Q 2
6 N'Dea Flye 9 Oregon City 59.37Q 1
7 McCall Phillips 9 Jesuit 59.57q 2
8 Danielle Duran 10 McNary 59.70q 1
9 Mia Palmer 9 Grant 1:00.13 1
10 Kasey Stavig 10 Sunset 1:00.39 1
11 Kylee O'Connor 12 Sheldon 1:00.52 2
12 Tarisa Olinski 10 Grants Pass 1:00.59 1
13 Taylor Petersen 11 McMinnville 1:00.63 2
-- Kennedy Taube 9 Hillsboro DQ 2 running on the line
Girls 400 Meter Dash 6A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.64 2002 Brandi Probasco-Canda, Benson
2013 Champ: 56.20 Tess Michaelson, Lincoln
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Olivia Gabriel 10 Central Cath 56.19
2 Savannah Greenwade 10 North Medfor 57.34
3 Daysha Simms-Garcia 12 McNary 58.12
4 Chloe Smith 11 Jesuit 58.94
5 Michelle Chandler 9 St Mary's Ac 59.20
6 McCall Phillips 9 Jesuit 59.22
7 Danielle Duran 10 McNary 59.46
8 N'Dea Flye 9 Oregon City 1:00.02
Girls 800 Meter Run 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:07.6h 1978 Teri Wierson, Sunset
2013 Champ: 2:13.86 Piper Donaghu, Grant
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Piper Donaghu 12 Grant 2:13.88Q 1
2 Chloe Jensen 9 Jesuit 2:14.03Q 2
3 Tess Michaelson 12 Lincoln 2:14.05Q 1
4 Megan Franz 12 Tigard 2:14.53Q 2
5 Mahala Norris 10 Roseburg 2:14.22Q 1
6 Paige Rice 12 St Mary's Ac 2:14.88Q 2
7 Brooke Chuhlantseff 10 West Salem 2:14.48q 1
8 Kimberly Solberg 12 Roseburg 2:15.87q 2
9 Allison Mueller 11 Beaverton 2:15.94 2
10 Libby Kokes 11 Grant 2:17.75 2
11 Zoe Fanning 10 Jesuit 2:17.97 1
12 Braanna Weber 11 Century 2:23.74 1
13 Lindsey York 11 Barlow 2:25.96 2
14 Kaelia Neal 12 North Salem 2:27.86 1
Girls 800 Meter Run 6A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:07.6h 1978 Teri Wierson, Sunset
2013 Champ: 2:13.86 Piper Donaghu, Grant
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Piper Donaghu 12 Grant 2:12.20
2 Tess Michaelson 12 Lincoln 2:13.25
3 Chloe Jensen 9 Jesuit 2:16.01
4 Megan Franz 12 Tigard 2:17.16
5 Brooke Chuhlantseff 10 West Salem 2:17.71
6 Mahala Norris 10 Roseburg 2:21.15
7 Paige Rice 12 St Mary's Ac 2:21.71
8 Kimberly Solberg 12 Roseburg 2:22.93
Girls 1500 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 4:24.54 1981 Kathy Hayes, Newberg
2013 Champ: 4:30.00 Paige Rice, St. Mary's
Name Year School Finals
================================================================
1 Ella Donaghu 10 Grant 4:31.21
2 Piper Donaghu 12 Grant 4:34.92
3 Paige Rice 12 St Mary's Ac 4:38.77
4 Nicole Griffiths 10 Sunset 4:40.58
5 Mahala Norris 10 Roseburg 4:43.71
6 Brooke Chuhlantseff 10 West Salem 4:43.88
7 Erin Gregoire 11 Beaverton 4:44.48
8 Megan Franz 12 Tigard 4:44.74
9 Dylan Hite 11 Jesuit 4:45.92
10 Charlotte Corless 12 Sunset 4:47.63
11 Gracie Todd 11 Sheldon 4:51.06
12 Whitney Rich 10 McMinnville 4:54.00
13 Leah Norquist 12 Barlow 5:04.15
14 Aisha Amaitsa 12 McNary 5:15.02
Girls 3000 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 9:32.08 5/24/2013 Erin Clark, South Eugene
2013 Champ: 9:32.08 Erin Clark, South Eugene
Name Year School Finals
================================================================
1 Ella Donaghu 10 Grant 9:56.79
2 Gracie Todd 11 Sheldon 10:14.19
3 Charlotte Corless 12 Sunset 10:15.93
4 Dylan Hite 11 Jesuit 10:16.84
5 Gracie Tostenson 12 Crater 10:16.96
6 Audrey Huelskamp 10 Sunset 10:17.96
7 Maia Edwards 9 Clackamas 10:20.05
8 Kennedy Allen 10 David Dougla 10:20.87
9 Nicole Griffiths 10 Sunset 10:31.46
10 Lacey Conner 10 St Mary's Ac 10:50.61
11 Whitney Rich 10 McMinnville 10:54.84
12 Rubi Vergara-Grindell 11 Forest Grove 10:55.97
13 Anika Rasubala 10 McKay 11:28.03
14 Vivian Hawkinson 12 South Salem 11:43.25
Girls 100 Meter Hurdles 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.17 2007 Bianca Mathabane, Lincoln
2013 Champ: 14.64 Anna Dean, Hillsboro
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anna Dean 11 Hillsboro 14.82Q 0.2 1
2 Deshae Wise 9 Grants Pass 15.14Q -0.1 2
3 Leah Russell 10 Gresham 15.15Q 0.2 1
4 Lindsey Rosette 12 Tigard 15.19Q -0.1 2
5 Lindsey Dorsey 12 Sprague 15.55Q -0.1 2
6 Abby Wachter 12 Jesuit 15.58Q 0.2 1
7 Riley Knebes 12 North Salem 15.56q -0.1 2
8 Natalie Leckey 12 Southridge 15.71q 0.2 1
9 Sareena Patzke 9 Tigard 15.72 0.2 1
10 Riley Ford 11 Central Cath 15.85 -0.1 2
11 Mitra LeBuhn 12 Lake Oswego 15.86 0.2 1
12 Renick Meyer 9 Barlow 16.19 -0.1 2
13 Montana Logue 10 South Medfor 16.78 -0.1 2
-- Alli Dickey 11 Clackamas FS 0.2 1
Girls 100 Meter Hurdles 6A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.17 2007 Bianca Mathabane, Lincoln
2013 Champ: 14.64 Anna Dean, Hillsboro
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Anna Dean 11 Hillsboro 14.44 0.6
2 Leah Russell 10 Gresham 15.03 0.6
3 Riley Knebes 12 North Salem 15.06 0.6
4 Deshae Wise 9 Grants Pass 15.14 0.6
5 Natalie Leckey 12 Southridge 15.17 0.6
6 Lindsey Dorsey 12 Sprague 15.74 0.6
7 Abby Wachter 12 Jesuit 16.24 0.6
8 Lindsey Rosette 12 Tigard 26.93 0.6
Girls 300 Meter Hurdles 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 42.58 2001 Janelle Joy, Milwaukie
2013 Champ: 44.24 Halley Folsom, North Medford
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Halley Folsom 11 North Medfor 44.57Q 1
2 Leah Russell 10 Gresham 44.78Q 2
3 Riley Knebes 12 North Salem 44.76Q 1
4 Abby Wachter 12 Jesuit 45.33Q 2
5 Riley Ford 11 Central Cath 44.89Q 1
6 Natalie Leckey 12 Southridge 45.44Q 2
7 Claire Corbitt 9 Jesuit 45.19q 1
8 Saskia McNairy 12 Lakeridge 45.57q 2
9 Leah McClain 11 Glencoe 45.66 2
10 Maggie Boles 11 Sprague 46.75 1
11 Mitra LeBuhn 12 Lake Oswego 47.22 2
12 Lindsey Bonney 9 Grants Pass 47.50 1
13 Kylee O'Connor 12 Sheldon 47.75 1
14 Alyssa Villalobos 10 Forest Grove 49.31 2
Girls 300 Meter Hurdles 6A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 42.58 2001 Janelle Joy, Milwaukie
2013 Champ: 44.24 Halley Folsom, North Medford
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Riley Knebes 12 North Salem 43.69
2 Halley Folsom 11 North Medfor 44.09
3 Leah Russell 10 Gresham 44.30
4 Riley Ford 11 Central Cath 44.85
5 Abby Wachter 12 Jesuit 45.26
6 Natalie Leckey 12 Southridge 45.69
7 Saskia McNairy 12 Lakeridge 46.06
8 Claire Corbitt 9 Jesuit 46.08
Girls 4x100 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 46.57 2003 Benson
A. Taylor, B. Probasco-Canda, S. Callier, D. Jones
2013 Champ: 47.61 Barlow
M. Allen, D. Woodcock, M. Niles-Paul, M. Paul
School Finals H#
===================================================================
1 Barlow 47.74 2
1) Macie Allen 10 2) Renick Meyer 9
3) Sara Turner 9 4) Danelle Woodcock 11
2 Central Catholic 47.99 2
1) Cassidy Coto 12 2) Riley Ford 11
3) Malika Washington 9 4) Olivia Gabriel 10
3 Hillsboro 48.21 2
1) Anna Dean 11 2) Krissy Thomas 10
3) Kennedy Taube 9 4) Kylee Taube 12
4 Lincoln 48.31 1
1) Rubie Cordey 11 2) Jada Smith 10
3) Simone Peters 9 4) Adrianna Coates 12
5 Grant 48.60 2
1) Cassin Wright 9 2) Madison Hairston 10
3) Mia Palmer 9 4) Shayla Noil 11
6 Sheldon 48.77 1
1) Maddie Doerr 11 2) Taylor Carman 10
3) Kylee O'Connor 12 4) Elizabeth Prevedello 11
7 Oregon City 48.83 2
1) Karrin Shriner 12 2) N'Dea Flye 9
3) Maddy Griffith 9 4) Becca Houk 12
8 Jesuit 49.20 2
1) Kathrina Slater 12 2) Abby Wachter 12
3) Keara Vu 11 4) Claire Corbitt 9
9 Sunset 49.22 2 49.217
1) Riley Prillwitz 9 2) Kasey Stavig 10
3) Maddie Thom 12 4) Taylor Coon 12
10 Clackamas 49.22 1 49.218
1) Alaina Edgerly 10 2) Katya McKenzie 11
3) Alli Dickey 11 4) Amarachi Nwokoma 11
11 Grants Pass 49.28 2
1) Lindsey Bonney 9 2) Deshae Wise 9
3) Tarisa Olinski 10 4) Tiffany Barrett 12
12 Sprague 50.29 1
1) Alexandra Sims 12 2) Lindsey Dorsey 12
3) Esther Young 10 4) Maggie Boles 11
13 West Salem 50.64 1
1) Emily Cantrell-Cole 11 2) Lauren Radley 11
3) Emilee Silbernagel 11 4) McKenna Kendall 12
14 McMinnville 50.88 1
1) Dakota Buhler 12 2) Montanna Gubrud 10
3) Annika Nyquist 12 4) Taylor Petersen 11
Girls 4x400 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 3:49.97 2003 Benson
P. Chandler, S. Callier, D. Jones, B. Probasco-Can
2013 Champ: 3:52.47 Lincolm
S. Michaleson, E. Lambert,R.Pearson, T. Michaelson
School Finals H#
===================================================================
1 Central Catholic 3:52.67 2
1) Cassidy Coto 12 2) Riley Ford 11
3) Malika Washington 9 4) Olivia Gabriel 10
2 Grant 3:56.48 2
1) Shayla Noil 11 2) Libby Kokes 11
3) Ella Donaghu 10 4) Piper Donaghu 12
3 Lincoln 3:57.48 2
1) Rubie Cordey 11 2) Adrianna Coates 12
3) Simone Peters 9 4) Tess Michaelson 12
4 Jesuit 3:59.94 1
1) Zoe Fanning 10 2) Claire Corbitt 9
3) McCall Phillips 9 4) Chloe Jensen 9
5 Lake Oswego 4:00.68 2
1) Nehalem Kunkle-Read 10 2) Mitra LeBuhn 12
3) Samarra Watson 10 4) Riley Hatfield 12
6 North Medford 4:00.91 2
1) Michala Denn 9 2) Hannah Anderson 12
3) Halley Folsom 11 4) Savannah Greenwade 10
7 Lakeridge 4:02.15 1
1) Marissa Miller 12 2) Sydney Borgeson 10
3) Sydney Lautze 12 4) Saskia McNairy 12
8 Tigard 4:02.49 1
1) Kaylie Boschma 11 2) Lindsey Rosette 12
3) Natalie Bryant 10 4) Megan Franz 12
9 South Eugene 4:02.56 1
1) Mtima Richardson 12 2) Grace Pinckney 11
3) Tess Peppis 11 4) Phacelia Cramer 11
10 Sunset 4:04.75 2
1) Maddie Thom 12 2) Kasey Stavig 10
3) Nicole Griffiths 10 4) Taylor Coon 12
11 Hillsboro 4:06.30 2
1) Lauren Lykins 12 2) Kennedy Taube 9
3) Kylee Taube 12 4) Krissy Thomas 10
12 Sprague 4:06.72 1
1) Jordan Baker 12 2) Mia Diaz 10
3) Esther Young 10 4) Maggie Boles 11
13 St Mary's Academy 4:08.46 1
1) Emily Lang 10 2) Kate Patterson 10
3) MaryCatherine Morgan 9 4) Paige Rice 12
14 McNary 4:11.87 2
1) Sydney Hunter 9 2) Hali Thurston 11
3) Danielle Duran 10 4) Daysha Simms-Garcia 12
Girls High Jump 6A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 5-10 1989 Laurel Roberts, Oregon City
2013 Champ: 5-05 Geneva Lehnert, Sheldon
Name Year School Finals
================================================================
1 Halley Folsom 11 North Medfor 5-05.00
2 Hannah Garrity 12 Westview 5-04.00
3 Geneva Lehnert 11 Sheldon J5-04.00
4 Zharia Hale 10 Central Cath 5-03.00
5 Lucy Bellville 12 McMinnville 5-02.00
6 Anna Laber 9 Central Cath J5-02.00
7 Claire Corbitt 9 Jesuit 5-01.00
8 Lotte Ellen Seifert 12 Grants Pass J5-01.00
9 Kayla Bain 9 West Salem J5-01.00
10 Desiray Robinson 12 North Salem 5-00.00
-- Alli Dickey 11 Clackamas NH
-- Maddie Moxness 12 Lakeridge NH
-- Skylie Brummett 11 Grants Pass NH
-- Emma Burridge 10 Newberg NH
Girls Pole Vault 6A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-08 5/23/2014 Laura Taylor, Tualatin
State Meet: 12-08 5/23/2014 Laura Taylor, Tualatin
2013 Champ: 11-09 Laura Taylor, Tualatin
Name Year School Finals
================================================================
1 Laura Taylor 12 Tualatin 12-08.00%
2 Tory Edwards 10 Lake Oswego 11-03.00
3 Marissa Taylor 12 Lake Oswego J11-03.00
4 Iyana Irving 11 West Salem 10-06.00
4 Amber Prevedello 9 Sheldon 10-06.00
4 Kathrina Slater 12 Jesuit 10-06.00
7 Nicole Kangas 12 Lakeridge J10-06.00
8 Victoria Prouty 9 Tigard J10-06.00
9 Sofia Crescenzi 12 Clackamas 10-00.00
9 Teiryn Brennan 12 Grants Pass 10-00.00
11 Saraia Collmer 11 Barlow J10-00.00
-- Kesiah Clement 11 Lincoln NH
-- Raquel Sanchez 12 South Salem NH
-- Annlise Helm 11 St Mary's Ac NH
Girls Long Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 19-08.50 1988 Karen Alcorn, Oregon City
2013 Champ: 18-02.50 Susannah Philbrick, McKay
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Danelle Woodcock 11 Barlow 19-00.00 +0.0
17-06.25(-1.3) 17-08(+0.0) 18-05.50(-0.3) 16-05.75(+0.0) 18-05.50(0.8) 19-00(+0.0)
2 Elizabeth Prevedello 11 Sheldon 18-01.25 NWI
16-09.50(-1.5) 17-07.50(+0.0) 18-01.25(-0.0) 17-02(-0.0) 18-01.25(1.2) 17-06.75(+0.0)
3 Saskia McNairy 12 Lakeridge 17-11.00 +0.0
17-07.50(-0.1) 17-03(-0.1) 17-09.50(-1.1) 17-01.25(+0.0) 17-10(+0.0) 17-11(+0.0)
4 Geneva Lehnert 11 Sheldon 17-05.25 +0.0
16-11(-0.0) 17-05.25(+0.0) 16-09.50(-1.8) 16-07.25(-0.4) 17-01.75(-0.7) 16-11.75(-1.4)
5 Dakota Buhler 12 McMinnville 17-04.75 +0.0
16-01.75(-1.6) FOUL(-1.1) 17-04.75(+0.0) 11-10(+0.0) 15-11(+0.0) 15-03(-0.3)
6 Alyssa Villalobos 10 Forest Grove 17-02.00 +0.0
16-10.50(-0.8) 16-01.25(-0.4) 16-07.50(+0.0) 15-09.25(-0.9) 17-02(+0.0) 1-06.50(+0.0)
7 Renick Meyer 9 Barlow 17-01.25 -1.5
17-01.25(-1.5) FOUL(-0.9) 15-08.25(-1.4) 15-06(-0.4) 15-07.75(+0.0) 16-05.50(-1.1)
8 Alyssa Looney 9 McNary 16-09.75 +0.0
15-05.50(+0.0) 15-10.50(-0.9) 16-09.75(+0.0) 16-01.75(+0.0) 16-04.25(-0.4) 15-10.50(+0.0)
9 Lindsey Dorsey 12 Sprague 16-05.25 -0.8
15-02.75(-1.1) 16-05.25(-0.8) 15-08.25(-1.3) 15-00.75(-1.4) 1-01.50(+0.0) 1-08.50(+0.0)
10 Skylie Brummett 11 Grants Pass 16-05.00 +0.0
14-10.75(-1.3) 16-05(+0.0) FOUL(+0.0)
11 Laura Taylor 12 Tualatin 16-03.50 -1.6
15-08.75(-1.0) 16-03.50(-1.6) FOUL(-0.8)
12 Sofia Crescenzi 12 Clackamas 15-10.50 +0.0
15-00.75(-1.1) FOUL(-0.1) 15-10.50(+0.0)
13 Rubie Cordey 11 Lincoln 15-07.75 +0.0
15-02.50(+0.0) FOUL(+0.0) 15-07.75(+0.0)
14 Meghan Locke-Zimmerman 11 Southridge 15-02.75 -2.2
15-02.75(-2.2) 15-02(-1.6) FOUL(-0.5)
Girls Triple Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 40-06.75 1992 Keeoma Wardford, Sunset
2013 Champ: 37-08.75 Hadley Wilhoite, Jesuit
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Courtney Vacek 11 Glencoe 38-06.00 1.6
FOUL(2.1) 38-06(1.6) 38-03.50(0.9) 36-09.25(2.2) 37-08(4.0) 37-05.75(0.3)
2 Danelle Woodcock 11 Barlow 37-08.50 2.5
3-02.75(0.7) 37-01.50(1.3) 36-02(0.7) 37-08.50(2.5) 37-01(2.4) 29-10.50(1.1)
3 Saskia McNairy 12 Lakeridge 37-03.75 1.6
35-09(2.3) 37-01.50(2.2) 35-04.75(3.0) 35-11.75(1.6) 36-08(1.7) 37-03.75(1.6)
4 Reed Richardson 11 Westview 37-03.25 1.9
36-05.25(1.4) 35-06.75(0.9) 36-02.50(1.7) 34-10.50(1.5) 33-11.25(+0.0) 37-03.25(1.9)
5 Karina Moreland 10 Tualatin 36-09.50 2.1
FOUL(2.3) 36-05(3.2) 35-00.50(2.8) 36-09.50(2.1) 36-01.25(1.6) FOUL(1.7)
6 Lindsey Dorsey 12 Sprague 36-08.00 2.8
35-02.25(3.5) 35-09.75(2.4) 36-02.50(1.4) 35-00(1.9) 36-08(2.8) 36-04.25(1.5)
7 Kasey Campbell 9 West Salem 36-03.75 1.6
34-06.50(2.4) 35-09.50(1.1) 34-08(0.2) 36-03.75(1.6) FOUL(2.6) 35-02(1.9)
8 Hannah Lautenbach 12 Westview 36-02.50 1.6
36-02.50(1.6) 3-01.25(2.3) FOUL(0.6) FOUL(1.9) FOUL(2.3) 35-07.75(2.0)
9 Skylie Brummett 11 Grants Pass 35-08.75 2.2
33-07.75(1.6) 35-02(1.7) 35-08.75(2.2) 35-08.50(3.1) 35-08.25(1.6) FOUL(1.8)
10 Jenna Hoiiland 10 Oregon City 35-06.75 2.3
35-04.25(2.6) 35-05.25(1.5) 35-06.75(2.3)
11 Belle Diouf 12 Sheldon 35-05.50 1.9
35-05.50(1.9) 35-05.25(1.3) 35-00.50(0.9)
12 Lena Greene 10 Tigard 35-04.75 2.5
35-04.25(1.1) FOUL(+0.0) 35-04.75(2.5)
13 Hannah Knutson 12 Canby J35-04.75 1.7
35-04.75(1.7) 34-11(1.9) 34-07.25(2.8)
14 Mikhayla Baravik 10 Reynolds 34-02.25 1.2
34-02.25(1.2) FOUL(1.5) 33-09.75(2.0)
Girls Shot Put 6A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 49-08 2005 Stephanie Horton, Tigard
2013 Champ: 45-10.50 Haley Crouser, Gresham
Name Year School Finals
================================================================
1 Maddie Rabing 10 Lakeridge 43-05.25
42-09.75 43-01.75 43-05.25 43-03.75 41-05.25 43-04.75
2 Elise Conroy 10 Tigard 39-03.25
36-02.75 36-04.50 39-03.25 37-10 37-03 34-06.75
3 Savannah Sharp 11 Sunset 38-05.25
35-04.50 37-00.75 35-05.75 38-05.25 36-01.25 36-00.50
4 Sara Miles 10 South Medfor 37-01.75
35-07.50 3-07.25 37-01.75 36-06 34-10.25 36-07.50
5 Kristina Clark 12 Grants Pass 37-00.25
37-00.25 36-04.75 34-10.75 FOUL 35-06 FOUL
6 Maddie Pernich 11 Barlow 36-09.75
34-06.75 36-02.25 36-09.75 35-07.75 3-02.75 36-03.25
7 Jalyn Clark-Johnson 10 McMinnville 35-09.75
31-05.50 35-01.50 34-08.25 32-04.75 34-04.25 35-09.75
8 Nicole Logologo 12 Sprague 34-07.25
33-01.25 33-08.25 34-00.50 30-06.75 34-04.25 34-07.25
9 Ana Richardson 12 South Eugene 34-06.25
FOUL 34-06.25 FOUL 33-06 FOUL FOUL
10 Mackenzie Cox 11 South Medfor 33-09.75
33-09.75 32-08 32-05.25
11 Connie Parker 11 Jesuit 32-07.25
32-03.75 FOUL 32-07.25
12 Simone Leaks 10 North Salem 32-03.25
32-02.50 32-03.25 31-06.75
13 Sydney Olson 12 Centennial 31-11.75
31-10.75 31-09 31-11.75
14 Taylor Shaw 10 Oregon City 31-01.00
30-05.50 30-05 31-01
Girls Discus Throw 6A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 154-05 2012 Ariel Oliver, McMinnville
2013 Champ: 127-04 Savannah Sharp, Sunset
Name Year School Finals
================================================================
1 Ana Richardson 12 South Eugene 138-06
127-01 FOUL 117-05 FOUL 129-00 138-06
2 Maddie Rabing 10 Lakeridge 138-02
131-09 127-01 138-02 134-02 132-07 117-08
3 Kendell Erb 12 North Medfor 126-09
126-02 118-04 125-06 126-09 124-06 117-00
4 Kristina Clark 12 Grants Pass 121-08
113-04 106-08 117-08 115-04 121-08 FOUL
5 Elise Conroy 10 Tigard 121-02
114-10 121-02 FOUL FOUL 115-06 FOUL
6 Sydney Olson 12 Centennial 118-10
95-09 101-05 103-07 98-06 109-03 118-10
7 Savannah Sharp 11 Sunset 116-10
104-10 115-00 116-10 115-02 109-10 115-11
8 Dominique Burden 12 McMinnville 113-00
112-08 113-00 FOUL 95-01 89-09 82-09
9 Angela Mumford 10 West Salem 107-04
FOUL 99-09 107-04 FOUL 93-03 FOUL
10 Mikayla Webb 12 Hillsboro 101-10
101-10 101-04 FOUL
11 Brynna Stauffer 10 Barlow 101-06
99-01 101-06 FOUL
12 Kalika Trueblood 11 West Salem 96-07
88-11 96-07 94-02
13 Nila Kamis 12 Beaverton 96-03
FOUL FOUL 96-03
14 Meghan Carbiener 9 West Linn 83-03
FOUL 72-01 83-03
Girls Javelin Throw 6A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 172-08 2005 Rachel Yerkovich, Newberg
2013 Champ: 162-00 Haley Crouser, Gresham
Name Year School Finals
================================================================
1 Gabrielle Kearney 11 Roseburg 164-02
157-04 153-06 161-02 148-05 157-04 164-02
2 Kristina Clark 12 Grants Pass 136-11
122-11 135-06 128-01 126-00 121-00 136-11
3 JoJo Ananouko 11 Jesuit 132-07
110-07 115-10 127-10 120-01 93-08 132-07
4 Paityn Peterson 11 Newberg 124-06
123-09 122-04 124-06 108-02 101-04 113-10
5 Amira Johnson 12 Thurston J124-06
116-07 117-08 124-06 117-07 111-00 116-10
6 Sarah Maffett 12 Grants Pass 123-01
117-04 120-02 122-01 119-10 123-01 FOUL
7 Keira McCarrell 9 West Salem 121-08
121-05 116-04 107-03 119-05 118-07 121-08
8 Emilee Silbernagel 11 West Salem 119-06
107-11 113-01 113-05 113-03 112-04 119-06
9 Bethany Mohler 11 McMinnville 119-02
101-03 116-04 119-02 103-05 110-02 110-01
10 Payton Jasmer 9 Canby 111-11
105-00 107-08 111-11
11 Kuwaiola Ahina 10 Gresham 111-09
103-05 107-01 111-09
12 Taylor Rispler 11 Barlow 105-10
104-11 105-10 105-05
13 Jessica Finn 12 Jesuit 104-07
104-00 94-00 104-07
14 Sofia Crescenzi 12 Clackamas 100-04
100-04 93-06 85-11
Boys 100 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.91 1986 Todd Hope, Gold Beach
2013 Champ: 11.19 Austin Neill, North Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Matt Woods 12 North Bend 11.23Q -0.4 2
2 Jarrett White 10 Scappoose 11.50Q -2.4 1
3 Trevor Sartnurak 11 Philomath 11.40Q -0.4 2
4 Brandon Ellwagner 12 Baker 11.51Q -2.4 1
5 Wesley Stirk 12 Tillamook 11.47Q -0.4 2
6 Bo Highburger 12 Elmira 11.55Q -2.4 1
7 Spencer Knight 12 Sweet Home 11.63q -0.4 2
8 Aaron Caballero 10 North Marion 11.66q -0.4 2
9 Shay Henderson 12 La Grande 11.68 -2.4 1
10 Dereak Albright 12 Hidden Valle 11.70 -0.4 2 11.693
11 Marcus Hardman 12 North Bend 11.70 -2.4 1 11.697
12 Eric Prom 11 Gladstone 11.86 -2.4 1
13 Joshua Wright 10 Taft 11.88 -2.4 1
-- Gabe Ovgard 12 Klamath Unio DNF -0.4 2
Boys 100 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.91 1986 Todd Hope, Gold Beach
2013 Champ: 11.19 Austin Neill, North Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Brandon Ellwagner 12 Baker 11.06 3.1
2 Matt Woods 12 North Bend 11.07 3.1
3 Trevor Sartnurak 11 Philomath 11.17 3.1
4 Spencer Knight 12 Sweet Home 11.24 3.1
5 Bo Highburger 12 Elmira 11.30 3.1
6 Wesley Stirk 12 Tillamook 11.31 3.1
7 Jarrett White 10 Scappoose 11.34 3.1
8 Aaron Caballero 10 North Marion 11.54 3.1
Boys 200 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.90 2010 Matt Anthony, Ontario
2013 Champ: 21.97 Jeremy Desrosiers, La Pine
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Justice Oman 12 Scappoose 22.68Q -0.1 1
2 Harley Gilpin 11 Elmira 22.71Q 0.6 2
3 Wyatt Cunningham 12 North Bend 22.87Q 0.6 2
4 Zachery Perrin 12 Hidden Valle 23.14Q -0.1 1 23.132
5 Nick Rust 12 Scappoose 22.94Q 0.6 2
6 Zach Beltz 11 Elmira 23.14Q -0.1 1 23.138
7 Thomas Peterson 11 Central 22.97q 0.6 2
8 Trevor Sartnurak 11 Philomath 23.01q 0.6 2
9 Matt Woods 12 North Bend 23.24 -0.1 1
10 Trevor Browning 12 Gladstone 23.28 0.6 2
11 Armand Jayne 11 Gladstone 23.33 -0.1 1
12 Tanner Stevens 11 Ridgeview 23.49 -0.1 1
13 Shay Henderson 12 La Grande 23.68 0.6 2
14 Gabe Ovgard 12 Klamath Unio 29.70 -0.1 1
Boys 200 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.90 2010 Matt Anthony, Ontario
2013 Champ: 21.97 Jeremy Desrosiers, La Pine
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Wyatt Cunningham 12 North Bend 22.21 2.0
2 Justice Oman 12 Scappoose 22.31 2.0
3 Harley Gilpin 11 Elmira 22.50 2.0
4 Trevor Sartnurak 11 Philomath 22.65 2.0
5 Zachery Perrin 12 Hidden Valle 22.83 2.0
6 Nick Rust 12 Scappoose 22.84 2.0
7 Zach Beltz 11 Elmira 22.90 2.0
8 Thomas Peterson 11 Central 22.93 2.0
Boys 400 Meter Dash 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.51 1997 Ross Krempley, Sherwood
2013 Champ: 49.07 Jeremy Derosiers, La Pine
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Grant Lindley 12 Central 49.56Q 1
2 Justice Oman 12 Scappoose 49.86Q 2
3 Michael Capri 12 Newport 50.07Q 2
4 Devin King 12 Banks 50.24Q 1
5 Jonathan Peterson 12 Siuslaw 50.87Q 2
6 Cameron Perrin 11 Hidden Valle 51.10Q 1
7 Trevor Browning 12 Gladstone 51.07q 2
8 Sam Santiago 10 Crook County 51.27q 1
9 Zachery Perrin 12 Hidden Valle 51.30 2
10 Jesse Santiago 12 Crook County 51.80 2
11 Scott Chance 12 Molalla 51.86 1
12 Gabe Brazelton 12 Brookings-Ha 52.18 1
13 Jaycob Dodge 12 Cottage Grov 52.21 1
14 Trey Reed 9 Sweet Home 52.86 2
Boys 400 Meter Dash 4A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.51 1997 Ross Krempley, Sherwood
2013 Champ: 49.07 Jeremy Derosiers, La Pine
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Grant Lindley 12 Central 49.23
2 Devin King 12 Banks 49.66
3 Justice Oman 12 Scappoose 49.94
4 Michael Capri 12 Newport 50.10
5 Jonathan Peterson 12 Siuslaw 51.51
6 Cameron Perrin 11 Hidden Valle 51.66
7 Sam Santiago 10 Crook County 51.78
8 Trevor Browning 12 Gladstone 51.94
Boys 800 Meter Run 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:53.71 5/25/2013 Brett Willyard, Seaside
2013 Champ: 1:53.71 Brett Willyard, Seaside
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Carlos Camacho 12 Newport 1:58.48Q 1
2 Jefferson Farmer 12 Seaside 1:58.97Q 2
3 Seth Campbell 11 Siuslaw 1:59.04Q 1
4 Brandon Pollard 12 Sisters 1:59.10Q 2
5 Zane West 12 Central 1:59.36Q 1
6 Christian Parr 12 North Marion 2:00.30Q 2
7 Luis Rivera 12 Crook County 1:59.50q 1
8 Cameron Sorter 12 Seaside 1:59.94q 1
9 Logan Veasy 12 La Salle 2:00.38 2
10 Philip Todak 12 Phoenix 2:03.85 1
11 Nathan Baeth 12 Baker 2:04.29 2
12 Colby Gillett 11 Marshfield 2:05.12 1
13 Thomas Fate 12 Hidden Valle 2:05.52 2
14 Morgan McAdams 10 Junction Cit 2:06.94 2
Boys 800 Meter Run 4A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:53.71 5/25/2013 Brett Willyard, Seaside
2013 Champ: 1:53.71 Brett Willyard, Seaside
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Brandon Pollard 12 Sisters 1:57.69
2 Carlos Camacho 12 Newport 1:58.65
3 Luis Rivera 12 Crook County 1:58.86
4 Zane West 12 Central 1:58.98
5 Christian Parr 12 North Marion 1:59.87
6 Jefferson Farmer 12 Seaside 2:00.50
7 Seth Campbell 11 Siuslaw 2:00.87
8 Cameron Sorter 12 Seaside 2:01.07
Boys 1500 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 3:54.08 1994 Rhy Reynolds, Newport
2013 Champ: 4:03.24 Mack Marbas, Siuslaw
Name Year School Finals
================================================================
1 Mack Marbas 12 Siuslaw 3:58.47
2 Brandon Pollard 12 Sisters 3:58.83
3 Jakob Hiett 11 Sweet Home 4:05.39
4 Shane Crofoot 11 Hidden Valle 4:07.03
5 Jefferson Farmer 12 Seaside 4:07.18
6 Seth Campbell 11 Siuslaw 4:08.19
7 Grayson Munn 12 Crook County 4:08.35
8 Hector Rojo 12 Tillamook 4:08.67
9 Mitchell Thomas 11 Philomath 4:11.88
10 Logan Veasy 12 La Salle 4:15.25
11 Nathan Carmack 11 Crook County 4:16.73
12 Randy Mena 11 Phoenix 4:17.39
13 John Roth 12 Cascade 4:21.82
-- Will Thompson 12 La Salle DQ unsportsmanlike cond
Boys 3000 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 8:31.13 1994 Billy Harper, Junction City
2013 Champ: 8:39.67 Brett Willyard, Seaside
Name Year School Finals
================================================================
1 Mack Marbas 12 Siuslaw 8:42.75
2 Jakob Hiett 11 Sweet Home 8:45.15
3 Shane Crofoot 11 Hidden Valle 8:51.95
4 Mitchell Butler 12 Siuslaw 8:58.55
5 Grayson Munn 12 Crook County 9:05.27
6 Jason Rae 11 La Salle 9:05.41
7 John Roth 12 Cascade 9:10.60
8 Randy Mena 11 Phoenix 9:12.52
9 Dan Carrier 11 Scappoose 9:15.60
10 Hector Rojo 12 Tillamook 9:18.12
11 Will Thompson 12 La Salle 9:20.85
12 Brian Blythe 12 Philomath 9:22.58
13 Gannon Jones 11 Elmira 9:30.21
14 Elliott Jonasson 11 La Grande 9:37.67
Boys 110 Meter Hurdles 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.2h 1978 Tim Sim, Central Linn
2013 Champ: 14.59 Garrett Lewellen, Elmira
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ben Hortaleza 12 La Salle 15.21Q -0.8 1
2 Nicholas Boykin 10 Elmira 15.77Q -1.1 2
3 Chris Houck 12 Philomath 15.64Q -0.8 1
4 Tristin Warne 11 McLoughlin 15.82Q -1.1 2
5 Wesley Stirk 12 Tillamook 15.73Q -0.8 1
6 Shaine Graham 11 Brookings-Ha 15.88Q -1.1 2
7 Mike'l Andreasen 12 Hidden Valle 15.84q -0.8 1
8 Seth Andres 10 Ridgeview 15.89q -1.1 2
9 Cameron Lucero 11 North Bend 15.94 -0.8 1
10 Drew Vandenbroeder 10 Molalla 16.02 -1.1 2
11 Micheal Tharpe 10 Cottage Grov 16.04 -0.8 1
12 Andrew Owens 12 Seaside 16.26 -0.8 1
13 Dalen Hargett 11 Newport 16.51 -1.1 2
14 Trevor Eichelkraut 11 Henley 16.62 -1.1 2
Boys 110 Meter Hurdles 4A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.2h 1978 Tim Sim, Central Linn
2013 Champ: 14.59 Garrett Lewellen, Elmira
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Ben Hortaleza 12 La Salle 14.82 3.1
2 Chris Houck 12 Philomath 15.21 3.1
3 Tristin Warne 11 McLoughlin 15.28 3.1
4 Shaine Graham 11 Brookings-Ha 15.30 3.1
5 Mike'l Andreasen 12 Hidden Valle 15.48 3.1
6 Wesley Stirk 12 Tillamook 15.57 3.1
7 Nicholas Boykin 10 Elmira 15.58 3.1
8 Seth Andres 10 Ridgeview 17.61 3.1
Boys 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.14 5/25/2013 Joe Delgado, Ontario
2013 Champ: 38.14 Joe Delgado, Ontario
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Michael Capri 12 Newport 40.01Q 1
2 Nicholas Boykin 10 Elmira 40.55Q 2
3 Tristin Warne 11 McLoughlin 40.02Q 1
4 Joe Dotson 11 Siuslaw 40.98Q 2
5 Michael Seyl 11 Crook County 40.71Q 1
6 Shaine Graham 11 Brookings-Ha 41.07Q 2
7 Jake McAllister 12 Sisters 40.94q 1
8 Micah Jury 11 Estacada 40.98q 1
9 Wesley Stirk 12 Tillamook 41.42 1
10 Austin Jackson 12 North Valley 41.53 2
11 Ben Hortaleza 12 La Salle 41.80 2
12 Andrew Owens 12 Seaside 42.26 1
13 Omar Valadez-Ramos 12 Mazama 42.31 2
14 Dalen Hargett 11 Newport 43.11 2
Boys 300 Meter Hurdles 4A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.14 5/25/2013 Joe Delgado, Ontario
2013 Champ: 38.14 Joe Delgado, Ontario
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Michael Capri 12 Newport 39.82
2 Tristin Warne 11 McLoughlin 39.97
3 Michael Seyl 11 Crook County 40.60
4 Shaine Graham 11 Brookings-Ha 40.68
5 Micah Jury 11 Estacada 41.02
6 Joe Dotson 11 Siuslaw 41.15
7 Jake McAllister 12 Sisters 41.21
8 Nicholas Boykin 10 Elmira 41.22
Boys 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 42.73 2010 Banks
M. Cutone, N. Turner, C. Seyferth, L. Norgren
2013 Champ: 42.79 North Valley
J.Hannah, T. Burke, I. McLittle, A. Neill
School Finals H#
===================================================================
1 Central 43.31 2
1) Colby Jackson 12 2) Toby Prescott 12
3) Thomas Peterson 11 4) Grant Lindley 12
2 Hidden Valley 43.39 2
1) Zachery Perrin 12 2) Dereak Albright 12
3) Mike'l Andreasen 12 4) Shayne Vasquez 12
3 Scappoose 43.47 2
1) Jarrett White 10 2) Nick Rust 12
3) Matt Shoun 12 4) Justice Oman 12
4 Gladstone 43.83 2
1) Eric Prom 11 2) Armand Jayne 11
3) Juesse Pummel 9 4) Trevor Browning 12
5 Brookings-Harbor 44.64 1
1) Shaine Graham 11 2) Trent Bevan 12
3) Gabe Brazelton 12 4) David Joyce 12
6 Cottage Grove 44.73 1
1) Micheal Tharpe 10 2) Conner Howard 10
3) Wyatt Hibbard 12 4) Jaycob Dodge 12
7 La Grande 44.78 2
1) Noah McLean 12 2) JayJay Fogle 12
3) Ben Johnson 12 4) Shay Henderson 12
8 Philomath 44.84 1
1) Austin Brown 12 2) Mitchell Thomas 11
3) Hunter Foster 11 4) Trevor Sartnurak 11
9 Molalla 44.97 1
1) Scott Chance 12 2) Brody Olson 12
3) Gavin Thrower 9 4) Payton Dobbs 11
10 Klamath Union 45.77 1
1) Riley Bail-Grover 10 2) Bobby Mitchell 12
3) Alex Sellars 10 4) Joe Rose 11
-- North Bend DNF 2
1) Luke Lucero 10 2) Matt Woods 12
3) Drew Matthews 11 4) Wyatt Cunningham 12
-- Banks DNF 1
1) Stephan Huang 12 2) Aaron Streblow 12
3) Nolan Hill 12 4) Devin King 12
-- Baker DQ 2 exchange zone violat
1) Porter Cline 10 2) Chris Conant 10
3) Ben Baxter 12 4) Brandon Ellwagner 12
-- Elmira DQ 2 exchange zone violat
1) Bo Highburger 12 2) Zach Beltz 11
3) Jordan Stoppel 11 4) Harley Gilpin 11
Boys 4x400 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:22.53 1984 Sutherlin
K. Wells, G. Stillwelll, R. Brown, P. Villagran
2013 Champ: 3:24.78 Hidden Valley
Z. Perrin, T. Fate, Z. Blanco, H. Tilllery
School Finals H#
===================================================================
1 Scappoose 3:23.61 2
1) Mychal Hortert 12 2) Matt Shoun 12
3) Nick Rust 12 4) Justice Oman 12
2 Central 3:25.63 2
1) Toby Prescott 12 2) Colby Jackson 12
3) Zane West 12 4) Grant Lindley 12
3 Ridgeview 3:26.27 2
1) Tanner Stevens 11 2) Cooper Shaw 11
3) Landon Prescott 12 4) Jonathan Irby 10
4 Hidden Valley 3:26.98 1
1) Zachery Perrin 12 2) Thomas Fate 12
3) Dereak Albright 12 4) Cameron Perrin 11
5 Crook County 3:27.49 2
1) Jesse Santiago 12 2) Luis Rivera 12
3) Sam Santiago 10 4) Grayson Munn 12
6 Gladstone 3:29.29 1
1) Eric Prom 11 2) Mac McCaslin 11
3) Armand Jayne 11 4) Trevor Browning 12
7 Seaside 3:30.03 1
1) Cameron Sorter 12 2) Calvin Pollard 11
3) Juneau Meyer 9 4) Jefferson Farmer 12
8 Molalla 3:30.07 2
1) Scott Chance 12 2) Payton Dobbs 11
3) Fortino Medina 10 4) Brody Olson 12
9 Newport 3:30.29 2
1) Jerry Flores 12 2) Carlos Camacho 12
3) Dalen Hargett 11 4) Michael Capri 12
10 Siuslaw 3:30.55 2
1) Mack Marbas 12 2) Preston Mitchell 10
3) Joe Dotson 11 4) Jonathan Peterson 12
11 Elmira 3:31.69 2
1) Nicholas Boykin 10 2) Darin French 12
3) Michael Langner 11 4) Harley Gilpin 11
12 Mazama 3:31.72 1
1) Angel Valdez 10 2) Omar Valadez-Ramos 12
3) Thomas Volk 11 4) Anthony Hanseth 11
13 North Bend 3:33.51 1
1) Matt Woods 12 2) Trey Woods 9
3) Strider Myhre 12 4) Wyatt Cunningham 12
14 Sisters 3:34.17 1
1) Keegan Greany 9 2) Jake McAllister 12
3) Keenan O'Hern 12 4) Brandon Pollard 12
Boys High Jump 4A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-09.25 1997 Kyley Johnson, North Valley
2013 Champ: 6-06 Wyatt Cunningham, North Bend
Name Year School Finals
================================================================
1 Wyatt Cunningham 12 North Bend 6-08.00
2 Patrick Bladorn 12 Cascade 6-04.00
3 Brendan Thurber-Blaser 10 Newport 6-02.00
4 Michael Loeffler 10 La Salle J6-02.00
5 Drake Anderson 9 Madras 6-00.00
6 James Jordan 10 North Bend J6-00.00
7 Caleb Ronhaar 12 Ridgeview J6-00.00
8 Jake McAllister 12 Sisters 5-10.00
8 Ashton Stutzman 12 Sweet Home 5-10.00
10 Tanner Harris 11 Mazama J5-10.00
-- Emmy Carrazales 10 Banks NH
-- Keenan Marston 11 Banks NH
-- Michael Martz 10 North Valley NH
-- Cody Simpson 12 Ridgeview NH
Boys Pole Vault 4A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 16-07 1997 Matt Petz, La Pine
2013 Champ: 14-00 Justin Petz, La Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Petz 10 La Pine 15-00.00
2 Isaac Manning 11 Philomath 14-06.00
3 Luke Lucero 10 North Bend 14-00.00
4 Hunter Drops 10 Marshfield 13-06.00
5 Lucas Hidalgo 11 Banks J13-06.00
6 Alex Backman 12 North Bend 13-00.00
7 Zac Arino 12 Mazama 12-06.00
7 Jeff Linn 11 Elmira 12-06.00
9 Brendan Thurber-Blaser 10 Newport J12-06.00
-- Matthew Bishir 12 North Valley NH
-- Caleb Woodworth 12 La Grande NH
-- Zachary Perkins 11 Yamhill-Carl NH
-- Justin Heller 11 La Salle NH
-- Andrew Conway 12 Gladstone NH
-- Cody Simpson 12 Ridgeview NH
Boys Long Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 24-03.75 1987 Greg Byrne, Dallas
2013 Champ: 22-09.25 Billy Jones, Siuslaw
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mike'l Andreasen 12 Hidden Valle 22-01.00 2.2
21-08.75(1.4) 21-04.25(1.6) 20-07.75(1.0) 21-10.50(1.3) 21-09.25(1.6) 22-01(2.2)
2 Drew Matthews 11 North Bend 21-05.25 3.0
20-03.50(1.3) 20-04.25(-0.3) 21-04(0.4) 19-05.25(1.7) 20-01.50(2.2) 21-05.25(3.0)
3 Billy Jones 11 Siuslaw 21-04.75 1.5
20-03.25(1.3) 21-04.75(1.5) 20-10.50(1.0) 18-10.50(2.2) 20-09(3.4) 21-04.25(1.9)
4 Ben Hortaleza 12 La Salle 21-00.00 1.1
FOUL 20-07.50(1.1) 19-10.50(1.7) 19-08.25(0.3) 21-00(1.1) FOUL(1.8)
5 Darian Baughman 12 Molalla 20-09.75 1.9
19-02.25(2.0) 20-02(1.3) 19-04.75(0.6) 20-03(0.8) 19-08.75(0.6) 20-09.75(1.9)
6 Kody Kantola 12 Central 20-08.75 1.1
20-05.50(0.5) 20-05.50(0.9) 17-03.75(0.8) 20-00.50(1.5) 20-07.50(1.5) 20-08.75(1.1)
7 Ben Baxter 12 Baker J20-08.75 0.3
FOUL(1.1) 19-10.75(-0.2) 20-00.25(-0.5) 20-02(1.1) 20-08.75(0.3) 20-00(0.9)
8 Blaine Kreutz 10 La Grande 20-08.50 2.1
20-08.50(2.1) 19-07.75(-0.2) 20-02.75(0.3) 19-05(1.4) 20-05.75(4.7) 20-01.75(3.0)
9 Harley Gilpin 11 Elmira 20-05.75 0.3
19-06.50(-0.0) 20-05.25(0.7) 20-05.75(0.3) 19-08(1.0) 20-02.50(1.7) 19-06.25(2.1)
10 Justin Petz 10 La Pine 19-11.00 0.3
19-08.50(1.1) 19-11(0.3) 19-10.75(0.4)
11 Andrew Owens 12 Seaside 19-09.25 0.9
19-09.25(0.9) 16-01.50(1.5) 18-09.75(1.6)
12 Nick Quinn 12 Central 19-01.00 -0.4
18-00.50(1.2) 16-04.50(0.6) 19-01(-0.4)
13 Josh Chesnut 11 Seaside 18-02.25 -0.4
17-00.50(0.4) 18-02.25(-0.4) 17-09.50(0.5)
14 Gabe Ovgard 12 Klamath Unio 12-04.75 2.0
12-04.75(2.0) PASS PASS
Boys Triple Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 49-04.75 2002 Dominque Easterling, Madras
2013 Champ: 44-09.25 Dane Bachman, Baker
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Douglas Dahl 11 North Valley 46-11.50 1.1
46-11.50(1.1) 45-08.50(1.6) 45-01.25(1.1) 44-04(2.8) 44-11(1.1) 45-07(2.4)
2 Grant Lindley 12 Central 42-11.75 0.8
41-07.75(0.5) 40-08.50(2.0) 42-07.75(2.5) 42-11.75(0.8) PASS PASS
3 Cody Simpson 12 Ridgeview 42-06.50 1.9
FOUL(+0.0) 42-01.75(1.7) 40-07(1.8) 41-04.50(1.8) 42-06.50(1.9) 40-11(1.2)
4 E.J. Penn 11 Gladstone 42-03.75 3.0
40-07(2.8) 41-11.75(1.0) 41-04.25(2.6) 41-05(1.9) 42-03.75(3.0) 41-07.50(NWI)
5 Dillon Zheol 10 Estacada 41-08.50 1.8
40-06.25(1.8) 40-03.50(1.9) 41-08.50(1.8) 41-00.25(0.7) 39-11.75(2.1) 40-10.75(1.7)
6 Drae Stark 10 North Bend 41-03.50 1.8
40-04.25(1.1) 39-04.75(1.5) 41-03.50(1.8) 40-11(0.5) 39-08.50(1.5) 40-01.75(+0.0)
7 Blaine Kreutz 10 La Grande 41-02.25 2.2
41-02.25(2.2) 40-09.75(2.2) 40-03.75(1.4) 39-11.75(1.7) 39-06.75(1.2) 40-09.25(2.2)
8 Billy Jones 11 Siuslaw 40-10.50 0.4
38-08(2.1) 39-03.75(2.0) 39-00(2.2) 39-11.75(1.7) 40-10.50(0.4) 40-00(NWI)
9 Brendan Thurber-Blaser 10 Newport 40-02.00 3.2
39-03(1.8) 38-03.50(0.8) 39-08.50(1.9) 39-11.50(2.2) 40-02(3.2) 39-06.75(2.7)
10 Desmond Walker 12 Junction Cit 39-03.25 2.8
38-08(0.9) 39-03.25(2.8) FOUL(1.5)
11 Joey Krupsky 11 Scappoose 39-02.50 1.8
38-03.25(1.9) FOUL(3.7) 39-02.50(1.8)
12 Stephan Huang 12 Banks 39-02.25 3.1
39-00.50(1.8) FOUL(2.0) 39-02.25(3.1)
13 Jayden Tucker 10 Cottage Grov 39-00.00 2.2
39-00(2.2) 38-04(1.6) FOUL(2.9)
-- Bryce Norris 10 Henley DQ NWI
Boys Shot Put 4A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 64-09 1975 Curt Denney, Burns
2013 Champ: 51-07.25 Zachery Farner, Molalla
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Rich 12 Estacada 52-01.50
51-00.50 52-01.50 48-08.75 49-09.75 50-07.50 47-05.25
2 Kenny Klippel 12 Scappoose 51-08.50
49-10.50 51-01 49-05 49-08.25 51-08.50 50-07
3 Trevor Duffy 11 South Umpqua 51-08.00
51-02 51-08 46-02.25 FOUL 50-03.75 50-00.50
4 Duke York 11 Hidden Valle 50-00.00
49-02 47-08.50 50-00 46-04.25 46-04 49-10.75
5 Jacob Meek 12 La Salle 48-10.75
43-11.50 FOUL 48-10.75 FOUL FOUL 46-04
6 Aaron Lefore 12 McLoughlin 48-01.25
46-01 44-04.50 48-01.25 45-08.75 FOUL 44-02
7 Bo Highburger 12 Elmira 47-00.75
45-07.25 FOUL 45-09 44-00.50 46-03.50 47-00.75
8 Max Lydum 11 Central 47-00.50
FOUL 47-00.50 43-09.50 43-05.25 FOUL 43-04.50
9 Chris Steffey 10 Ridgeview 46-00.75
44-01.50 46-00.75 FOUL 42-09.25 45-04.75 FOUL
10 Jake Sandhagen 11 Banks 44-09.25
42-02.50 44-09.25 44-05
11 Caleb Wood 12 Douglas 43-02.25
40-08 43-02.25 41-06
12 Carter Kikuta 12 Philomath 42-11.00
42-11 40-09.25 42-00
13 Cody Holden 12 Phoenix 42-05.25
42-05.25 41-07 38-08.75
-- Ben Terry 12 Sweet Home FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw 4A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena VIsta, CO
State Meet: % 194-00 1975 Tom Schillinger, Burns
2013 Champ: 164-02 Justin Rich, Estacada
Name Year School Finals
================================================================
1 Dallin Shurts 11 Banks 163-07
161-10 162-04 FOUL 146-00 157-07 163-07
2 Justin Rich 12 Estacada 157-10
146-01 FOUL FOUL FOUL 157-10 154-11
3 Brent Yeakey 9 Ridgeview 153-02
150-09 147-00 FOUL 146-06 153-02 152-10
4 Kenny Klippel 12 Scappoose 152-09
137-03 140-09 FOUL 141-06 135-10 152-09
5 Zane Wardwell 11 Elmira 148-08
FOUL 144-07 148-08 132-02 129-00 136-01
6 Aaron Lefore 12 McLoughlin 147-10
FOUL 138-01 147-10 139-08 145-09 FOUL
7 Jacob Meek 12 La Salle 143-08
FOUL 143-08 FOUL 143-08 143-07 FOUL
8 Trevor Duffy 11 South Umpqua 141-03
141-03 FOUL FOUL FOUL 135-06 133-10
9 Tyson Kaminski 11 Newport 136-06
125-03 129-00 136-02 130-00 133-06 136-06
10 Tanner Hanson 11 La Pine 133-02
132-01 FOUL 133-02
11 Josh Kimble 10 North Bend 127-06
FOUL 127-06 FOUL
12 Duke York 11 Hidden Valle 126-07
126-07 124-07 FOUL
13 Gray Prescott 10 Klamath Unio 122-06
115-09 110-05 122-06
14 Malachi Gonzalez 10 Cascade 112-10
FOUL 76-02 112-10
Boys Javelin Throw 4A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 204-09 2010 Tyler Callahan, Estacada
2013 Champ: 180-05 Leon Fuller, La Grande
Name Year School Finals
================================================================
1 Ronnie Manley 12 Brookings-Ha 182-05
166-06 181-08 174-09 175-06 160-01 182-05
2 Zech Bresser 12 Henley 181-10
158-02 181-10 171-05 172-00 FOUL FOUL
3 Blaine Kreutz 10 La Grande 177-09
173-06 163-04 176-08 177-09 175-08 169-01
4 Jacob Meek 12 La Salle 175-01
170-10 162-04 175-01 FOUL FOUL 173-00
5 Brendan Thurber-Blaser 10 Newport 174-10
157-04 172-01 168-02 165-10 171-00 174-10
6 Hunter Drops 10 Marshfield 169-09
153-08 149-09 160-05 169-09 166-05 157-04
7 Caleb Woodworth 12 La Grande 167-10
FOUL 161-04 155-00 FOUL 167-10 157-11
8 Will Beaudry 9 Newport 164-00
156-11 161-05 164-00 155-06 152-08 152-06
9 Garrett Markham 12 Banks 159-01
143-02 159-01 151-03 150-04 147-11 148-11
10 David Waud 12 Tillamook 157-09
140-09 FOUL 157-09
11 George Lilly 12 La Salle 155-06
155-06 154-07 151-10
12 Darren Voigt 12 Cottage Grov 152-02
150-02 152-02 131-08
13 Justin Petz 10 La Pine 151-08
151-08 138-07 FOUL
14 Vaughn Vallejos 11 Klamath Unio 146-04
142-00 142-05 146-04
Boys 100 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.77 2012 Taylor Walcott, Marist
2013 Champ: 10.95 Jesse Goodier, Springfield
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Spenser Schmidt 12 Churchill 11.03Q 1.0 1
2 Brayden Childress 12 Lebanon 11.26Q 0.3 2
3 Kyle Tinnell 12 Redmond 11.09Q 1.0 1
4 Hunter Mattson 10 Corvallis 11.38Q 0.3 2
5 Micco Mills 11 Wilsonville 11.28Q 1.0 1
6 Tyler Strauss 12 Putnam 11.49Q 0.3 2
7 Wyatt Webber 12 Hood River V 11.35q 1.0 1
8 Kyle Abalan 10 Madison 11.51q 1.0 1
9 Christopher Adamo 11 Mountain Vie 11.62 0.3 2
10 Garrett Smith 12 Hermiston 11.67 1.0 1
11 Jon Mojarro 10 Franklin 11.70 0.3 2
12 Adam Houser 12 Marist 11.83 0.3 2
Boys 100 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.77 2012 Taylor Walcott, Marist
2013 Champ: 10.95 Jesse Goodier, Springfield
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Spenser Schmidt 12 Churchill 10.96 1.9
2 Kyle Tinnell 12 Redmond 11.02 1.9
3 Hunter Mattson 10 Corvallis 11.11 1.9 11.105
4 Brayden Childress 12 Lebanon 11.11 1.9 11.106
5 Micco Mills 11 Wilsonville 11.13 1.9
6 Wyatt Webber 12 Hood River V 11.17 1.9
7 Tyler Strauss 12 Putnam 11.25 1.9
8 Kyle Abalan 10 Madison 11.39 1.9
Boys 200 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.04 2009 Logan Kotzian, Liberty
2013 Champ: 22.06 Mitch Modin, Mountain View
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Brayden Childress 12 Lebanon 22.17Q 0.9 1
2 Spenser Schmidt 12 Churchill 22.29Q 1.8 2 22.286
3 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 22.29Q 0.9 1 22.286
4 Hunter Mattson 10 Corvallis 22.41Q 1.8 2
5 Chris Behrendt 11 Hermiston 22.47Q 1.8 2
6 Dustin Jones 10 Marist 22.66Q 0.9 1
7 Jacoby McNamara 10 Redmond 22.78q 1.8 2
8 Ryan Skidmore 11 Sandy 22.84q 1.8 2
9 Wyatt Webber 12 Hood River V 23.05 0.9 1
10 Braden Bell 12 Bend 23.11 1.8 2
11 Roba Sultessa 11 Cleveland (O 23.14 0.9 1
12 Kyle Abalan 10 Madison 23.20 0.9 1
Boys 200 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.04 2009 Logan Kotzian, Liberty
2013 Champ: 22.06 Mitch Modin, Mountain View
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Brayden Childress 12 Lebanon 21.99 3.0
2 Spenser Schmidt 12 Churchill 22.16 3.0
3 Hunter Mattson 10 Corvallis 22.27 3.0
4 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 22.48 3.0
5 Dustin Jones 10 Marist 22.48 3.0
6 Chris Behrendt 11 Hermiston 22.53 3.0
7 Ryan Skidmore 11 Sandy 22.91 3.0
8 Jacoby McNamara 10 Redmond 23.07 3.0
Boys 400 Meter Dash 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.93 2010 Jack Galpin, Crater
2013 Champ: 48.97 Mitchell Gable, South Albany
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 49.27Q 1
2 Justin Schafer 12 Dallas 50.22Q 2
3 Dustin Jones 10 Marist 49.93Q 1
4 Josh Cole 12 Liberty 50.33Q 2 50.321
5 Andrew Porter 10 Pendleton 50.33Q 1 50.239
6 Rodolfo Hernandez 12 Woodburn 50.85Q 2
7 Gabe Wyllie 11 Mountain Vie 50.81q 1
8 Demario Mootz 10 Churchill 50.94q 1
9 Chris Behrendt 11 Hermiston 50.99 2
10 Logan Blake 10 Bend 51.96 2
11 Kumasi Luckett 11 Madison 52.32 2
12 Idrees Rahman 10 Roosevelt 54.15 1
Boys 400 Meter Dash 5A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.93 2010 Jack Galpin, Crater
2013 Champ: 48.97 Mitchell Gable, South Albany
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 49.02
2 Dustin Jones 10 Marist 49.93
3 Justin Schafer 12 Dallas 50.14
4 Josh Cole 12 Liberty 50.22
5 Andrew Porter 10 Pendleton 50.74
6 Rodolfo Hernandez 12 Woodburn 51.21
7 Gabe Wyllie 11 Mountain Vie 51.24
8 Demario Mootz 10 Churchill 51.56
Boys 800 Meter Run 5A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:52.80 5/24/2014 Roba Sultessa, Cleveland (O
2013 Champ: 1:56.12 Roba Sultessa, Cleveland
Name Year School Finals
================================================================
1 Roba Sultessa 11 Cleveland (O 1:52.80%
2 Caleb Hoffmann 10 Bend 1:53.31
3 Nolan Bylenga 10 Pendleton 1:56.20
4 Nick Baron 12 Madison 1:56.50
5 Sam King 12 Mountain Vie 1:56.63
6 Alex Smith 11 Crescent Val 1:56.66
7 Jordan Pifer 10 Marist 1:58.61
8 Will Knowlton 11 Marist 1:58.89
9 Austin Finster 11 Liberty 1:59.01
10 Gareth Jones 11 Corvallis 1:59.56
11 Dominick Marshall 11 Liberty 1:59.66
12 Hayden Earl 10 Hermiston 2:00.62
Boys 1500 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 3:53.08 5/24/2014 Matthew Maton, Summit
2013 Champ: 3:55.12 Mathew Maton, Summit
Name Year School Finals
================================================================
1 Matthew Maton 11 Summit 3:53.08%
2 Jose Macias 12 Hermiston 3:59.61
3 Alejandro Cisneros 12 Hermiston 4:00.07
4 Matthew McGowen 11 Crescent Val 4:03.26
5 Isaac Mitchell 12 Sandy 4:03.43
6 JP Kiefer 12 Marist 4:03.91
7 Alex Martin 10 Summit 4:04.35
8 Michael Francy 12 Liberty 4:07.16
9 Nabi Amin 11 Cleveland (O 4:13.33
10 Nick Baron 12 Madison 4:15.65
11 Clark Embleton 10 Marist 4:16.56
12 Maclean Panshin 11 Corvallis 4:19.72
Boys 3000 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 8:28.62 5/24/2013 Matthew Maton, Summit
2013 Champ: 8:28.62 Matthew Maton, Summit
Name Year School Finals
================================================================
1 Matthew Maton 11 Summit 8:29.87
2 Alejandro Cisneros 12 Hermiston 8:39.49
3 Jose Macias 12 Hermiston 8:42.00
4 Isaac Mitchell 12 Sandy 8:42.36
5 JP Kiefer 12 Marist 8:42.65
6 Michael Francy 12 Liberty 9:01.28
7 Kevin VanDyke 10 Eagle Point 9:06.61
8 Jack Howard 11 Wilson 9:06.65
9 Nabi Amin 11 Cleveland (O 9:08.96
10 Luke Littleton 10 Marist 9:11.88
11 Gavin Bomber 10 Corvallis 9:30.85
12 Jonathan Sisley 12 Silverton 9:35.10
Boys 110 Meter Hurdles 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.32 2010 Howard Lao, Cleveland
2013 Champ: 14.80 Mitch Modin, Mountain View
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Liam Henshaw 12 Marist 15.07Q -1.5 1
2 Cameron Retherford 12 Benson 15.08Q -1.4 2
3 Dantly Wilcox 11 Mountain Vie 15.21Q -1.5 1
4 Schuller Rettig 12 Madison 15.42Q -1.4 2
5 Thomas Hughes 12 St Helens 15.51Q -1.4 2
6 Joel Boozer 12 Pendleton 15.71Q -1.5 1
7 Brock Pinney 12 Springfield 15.61q -1.4 2
8 Nick Bonat 11 Liberty 15.78q -1.4 2
9 Brandon Gilbert 11 Bend 15.79 -1.5 1
10 Zach Nerdin 12 The Dalles 16.03 -1.5 1
11 David Evans 11 Lebanon 16.08 -1.4 2
12 Mathis Kuenzi 12 Silverton 17.90 -1.5 1
Boys 110 Meter Hurdles 5A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.32 2010 Howard Lao, Cleveland
2013 Champ: 14.80 Mitch Modin, Mountain View
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Liam Henshaw 12 Marist 14.67 1.5
2 Cameron Retherford 12 Benson 14.72 1.5
3 Schuller Rettig 12 Madison 14.97 1.5
4 Dantly Wilcox 11 Mountain Vie 15.02 1.5
5 Joel Boozer 12 Pendleton 15.29 1.5
6 Nick Bonat 11 Liberty 15.41 1.5
7 Thomas Hughes 12 St Helens 15.43 1.5
8 Brock Pinney 12 Springfield 15.55 1.5
Boys 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.15 2007 Andrew Hastings, Corvallis
2013 Champ: 38.82 Michael Wilson, Summit
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Schuller Rettig 12 Madison 38.95Q 1
2 Dantly Wilcox 11 Mountain Vie 39.94Q 2
3 Thomas Hughes 12 St Helens 40.24Q 1
4 Cameron Retherford 12 Benson 40.63Q 2
5 Caleb Hoffmann 10 Bend 40.68Q 2
6 Robert Bierly 11 Sandy 40.91Q 1
7 Mathis Kuenzi 12 Silverton 40.97q 1
8 David Evans 11 Lebanon 41.09q 2
9 Spencer Traxtle 12 Springfield 41.70 2
10 Austin Korth 10 Marist 41.71 1
11 Zach Nerdin 12 The Dalles 41.84 1
12 Austin Naillon 10 Hermiston 42.51 2
Boys 300 Meter Hurdles 5A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.15 2007 Andrew Hastings, Corvallis
2013 Champ: 38.82 Michael Wilson, Summit
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Schuller Rettig 12 Madison 38.24
2 Dantly Wilcox 11 Mountain Vie 39.53
3 Cameron Retherford 12 Benson 40.07
4 Robert Bierly 11 Sandy 40.89
5 Caleb Hoffmann 10 Bend 41.07
6 Mathis Kuenzi 12 Silverton 41.32
7 David Evans 11 Lebanon 41.71
8 Thomas Hughes 12 St Helens 42.65
Boys 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 42.64 2012 Summit
N. Lybarger, M. Wilson, C. Thomas, T. Peay
2013 Champ: 43.22 Wilsonville
W. Lam, N. Battle, J. Ragin, R. Walsh
School Finals H#
===================================================================
1 West Albany 43.40 2
1) Nathan Connell 11 2) Kevin Lahoda 10
3) Tanner Keuter 12 4) Jacob Lacoste 12
2 Marist 43.54 2
1) Andrew Park 12 2) Dustin Jones 10
3) Adam Houser 12 4) Trae Gould 10
3 Bend 43.64 2
1) Jordan Neelon 11 2) Brandon Gilbert 11
3) Joel Johnson 12 4) Braden Bell 12
4 Lebanon 43.65 2
1) Nathaniel Maddox 9 2) Chad Nissen 11
3) David Evans 11 4) Brayden Childress 12
5 Madison 43.67 2
1) Kyle Abalan 10 2) Brandon Taylor 9
3) Kumasi Luckett 11 4) Schuller Rettig 12
6 Hood River Valley 43.92 1
1) Parker Kennedy 10 2) Tyrone Stintzi 10
3) Parker Irusta 10 4) Wyatt Webber 12
7 Churchill 43.94 2
1) Tyler Reid 12 2) Spenser Schmidt 12
3) Demario Mootz 10 4) Andrew Smith 12
8 Summit 43.95 2
1) Isaac Derman 11 2) Ian Lybarger 10
3) Cameron McCormick 10 4) Mark Hasenoerhl 12
9 Putnam 44.33 1
1) Elliot Bixby 12 2) Branon Culp 11
3) Dallas Schroder 11 4) Tyler Strauss 12
10 Sandy 44.50 1
1) Ryan Skidmore 11 2) Ben Ritter 12
3) Carter Knox 11 4) Robert Bierly 11
11 Roosevelt 45.16 2
1) Anthony Sylvester 10 2) Damalia Spires 12
3) James Schell-Buchanan 12 4) Khaylib Thompson 11
-- Hermiston DNF 1
1) Andrew Horn 10 2) Garrett Smith 12
3) Tyler McCabe 11 4) Chris Behrendt 11
Boys 4x400 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:22.72 2010 Crater
J. Ziegler, J. Elliott, J. Galpin, K. Beck
2013 Champ: 3:24.78 Sherwood
C. Morris, E. Eriksson, C. Nixon, H. Pfefferkorn
School Finals H#
===================================================================
1 Corvallis 3:24.48 2
1) Hunter Mattson 10 2) Ellis Roper 11
3) Maclean Panshin 11 4) Albert Cai 12
2 Crescent Valley 3:24.84 2
1) Jonathan Condrea 12 2) Matthew McGowen 11
3) Eric McDougal 12 4) Alex Smith 11
3 Sherwood 3:25.04 2
1) Cole Nixon 12 2) Keaton Flannery 10
3) Olsen Cottle 4) Hunter Pfefferkorn 12
4 Madison 3:25.35 2
1) Kyle Abalan 10 2) Kumasi Luckett 11
3) Nick Baron 12 4) Schuller Rettig 12
5 Mountain View (Or) 3:25.45 2
1) Gabe Wyllie 11 2) Christian VanSise 11
3) Dantly Wilcox 11 4) Sam King 12
6 Sandy 3:26.81 2
1) James DeBatty 10 2) Carter Knox 11
3) Ryan Skidmore 11 4) Robert Bierly 11
7 Marist 3:27.19 1
1) Trae Gould 10 2) Adam Houser 12
3) JP Kiefer 12 4) Dustin Jones 10
8 Cleveland (Or) 3:27.24 2
1) Cooper Runstein 10 2) Peter Gregory 9
3) Peter Kurtz 11 4) Roba Sultessa 11
9 Churchill 3:27.68 1
1) Antonio Campos 11 2) Samuel Jackson 9
3) Andrew Smith 12 4) Demario Mootz 10
10 Pendleton 3:27.70 1
1) Nolan Bylenga 10 2) Nick Jennings 12
3) Andrew Porter 10 4) Donovan Pointer 12
11 Hermiston 3:28.66 1
1) Austin Naillon 10 2) Garrett Smith 12
3) Jose Macias 12 4) Chris Behrendt 11
12 Bend 3:31.36 2
1) Logan Blake 10 2) Cody Maguire 12
3) Noah Haines 12 4) Caleb Hoffmann 10
Boys High Jump 5A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 7-00.50 2007 Billy Butler, Hillsboro
2013 Champ: 6-07 Michael Menefee, Summit
Name Year School Finals
================================================================
1 Tristan Anastas 12 Wilson 6-08.00
2 Ben Milligan 11 Sherwood 6-07.00
3 Jared Walchli 12 Hermiston J6-07.00
4 Bryan Marlatt 12 Putnam 6-06.00
5 Michael Menefee 12 Summit 6-04.00
6 Cory Hainz 12 Lebanon 6-02.00
7 Camden Coshow 12 Wilson J6-02.00
8 David Shedrick 12 Churchill J6-02.00
-- Amir Johnson 12 Willamette NH
-- Max Meade 11 Bend NH
-- Jacob Lacoste 12 West Albany DQ Uniform
-- Donte Robinson 12 Pendleton SCR
Boys Pole Vault 5A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 15-08 5/24/2014 Liam Henshaw, Marist
2013 Champ: 15-06 Liam Henshaw, Marist
Name Year School Finals
================================================================
1 Liam Henshaw 12 Marist 15-08.00%
2 Joel Johnson 12 Bend 14-09.00
3 Patrick Crompton 11 Hood River V 14-00.00
4 Parker Kennedy 10 Hood River V J14-00.00
5 Kaden Walker 11 Sandy 13-09.00
6 Chris Horton 11 Wilson 12-06.00
7 Lucas Wilson 10 Silverton J12-06.00
8 Griffin Johnson 11 Milwaukie J12-06.00
-- Coyote Stevens 12 South Albany NH
-- Levi Shaw 11 Springfield NH
-- Paul Polyakov 12 Madison NH
-- Keaton Fitton 10 Mountain Vie NH
Boys Long Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 23-07.50 2008 Derek Newsom, Silverton
2013 Champ: 23-01 Liam Henshaw, Marist
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Liam Henshaw 12 Marist 23-00.75 +0.0
21-05.75(-1.7) 22-01.75(-1.7) 22-06(+0.0) 22-03.50(-0.5) 23-00.75(+0.0) 22-04(0.9)
2 Cameron Retherford 12 Benson 23-00.50 0.2
21-09.25(-1.4) 21-07.25(-0.8) PASS 21-04.25(-1.1) 21-03.50(-1.0) 23-00.50(0.2)
3 Spenser Schmidt 12 Churchill 22-05.25 0.2
21-02.75(-0.7) 21-08(-0.6) 21-05.50(-1.1) 21-08(-0.5) 21-03.25(-1.2) 22-05.25(0.2)
4 Jacob Lacoste 12 West Albany 22-02.00 -0.9
22-02(-0.9) 21-10.75(-1.1) 21-00(+0.0) 20-10(-0.0) 21-03.25(+0.0) 20-05(0.4)
5 Donte Robinson 12 Pendleton 21-06.50 0.5
20-09(-1.4) 21-01(-1.1) 20-10.75(+0.0) FOUL(-0.9) 21-06.50(0.5) FOUL(+0.0)
6 Tristan Anastas 12 Wilson 21-06.00 -1.3
21-02.50(-1.1) 20-11(-0.9) 21-02.75(-2.0) 21-06(-1.3) 21-05.50(+0.0) 21-03.75(+0.0)
7 Nathan Moore 12 Willamette 21-05.50 +0.0
20-07.25(+0.0) 20-06(-0.9) 21-00.25(-0.3) 20-05.25(-0.0) FOUL(+0.0) 21-05.50(+0.0)
8 Bryan Marlatt 12 Putnam 21-03.50 +0.0
21-03.50(+0.0) 21-03(-1.3) 20-05(-0.1) 20-03.50(-0.0) 21-02.50(+0.0) 20-07.50(0.6)
9 Kyle Tinnell 12 Redmond 21-01.25 -1.5
20-09.50(+0.0) 21-01.25(-1.5) FOUL(-1.3) FOUL(+0.0) FOUL(0.6) FOUL(+0.0)
10 Josh Williams 11 Corvallis 20-07.25 -2.3
FOUL(-1.7) 20-07.25(-2.3) FOUL(-1.3)
11 Parker Irusta 10 Hood River V 20-01.00 -1.7
18-11(+0.0) 18-09.75(-1.4) 20-01(-1.7)
12 Ryan Skidmore 11 Sandy 20-00.50 -1.3
19-02.50(-1.3) 19-01.25(-1.6) 20-00.50(-1.3)
13 Cameron McCormick 10 Summit 19-01.25 -1.1
19-01.25(-1.1) 18-11.25(-1.2) 14-05.50(-1.8)
Boys Triple Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 47-04 5/24/2014 Cameron Retherford, Benson
2013 Champ: 45-11.75 Jonathan Emerald, Springfield
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Cameron Retherford 12 Benson 47-04.00% 1.7
FOUL(2.7) 45-11(1.5) 45-01.50(1.2) 46-08(1.7) PASS 47-04(1.7)
2 Jared Walchli 12 Hermiston 46-03.50 1.5
44-05.75(2.1) 45-02(1.9) 45-06(4.0) 44-01.75(3.0) 46-00(4.2) 46-03.50(1.5)
3 Luke Wilson 9 Springfield 45-10.75 2.9
45-06.50(2.5) 45-10.75(2.9) 45-02(1.5) 44-09.50(2.3) FOUL(3.8) 40-10.50(2.2)
4 Justin Schafer 12 Dallas 44-08.50 3.2
FOUL(1.8) 44-08.50(3.2) 44-04(1.9) FOUL(2.4) FOUL(2.4) FOUL(2.0)
5 Liam Henshaw 12 Marist J44-08.50 3.0
43-11.25(+0.0) 43-07.50(2.2) 44-08.50(3.0) FOUL(1.1) 43-11.25(2.7) 44-00.50(1.5)
6 Brayden Childress 12 Lebanon 44-05.75 2.8
43-10.50(2.5) 43-11.25(2.2) 44-04.25(2.1) 43-10.25(3.9) 43-06(2.2) 44-05.75(2.8)
7 Kyle Tinnell 12 Redmond 44-03.00 3.3
41-10.50(1.2) 41-10.50(1.9) 43-04.75(1.1) 42-01.25(1.5) 43-02(1.6) 44-03(3.3)
8 Bryan Dunn-Abe 12 Franklin 43-10.00 2.7
41-00.50(1.5) 43-06.50(1.9) 42-04.25(2.0) 39-04.25(2.8) 41-00(1.0) 43-10(2.7)
9 Dante Meade 12 Milwaukie 43-07.75 2.6
42-02(2.8) 41-10.75(1.3) 42-04.25(1.4) 43-07.75(2.6) FOUL(1.2) FOUL
10 Devin Meade 10 Milwaukie 42-02.75 2.0
42-02.75(2.0) 41-01.75(0.6) 39-08(1.1)
11 Eli Warmenhoven 11 Summit 40-11.25 2.2
FOUL(2.4) 40-06.25(2.5) 40-11.25(2.2)
-- Donte Robinson 12 Pendleton SCR NWI
Boys Shot Put 5A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 59-10 2008 Robert Atoe, The Dalles-Wahtonka
2013 Champ: 52-10.75 Mitch Wilkens, Willamette
Name Year School Finals
================================================================
1 Matthew Willis 12 Silverton 50-03.75
48-00.75 47-06.75 48-11.25 FOUL 49-10 50-03.75
2 Zach Short 10 Lebanon 49-11.25
FOUL 47-02.50 49-11.25 48-08.50 FOUL 49-01
3 Lio Tunai 12 The Dalles 49-07.00
FOUL FOUL 45-07.25 49-07 FOUL 46-11.25
4 Robert Powers 12 Wilson 48-05.50
45-07 48-03.75 47-11.75 45-09.50 46-09 48-05.50
5 Jon Horn 12 Liberty 48-01.75
47-04.75 47-00.25 FOUL FOUL 48-01.75 47-01.25
6 Austin Holmes 12 Eagle Point 45-10.00
42-07.50 43-10.25 43-04.50 42-02.50 45-10 45-06.25
7 Jacob Zartman 12 St Helens 45-05.00
38-00 45-01.50 FOUL 45-05 FOUL FOUL
8 Dakarai Polk 11 Benson 45-04.25
40-00.50 41-09.25 44-00.25 FOUL 45-04.25 44-09.50
9 Kyle Heimuller 11 Summit J45-04.25
FOUL 45-04.25 FOUL 44-03.25 44-03.50 44-07.25
10 Sebastian Barajas 10 Hood River V 43-08.00
41-05.50 42-10.25 43-08
11 Hunter Hastings 12 Springfield 42-01.75
41-11 42-01.75 FOUL
-- Brayden Pinney 11 Springfield FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw 5A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 185-07 2010 Josh Peck, Mazama
2013 Champ: 156-09 Sebastian Barajas, Hood River Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Sebastian Barajas 10 Hood River V 172-01
163-02 FOUL 172-01 FOUL 155-08 161-01
2 Dominic Meads 10 Ashland 145-10
126-08 122-10 145-10 139-06 137-04 137-06
3 Brock Pinney 12 Springfield 144-04
144-04 139-04 FOUL
4 Zach Short 10 Lebanon 142-06
FOUL 141-03 142-06 FOUL 142-02 138-00
5 Wyatt Thompson-Siporen 11 Ashland 137-04
109-09 137-04 135-03 134-02 FOUL FOUL
6 Robert Powers 12 Wilson 137-02
120-07 119-11 133-06 137-02 FOUL FOUL
7 Eli Miller 10 Sandy 136-05
136-05 FOUL FOUL 133-11 FOUL 129-07
8 Kegan Allen 12 Dallas 130-11
FOUL FOUL 130-11 FOUL FOUL 122-11
9 Christopher Salmela 10 Sandy 130-08
130-08 FOUL FOUL FOUL 119-04 128-02
10 Basil Hawley 12 Cleveland (O 127-01
127-01 FOUL FOUL
11 Brayden Pinney 11 Springfield 119-05
FOUL 119-05 115-03
12 Jared Walchli 12 Hermiston 98-00
FOUL FOUL 98-00
Boys Javelin Throw 5A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 205-08 2012 Garrett Snow, Eagle Point
2013 Champ: 187-10 Johnny Ragin, Wilsonville
Name Year School Finals
================================================================
1 Calvin Aylward 12 Summit 192-07
168-08 172-06 164-09 192-07 FOUL FOUL
2 Austin Goldstein 12 Sherwood 181-05
174-02 181-05 168-11 FOUL 167-07 168-06
3 Jon Horn 12 Liberty 174-04
164-03 169-07 174-04 FOUL 159-08 170-01
4 Zach Short 10 Lebanon 172-11
158-11 16-01 162-05 160-01 FOUL 172-11
5 Grayland Lunn 11 Ashland 163-09
163-09 144-10 FOUL 155-11 154-03 151-04
6 Brock Pinney 12 Springfield 163-06
163-06 157-00 160-11 163-02 FOUL 163-00
7 J'Rrett Baker 12 Silverton 163-05
163-05 161-07 161-00 158-09 158-01 162-07
8 Trevor Konrady 11 Marist 163-03
163-03 FOUL 155-03 FOUL FOUL 152-03
9 Jack Rubin 12 Wilson 152-03
152-03 146-08 151-04 145-01 149-07 146-00
10 Bryson Gudiel 10 Hood River V 151-07
151-07 139-08 150-10
11 Will Sims 12 Wilson 151-01
151-01 144-06 149-10
-- Donte Robinson 12 Pendleton SCR
Boys 100 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.48 2011 Thomas Tyner, Aloha
2013 Champ: 10.80 Mitch Horning, Sheldon
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Devon Fortier 11 Canby 10.85Q 0.3 1
2 Nathan Starnes 12 Sheldon 10.98Q 1.9 2
3 Mitch Horning 12 Sheldon 10.93Q 0.3 1
4 Cody Warner 12 Thurston 11.08Q 1.9 2
5 Harrison Schrage 10 Grant 11.00Q 0.3 1
6 Tanner Tropio 10 Jesuit 11.11Q 1.9 2
7 Robert Singleton 12 Roseburg 11.04q 0.3 1
8 Garrett Hittner 12 McNary 11.18q 1.9 2
9 Anthony Nguyen 10 McNary 11.27 0.3 1
10 Tanner Scanlon 11 McMinnville 11.34 1.9 2
11 Christopher Oden-Orr 10 Central Cath 11.42 1.9 2
12 Nick Hines 12 Tualatin 11.46 0.3 1
13 Emony Robinson 10 Gresham 11.47 0.3 1
14 Anthony Albright 9 Beaverton 11.52 1.9 2
Boys 100 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.48 2011 Thomas Tyner, Aloha
2013 Champ: 10.80 Mitch Horning, Sheldon
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mitch Horning 12 Sheldon 10.77 1.1
2 Devon Fortier 11 Canby 10.83 1.1
3 Cody Warner 12 Thurston 10.88 1.1
4 Robert Singleton 12 Roseburg 10.92 1.1 10.911
5 Harrison Schrage 10 Grant 10.92 1.1 10.920
6 Tanner Tropio 10 Jesuit 11.04 1.1
7 Nathan Starnes 12 Sheldon 11.19 1.1 11.183
8 Garrett Hittner 12 McNary 11.19 1.1 11.189
Boys 200 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.20 2011 Jack Galpin, Crater
2013 Champ: 21.64 Mitch Horning, Sheldon
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Devon Fortier 11 Canby 21.75Q 1.2 1
2 Mitch Horning 12 Sheldon 21.85Q 1.0 2
3 Julius Shellmire 11 Grant 21.91Q 1.0 2
4 Tanner Tropio 10 Jesuit 22.02Q 1.2 1
5 Robert Connor 10 Thurston 22.07Q 1.0 2
6 Nathan Starnes 12 Sheldon 22.48Q 1.2 1
7 Noah Walker 11 Canby 22.22q 1.0 2
8 Garrett Hittner 12 McNary 22.25q 1.0 2
9 Kyle Torres 11 McNary 22.57 1.2 1
10 Matt Vanoudenhaegen 11 Central Cath 22.77 1.2 1
11 Derek Reed 12 Central Cath 22.83 1.0 2
12 DJ Pope 12 Aloha 22.91 1.2 1
13 Colin Hyatt 10 Newberg 23.00 1.2 1
14 Devin Distant 11 Tigard 23.09 1.0 2
Boys 200 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.20 2011 Jack Galpin, Crater
2013 Champ: 21.64 Mitch Horning, Sheldon
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Devon Fortier 11 Canby 21.52 3.1
2 Mitch Horning 12 Sheldon 21.62 3.1
3 Julius Shellmire 11 Grant 21.84 3.1
4 Tanner Tropio 10 Jesuit 21.99 3.1
5 Robert Connor 10 Thurston 22.21 3.1
6 Noah Walker 11 Canby 22.34 3.1
7 Garrett Hittner 12 McNary 22.43 3.1
-- Nathan Starnes 12 Sheldon SCR 3.1
Boys 400 Meter Dash 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 47.09 1986 Gus Envela, McKay
2013 Champ: 48.30 Michael Trofimchik, South Salem
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Max Dordevic 12 Jesuit 49.01Q 2
2 Janzen Aguilar-Nelson 12 South Salem 49.27Q 1
3 Carlos Coleman 12 Jesuit 49.67Q 1
4 Sam Elling 12 South Eugene 49.72Q 2
5 Jake Harthun 9 Oregon City 50.02Q 2
6 Cricket Browning 11 Hillsboro 50.16Q 1
7 Robert Connor 10 Thurston 50.25q 1
8 Tyler Rosette 10 Tigard 50.37q 1
9 Kyle Torres 11 McNary 50.42 2
10 Brandon Brown 11 Grant 50.68 2
11 Brent Pottenger 12 Lakeridge 50.89 2
12 Ransom Norquist 10 Barlow 51.37 2
13 James Stock 11 Sheldon 51.61 1
14 Andre' Dorn 12 Centennial 51.90 1
Boys 400 Meter Dash 6A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 47.09 1986 Gus Envela, McKay
2013 Champ: 48.30 Michael Trofimchik, South Salem
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Max Dordevic 12 Jesuit 48.64
2 Carlos Coleman 12 Jesuit 48.83
3 Janzen Aguilar-Nelson 12 South Salem 49.18
4 Sam Elling 12 South Eugene 49.81
5 Tyler Rosette 10 Tigard 50.28
6 Cricket Browning 11 Hillsboro 50.61
7 Robert Connor 10 Thurston 51.05
8 Jake Harthun 9 Oregon City 51.12
Boys 800 Meter Run 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:50.60 2008 Elijah Greer, Lake Oswego
2013 Champ: 1:53.20 Alec Smith, Westview
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Nic McDaniel 12 McMinnville 1:56.19Q 1
2 Joshua Kellebrew 11 David Dougla 1:56.25Q 2
3 Josiah Langstaff 11 Lincoln 1:56.24Q 1
4 Austin Sanders 12 Crater 1:56.26Q 2
5 Thomas Morrell III 11 Centennial 1:56.32Q 2
6 Trey Hargrove 12 McKay 1:56.35Q 1
7 Daniel Harper 12 Newberg 1:56.37q 2
8 Sam Remington 12 Jesuit 1:56.65q 1
9 Ben Rodriguez 12 Roseburg 1:56.99 2
10 Gabe Collins 12 Lincoln 1:57.75 2
11 Joel Kramer 12 Aloha 1:58.76 1
12 Tim Jordan 11 Lakeridge 1:59.98 2
13 Jonathan Ford 12 West Salem 2:00.63 1
14 Corrado Pitari 12 Lakeridge 2:02.78 1
Boys 800 Meter Run 6A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:50.60 2008 Elijah Greer, Lake Oswego
2013 Champ: 1:53.20 Alec Smith, Westview
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Joshua Kellebrew 11 David Dougla 1:53.34
2 Josiah Langstaff 11 Lincoln 1:55.10
3 Thomas Morrell III 11 Centennial 1:55.70
4 Trey Hargrove 12 McKay 1:57.79
5 Sam Remington 12 Jesuit 1:58.51
6 Daniel Harper 12 Newberg 1:59.22
7 Austin Sanders 12 Crater 1:59.76
8 Nic McDaniel 12 McMinnville 2:00.94
Boys 1500 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 3:49.76 2004 Galen Rupp, Central Catholic
2013 Champ: 3:58.77 Jackson Darland, Sheldon
Name Year School Finals
================================================================
1 Michael Godbout 12 Jesuit 3:52.72
2 Kenny Freeman 12 Roseburg 3:54.66
3 Geremia Lizier-Zmudzinsk 12 Forest Grove 3:55.03
4 Roman Ollar 10 West Linn 3:57.31
5 Reilly Bloomer 11 South Eugene 3:57.68
6 Maneet Khaira 11 Sunset 3:58.03
7 Kyle Thompson 12 Central Cath 3:58.33
8 Ahmed Ibrahim 12 Reynolds 4:00.33
9 Ahmed Muhumed 9 West Salem 4:03.86
10 Grayson Ollar 10 West Linn 4:05.45
11 Tristan Carpenter 11 Sheldon 4:06.31
12 Sam Truax 11 Central Cath 4:11.48
13 Hunter Mosman 10 West Salem 4:19.64
14 Nic McDaniel 12 McMinnville 4:26.67
Boys 3000 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 8:10.66 2000 Eric Logsdon, Canby
2013 Champ: 8:36.38 Julian Heninger, Lakeridge
Name Year School Finals
================================================================
1 Reilly Bloomer 11 South Eugene 8:39.88
2 Ahmed Ibrahim 12 Reynolds 8:42.07
3 Sam Truax 11 Central Cath 8:46.67
4 Roman Ollar 10 West Linn 8:47.45
5 Jackson Mestler 10 Sheldon 8:51.15
6 Mason Rouches 12 Glencoe 8:51.69
7 Ahmed Muhumed 9 West Salem 8:52.20
8 Grayson Ollar 10 West Linn 8:53.40
9 Zack Lavier 10 Central Cath 8:54.17
10 Michael Godbout 12 Jesuit 8:57.29
11 Seth Berdhal 11 Forest Grove 8:57.68
12 Sahil Doshi 12 Jesuit 8:58.77
13 Kyle Thompson 12 Central Cath 8:59.78
14 John Mendrin 10 North Salem 9:38.10
Boys 110 Meter Hurdles 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 13.77 1988 Bob Gray, David Douglas
2013 Champ: 14.70 Connor Bracken, Lake Oswego
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Connor Bracken 12 Lake Oswego 14.69Q 0.1 2
2 Connor McLean 12 Clackamas 14.90Q -0.6 1
3 Daniel Brattain 12 McNary 14.85Q 0.1 2
4 Timothy Johnson 12 Canby 15.11Q -0.6 1
5 Zane Burgess 12 Newberg 14.97Q 0.1 2
6 Julian Body 10 Jesuit 15.34Q -0.6 1 15.331
7 Zac Hannan 11 Grants Pass 15.14q 0.1 2
8 AJ Smith 12 Sunset 15.27q 0.1 2
9 Stanford Toloke 11 David Dougla 15.34 0.1 2 15.336
10 Tyus Kuykendall 12 Sheldon 15.48 -0.6 1
11 Carter Bracken 9 Lake Oswego 15.53 -0.6 1
12 Shakur Gross 11 David Dougla 16.05 -0.6 1
13 Roddy Walker 12 South Salem 16.57 0.1 2
-- Andy Tautfest 12 Newberg SCR -0.6 1
Boys 110 Meter Hurdles 6A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 13.77 1988 Bob Gray, David Douglas
2013 Champ: 14.70 Connor Bracken, Lake Oswego
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Connor McLean 12 Clackamas 14.27 1.9
2 Daniel Brattain 12 McNary 14.54 1.9
3 Julian Body 10 Jesuit 14.67 1.9
4 Zane Burgess 12 Newberg 14.74 1.9 14.734
5 Zac Hannan 11 Grants Pass 14.74 1.9 14.739
6 Timothy Johnson 12 Canby 14.77 1.9
7 AJ Smith 12 Sunset 14.92 1.9
8 Connor Bracken 12 Lake Oswego 17.47 1.9
Boys 300 Meter Hurdles 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 36.10 1979 Ken Scott, Aloha
2013 Champ: 37.68 Eric Zachenelly, Sunset
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Max Dordevic 12 Jesuit 38.55Q 1
2 Julian Body 10 Jesuit 38.76Q 2
3 Tyus Kuykendall 12 Sheldon 38.72Q 1
4 Daniel Brattain 12 McNary 39.34Q 2
5 Sean Rogers 12 Central Cath 39.72Q 1
6 AJ Smith 12 Sunset 39.75Q 2
7 Tanner Scanlon 11 McMinnville 39.97q 1
8 Zac Hannan 11 Grants Pass 40.17q 2
9 Carter Bracken 9 Lake Oswego 40.22 2
10 Shakur Gross 11 David Dougla 40.56 1
11 Jared Costalez-Miller 11 North Salem 40.80 1
12 Grant Shurtliff 11 Thurston 40.97 1
13 Connor McLean 12 Clackamas 41.03 2
-- Andy Tautfest 12 Newberg SCR 2
Boys 300 Meter Hurdles 6A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 36.10 1979 Ken Scott, Aloha
2013 Champ: 37.68 Eric Zachenelly, Sunset
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Max Dordevic 12 Jesuit 37.93
2 Julian Body 10 Jesuit 38.37
3 Tyus Kuykendall 12 Sheldon 38.58
4 Tanner Scanlon 11 McMinnville 39.00
5 AJ Smith 12 Sunset 39.44
6 Zac Hannan 11 Grants Pass 39.48
7 Sean Rogers 12 Central Cath 39.53
8 Daniel Brattain 12 McNary 39.55
Boys 4x100 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 41.19 5/24/2014 Sheldon, Sheldon
A Starnes, N Starnes, T Kuykendall, M Horning
2013 Champ: 41.58 Sheldon
A. Starnes, N. Starnes, T. Kuykendall, M. Horning
School Finals H#
===================================================================
1 Sheldon 41.19% 2
1) Adam Starnes 12 2) Nathan Starnes 12
3) Tyus Kuykendall 12 4) Mitch Horning 12
2 Canby 41.71 2
1) Devon Fortier 11 2) Timothy Johnson 12
3) Dominic Shorter 12 4) Noah Walker 11
3 McNary 42.02 2
1) Austin Brown 10 2) Kyle Torres 11
3) Anthony Nguyen 10 4) Garrett Hittner 12
4 Grant 42.16 2
1) Jovon Lewis 11 2) Harrison Schrage 10
3) Brandon Brown 11 4) Julius Shellmire 11
5 Jesuit 42.45 2
1) Carlos Coleman 12 2) Tanner Tropio 10
3) Chase Morrison 11 4) Joseph Alfieri 12
6 West Salem 42.62 2
1) Luke Barrett 11 2) Keegan Hlad 11
3) Spencer Aeschliman 11 4) Tristan James 11
7 Thurston 42.66 1
1) Roy Jackson 12 2) Carson Cook 12
3) Cody Warner 12 4) Robert Connor 10
8 Beaverton 42.88 2
1) Chidubem Nnoli 11 2) Ross Hoffman 12
3) Stephen Marcille 11 4) Anthony Albright 9
9 Lake Oswego 43.15 1
1) Yong Kim 12 2) Kyle Gazzigli 12
3) Daniel Dennis 11 4) David Soo 12
10 North Medford 43.19 2
1) Josh Hansen 10 2) Michael Wilkins 12
3) Daniel Schuler 12 4) Aaron Browne-Moore 12
11 Central Catholic 43.37 1
1) Christopher Oden-Orr 10 2) Derek Reed 12
3) Matt Vanoudenhaegen 11 4) Cameron Scarlett 11
12 Tigard 43.74 1
1) Devin Distant 11 2) Tyler Powers 11
3) Justin Alvarizares 12 4) Alex Gradin 10
13 Gresham 44.41 1
1) Sergio Hoffman 11 2) Emony Robinson 10
3) Gre' gonta Brown 12 4) Maleko Booker 11
-- Newberg DNF 1
1) Colin Hyatt 10 2) Jonathan Bos 12
3) Zane Burgess 12 4) Trevor Danielson 12
Boys 4x400 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:16.82 1990 Benson
V. Watson, A. Jamison, J. Miles, L. Pierce
2013 Champ: 3:20.81 Jesuit
C. Coleman, X. Coleman, S. Doshi, M. Dordevic
School Finals H#
===================================================================
1 Jesuit 3:21.00 2
1) Carlos Coleman 12 2) Julian Body 10
3) Max Dordevic 12 4) Sahil Doshi 12
2 McNary 3:21.48 2
1) Brendan Van Voorhis 9 2) Brett Hildebrand 12
3) Anthony Nguyen 10 4) Kyle Torres 11
3 Sheldon 3:23.44 2
1) James Stock 11 2) Cade O'Connor 10
3) Tyus Kuykendall 12 4) Mitch Horning 12
4 Roseburg 3:23.65 1
1) Bryan Bergold 12 2) Nic Feldkamp 10
3) Ben Rodriguez 12 4) Kenny Freeman 12
5 West Salem 3:24.57 2
1) Spencer Aeschliman 11 2) Randall Coughlan 11
3) Keegan Hlad 11 4) Tristan James 11
6 Barlow 3:24.74 2
1) Wesley Poundstone 10 2) Tommy Franklin 11
3) Daylon Martin 11 4) Ransom Norquist 10
7 Tigard 3:25.04 1
1) Michael Roberts 12 2) Martin Ramos III 12
3) Tyler Powers 11 4) Tyler Rosette 10
8 Canby 3:25.54 2
1) Timothy Johnson 12 2) Josh Payne 11
3) Noah Walker 11 4) Devon Fortier 11
9 North Medford 3:25.87 1
1) Daniel Schuler 12 2) Josh Hansen 10
3) Aaron Browne-Moore 12 4) Isaac Grether 11
10 Central Catholic 3:26.24 2
1) Derek Reed 12 2) Peter Bergmann 12
3) Matt Vanoudenhaegen 11 4) Sean Rogers 12
11 David Douglas 3:26.71 2
1) Pavel Opanasyuk 10 2) Stanford Toloke 11
3) Shakur Gross 11 4) Joshua Kellebrew 11
12 Lake Oswego 3:27.38 1
1) Kyle Gazzigli 12 2) Yong Kim 12
3) Pattrick Gregson 12 4) David Soo 12
13 Lincoln 3:27.83 1
1) Josiah Langstaff 11 2) Mor'quise Robertson 10
3) Gabe Collins 12 4) Ryan Fujita 12
14 Forest Grove 3:31.61 1
1) Duncan Stewart 11 2) Dylan Richmond 11
3) Geremia Lizier-Zmudzinski 12 4) Ricky Torres 11
Boys High Jump 6A
================================================================
NFHS: * 7-07.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 7-00.25 1993 Chris Nelson, Mazama
2013 Champ: 6-05 Austin DeWitz, Oregon City
Name Year School Finals
================================================================
1 Dustin Harrah 11 Grants Pass 6-07.00
2 Ryan Wisner 12 Tualatin 6-06.00
3 Jadden Lake-King 11 Beaverton J6-06.00
4 Mason Collett 12 Lake Oswego 6-05.00
5 Austin DeWitz 11 Oregon City 6-04.00
6 Larry Cotton 11 Grants Pass J6-04.00
7 Quentin Bates 12 Reynolds 6-03.00
8 Joshua Benton 12 South Salem J6-03.00
9 Mario Filippi 11 North Medfor J6-03.00
10 Ryan Brady 10 Sheldon 6-02.00
10 Kaizer Gillispie 11 South Medfor 6-02.00
12 Jacoby Wolfe 11 Newberg J6-02.00
12 Patrick Myers 11 Central Cath J6-02.00
-- Josh Washington 10 South Medfor NH
-- Eric Myers 11 Jesuit NH
-- Joe Riedl 11 Sunset NH
-- Noah Navickas-Avery 11 Roseburg NH
-- Sergio Davila 12 North Salem NH
Boys Pole Vault 6A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 17-07 2003 Tommy Skipper, Sandy
2013 Champ: 15-00 Connor McLean, Clackamas
Name Year School Finals
================================================================
1 Connor McLean 12 Clackamas 15-00.00
2 Kyle Anderson 12 Oregon City 14-00.00
3 Trevor Cheadle 12 Lincoln 13-06.00
3 Langdon Junge 11 Sheldon 13-06.00
5 Mario Filippi 11 North Medfor J13-06.00
6 Riley Temple 12 Southridge J13-06.00
7 Joe Malloy 11 Grants Pass 13-00.00
8 Jared Malone 12 Central Cath J13-00.00
8 Daniel Brattain 12 McNary J13-00.00
-- Hao Pham 12 Century NH
-- Yelisey Gurzhuy 10 Centennial NH
-- Javes Gengler 11 South Salem NH
-- Timothy Johnson 12 Canby NH
-- Will McCourt 11 Glencoe NH
Boys Long Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 24-05 2001 Jordan Kent, Churchill
2013 Champ: 23-04.50 Harrison Shrage, Grant
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Harrison Schrage 10 Grant 24-01.50 1.8
23-03(+0.0) 24-01.50(1.8) 23-03.25(-1.5) PASS PASS PASS
2 Tristan James 11 West Salem 22-07.50 +0.0
21-03(1.0) 22-07.50(+0.0) 21-04.25(0.1) 20-02(+0.0) FOUL(+0.0) 20-04(-1.0)
3 Connor McLean 12 Clackamas 21-06.75 -1.7
21-01.25(0.8) 21-00.75(+0.0) 21-01.50(-0.3) 21-00.75(1.4) 21-00(1.1) 21-06.75(-1.7)
4 Jadden Lake-King 11 Beaverton 21-03.75 0.8
20-10.25(0.2) 20-06.25(0.3) 19-00(-0.6) 21-03.75(0.8) 20-08.50(0.6) 13-07.75(-1.4)
5 Alex Canchola 12 Oregon City 20-09.75 -0.1
19-09.75(+0.0) 19-10.75(1.1) 20-07.75(-1.0) 20-06.50(1.8) 20-05(1.4) 20-09.75(-0.1)
6 Jake Gould 12 Aloha 20-09.50 2.4
20-04(-0.1) 19-08.75(-1.7) 20-07(+0.0) FOUL(1.4) 20-01(2.0) 20-09.50(2.4)
6 Grant Shurtliff 11 Thurston 20-09.50 0.8
20-07.75(1.4) 20-05.50(+0.0) 19-09.25(-3.7) FOUL(1.8) 20-09.50(0.8) FOUL(1.6)
8 Andy Pham 12 Reynolds 20-04.75 1.4
20-04.75(1.4) 19-00.75(+0.0) 19-09.25(+0.0) 19-09.50(+0.0) 19-08.50(1.6) 19-09.50(+0.0)
9 Zak Breaux 10 South Eugene 20-04.50 +0.0
19-11.75(1.5) FOUL(+0.0) 20-04.50(+0.0) 19-09(+0.0) 19-02.50(+0.0) 17-04(+0.0)
10 Perry Groves 12 McNary 19-06.25 +0.0
18-00.75(-0.1) 18-10.50(+0.0) 19-06.25(+0.0)
11 Michael Gonzalez 12 Hillsboro 19-04.25 +0.0
19-04.25(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.6)
12 Jordan Wilson 11 Tualatin 19-02.75 -1.4
19-01.25(2.0) 18-11.75(+0.0) 19-02.75(-1.4)
13 Shakur Gross 11 David Dougla 19-00.50 +0.0
FOUL(-1.4) 19-00.50(+0.0) FOUL(-1.2)
-- Markus Golder 11 Clackamas SCR NWI
Boys Triple Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 51-00 1985 Latin Berry, Milwaukie
2013 Champ: 46-10.75 Tristan Jones, West Salem
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Tristan James 11 West Salem 48-10.00 1.7
48-10(1.7) 46-00.75(+0.0) PASS 45-03.75(2.5) PASS PASS
2 Harrison Schrage 10 Grant 47-07.25 3.7
45-09.75(2.1) 47-00.25(2.0) 44-08.25(2.2) 37-07.75(2.8) 47-07.25(3.7) 47-04.75(3.1)
3 Grant Shurtliff 11 Thurston 45-05.75 1.8
43-04.50(2.2) 43-09(2.6) 44-05(3.0) 44-01.50(1.5) 43-07.50(2.0) 45-05.75(1.8)
4 Aaron Browne-Moore 12 North Medfor 44-08.75 2.4
FOUL(4.3) FOUL(1.4) 43-03.25(1.9) 42-08.25(1.0) 44-08.75(2.4) 42-09(2.8)
5 Kodzo (Jean-Luc) Toku 11 Central Cath 44-04.75 1.6
44-04(2.1) 44-04.75(1.6) 44-02.25(2.4) FOUL(2.5) FOUL(2.1) 43-09(2.7)
6 Jacob Brustad 12 McKay 43-11.25 2.4
43-08.50(1.9) 43-11.25(2.4) 43-04.25(3.7) 40-11.75(3.8) 40-10.75(2.6) 43-01.75(1.7)
7 Jack Grundmeyer 10 Barlow 42-09.50 2.1
42-07.50(2.4) 42-01.50(2.4) 42-07(1.4) FOUL(2.8) 40-03.50(3.4) 42-09.50(2.1)
8 Hutu Spencer 12 Reynolds 42-05.75 4.5
40-04.25(2.8) 41-11.50(1.9) 42-05.50(2.4) FOUL(2.2) 42-05.75(4.5) 40-07(1.9)
9 Michael Glockling 12 South Medfor 42-00.75 2.1
41-10.75(2.7) 42-00.75(2.1) 37-00.25(2.3) FOUL(2.8) FOUL(2.2) 40-07.75(1.3)
10 Alec Home 12 Lakeridge 41-06.00 1.9
41-06(1.9) 41-00.25(1.0) 37-08.25(1.8)
11 Joe Riedl 11 Sunset 41-05.50 1.7
41-05.50(1.7) 39-08.75(1.7) FOUL(2.2)
12 Conner Yazzolino 11 Hillsboro 39-10.50 1.7
FOUL(1.5) 39-10.50(1.7) 39-10(1.7)
-- Joel Belsterling 11 Beaverton FOUL
FOUL(0.3) FOUL(1.8) FOUL(3.8)
-- Jack Kerwin 12 Newberg SCR NWI
Boys Shot Put 6A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 66-01.25 2009 Ryan Crouser, Barlow
2013 Champ: 55-04 Beau Brosseau, Oregon City
Name Year School Finals
================================================================
1 Henry Mondeaux 12 Jesuit 56-10.00
56-10 FOUL FOUL 54-00 FOUL 55-08.50
2 Brian Salgado 12 Gresham 56-06.25
55-07.25 54-07.50 56-06.25 54-06.25 55-01.75 FOUL
3 Charlie Button 12 Centennial 55-09.00
53-06 55-09 54-06 53-09.25 54-05.25 55-01.75
4 Karl Sanft 12 Lincoln 53-03.75
53-03.75 FOUL 51-11.75 51-03.25 52-03.50 49-08
5 Ken Onyima 12 Gresham 51-01.00
49-08.25 50-04 50-11.25 50-04 51-01 49-06.50
6 Drake Brennan 12 Grants Pass 50-09.00
47-03.75 47-07.75 50-09 47-11 49-01 49-03
7 Chuckie Bessette 12 Centennial 50-03.00
FOUL 46-00.75 48-06.50 FOUL 50-03 49-06.75
8 Levi Long 11 Sprague 49-04.00
49-04 49-00 48-05 48-11 48-00.50 48-02.75
9 Tanner Davies 12 Sheldon 48-09.00
FOUL 47-06.75 48-04.50 48-09 48-08.75 48-06.75
10 Tate de Sully 12 Forest Grove 47-09.25
47-00.25 47-09.25 FOUL
11 Jalen Dewitt 12 McKay 47-06.00
46-11.75 47-06 FOUL
12 Michael Kiever 11 Lakeridge 45-08.25
43-03 44-05.25 45-08.25
13 Brodie Haehlen 12 Clackamas 41-08.50
41-06 41-08.50 FOUL
-- Tim Tatton 12 McMinnville FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw 6A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason FInley, Buena Vista, CO
State Meet: % 197-11 1985 Brent Patera, Sprague
2013 Champ: 153-05 Drake Brennan, Grants Pass
Name Year School Finals
================================================================
1 Drake Brennan 12 Grants Pass 185-03
160-09 171-09 170-04 176-02 179-02 185-03
2 Tim Tatton 12 McMinnville 163-01
FOUL 163-01 162-07 158-00 FOUL FOUL
3 Henry Mondeaux 12 Jesuit 156-10
155-06 FOUL 156-10 144-10 151-07 FOUL
4 Brian Salgado 12 Gresham 152-01
142-00 FOUL 137-02 145-04 152-01 FOUL
5 Austin Tharp 11 Sheldon 144-05
FOUL FOUL 139-00 144-05 143-04 136-08
6 Nate Alvey 12 Jesuit 143-07
143-03 142-10 140-11 142-10 143-07 135-11
7 Josh Miller 12 Oregon City 142-02
FOUL 139-01 FOUL 136-08 142-02 FOUL
8 Karl Sanft 12 Lincoln 139-02
135-00 131-02 135-06 139-02 FOUL FOUL
9 David Ingham 12 McMinnville 135-08
131-07 135-08 134-03 128-09 120-05 123-10
10 Gavin Anderson 12 West Linn 131-02
126-07 130-11 131-02
11 Caleb Dalzell 11 Gresham 126-06
126-06 124-03 FOUL
12 Levi Long 11 Sprague 125-02
125-02 113-08 119-01
13 Kyle Rosenau 9 Sprague 113-06
FOUL 113-06 112-00
14 Calvin Claassen 9 Grants Pass 104-00
FOUL 104-00 FOUL
Boys Javelin Throw 6A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley
State Meet: % 231-01 2009 Sam Crouser, Gresham
2013 Champ: 206-00 Beau Brosseau, Oregon City
Name Year School Finals
================================================================
1 John Nizich 12 Central Cath 218-11
189-09 218-11 215-05 209-05 202-10 213-08
2 Easton Christensen 12 Oregon City 189-02
186-02 184-09 187-07 FOUL 169-01 189-02
3 Ian Myers 11 Westview 187-01
177-03 174-07 187-01 170-03 181-00 182-08
4 Tim Tatton 12 McMinnville 179-10
173-01 170-07 179-10 175-03 171-00 177-08
5 Alex Canchola 12 Oregon City 176-05
19-03 176-05 169-06 170-01 175-02 175-07
6 Austin Albert 11 Century 175-04
159-04 173-07 175-04 165-03 FOUL 162-05
7 Conor Still 12 South Eugene 175-02
175-02 FOUL 169-05 FOUL 162-04 FOUL
8 Trevor Danielson 12 Newberg 175-00
152-09 FOUL 166-02 169-00 171-04 175-00
9 Zachary Grubb 12 Jesuit 170-06
158-05 167-06 FOUL 170-06 167-11 164-03
10 Noah Daugherty 11 McMinnville 158-07
146-08 158-07 140-00
11 Taylor Tharp 12 Sheldon 153-06
FOUL 143-10 153-06
12 Nicholas Abbs 11 Gresham 146-09
141-08 FOUL 146-09
13 Zachary Hewson 12 Sprague 144-05
143-03 144-05 144-05
14 Donovan Hinkle 11 West Salem 136-10
132-02 136-05 136-10
Mixed 100 Meter Dash Wheelchair WC
=====================================================================
2013 Champ: 20.28 John Roberts, Eugene
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Yen Hoang W Evergreen-WC 19.72 2.0
2 John Roberts M Eugene-WC 20.03 2.0
3 Josiah Schuermyer M Alice Ott Middle 21.65 2.0
4 Caleb Mitchell M Cascade -wc 22.04 2.0
5 Shanti Morrell W A&T Academy-WC 23.08 2.0
6 Kayla Bolnick W Inza Wood Middle 24.21 2.0
-- Josh Payne M Siuslaw Middle S SCR 2.0
Mixed 200 Meter Dash Wheelchair WC
=====================================================================
2013 Champ: 43.49 John Roberts, Eugene
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Yen Hoang W Evergreen-WC 36.48 2.2
2 John Roberts M Eugene-WC 39.95 2.2
3 Josiah Schuermyer M Alice Ott Middle 41.88 2.2
4 Caleb Mitchell M Cascade -wc 42.62 2.2
5 Shanti Morrell W A&T Academy-WC 45.16 2.2
6 Josh Payne M Siuslaw Middle S 48.94 2.2
7 Kayla Bolnick W Inza Wood Middle 52.60 2.2
Mixed 400 Meter Dash Wheelchair WC
================================================================
2013 Champ: 1:31.00 John Roberts, Eugene
Name Year School Finals
================================================================
1 Yen Hoang W Evergreen-WC 1:16.35
2 John Roberts M Eugene-WC 1:25.02
3 Shanti Morrell W A&T Academy-WC 1:29.39
4 Josiah Schuermyer M Alice Ott Middle 1:34.95
5 Caleb Mitchell M Cascade -wc 1:40.91
6 Josh Payne M Siuslaw Middle S 1:48.54
7 Kayla Bolnick W Inza Wood Middle 1:57.20
Women - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Condon/Wheeler 65.50 2) Imbler 59
3) South Wasco County 37 4) Camas Valley 29
5) Pacific 28 5) Cove 28
7) Triad Christian 27 7) Crow 27
9) Southwest Christian 25 10) Sherman 24
11) Monument / Long Creek 22 11) Triangle Lake 22
13) Crosshill Christian 21 13) Paisley 21
15) Joseph 20.50 16) Dufur 20
17) Portland Waldorf 19 18) Lowell 18
18) St Paul 18 20) Portland Lutheran 17
21) Damascus Christian 16 21) Ione 16
23) Griswold 14 24) Harper 12
25) Eddyville 10 25) Horizon Christian (Hood R 10
27) Prospect 8 28) Crane 6
29) Echo 5 30) Adrian 4
31) Powers 3 32) Powder Valley 2
32) Falls City 2 32) McKenzie 2
32) Mapleton 2 36) Life Christian 1
36) St. Stephen's Academy 1
Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Kennedy 83 2) Union 78
3) Lost River 56 4) Regis 53
5) East Linn Christian 40 5) Portland Christian 40
5) Weston-McEwen 40 8) Oakland 37
9) Oakridge 23 9) Days Creek 23
11) Enterprise 21 12) Santiam 20
13) Nestucca 17 14) Riverdale 16
15) Grant Union 14 15) Myrtle Point 14
17) Culver 13 18) Monroe 10
19) Vernonia 9 20) Elgin 8
21) Reedsport 6 22) Canyonville Christian 5
22) Knappa 5 22) Bonanza 5
22) Gold Beach 5 22) Pilot Rock 5
27) Riddle 4 27) Irrigon 4
27) Glendale 4 30) Neah-Kah-Nie 2
30) Faith Bible Christian 2
Women - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Valley Catholic 73 2) Vale 65
3) Westside Christian 45 4) Dayton 36
5) Riverside 33 5) Umatilla 33
7) St Mary's 30 8) Burns 29
8) Scio 29 10) Lakeview 27
11) Amity 25 11) Salem Academy 25
13) Creswell 24 14) Bandon 23.50
15) Coquille 22 16) Cascade Christian 19
17) De La Salle N Catholic 18 17) Catlin Gabel 18
17) Corbett 18 17) Blanchet Catholic 18
21) Pleasant Hill 15 22) Willamina 8
22) Horizon Christian 8 24) Sheridan 5.50
25) Jefferson 5 25) Rogue River 5
27) Harrisburg 4 28) Rainier 1
28) Oregon Episcopal 1
Women - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) North Valley 65 2) Crook County 46
3) Marshfield 40 4) Ridgeview 37
5) Sisters 34 6) Banks 28.50
7) Cottage Grove 28 7) Philomath 28
9) Phoenix 27 10) Sutherlin 26
10) La Grande 26 12) Gladstone 24
13) Newport 23 14) La Salle 21
15) Siuslaw 20 16) Central 19
16) North Bend 19 18) Scappoose 18
19) Henley 17 19) Seaside 17
21) Elmira 16 22) Estacada 15.50
23) Molalla 13 24) North Marion 12
25) Cascade 9 25) Yamhill-Carlton 9
27) Mazama 7 27) Astoria 7
29) McLoughlin 4 29) Junction City 4
31) Klamath Union 3
Women - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Summit 125 2) Liberty 67
3) Corvallis 61 4) Hermiston 46
5) Hood River Valley 45 6) Wilsonville 35
7) Milwaukie 28 8) Cleveland (OR) 25
9) Crescent Valley 23 10) Benson 19
11) Sherwood 16 12) Wilson 14
13) Churchill 13 13) Silverton 13
13) West Albany 13 13) St Helens 13
17) Bend 12 18) Dallas 11
18) Lebanon 11 18) Marist 11
21) Madison 10 22) Pendleton 9
23) Mountain View (OR) 8 24) Franklin 7
25) The Dalles 6.50 26) North Eugene 5
27) Sandy 4 27) South Albany 4
29) Willamette 3.50 30) Springfield 3
31) Putnam 2
Women - 6A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Central Catholic 54 2) Grant 53
3) Jesuit 44 4) Barlow 41
5) Sunset 36 5) Lakeridge 36
7) North Medford 35 8) Sheldon 34
9) Oregon City 31 10) Hillsboro 27
11) Grants Pass 26 12) Tigard 21
13) Lincoln 19 14) Roseburg 18
14) Lake Oswego 18 16) North Salem 16
16) West Salem 16 18) Tualatin 14
18) Gresham 14 18) Westview 14
21) St Mary's Academy 12 22) McMinnville 11
23) South Eugene 10 23) Glencoe 10
25) McNary 9 26) Sprague 7
26) Southridge 7 28) South Medford 5
28) Newberg 5 30) Crater 4
30) Thurston 4 32) Forest Grove 3
32) Centennial 3 34) Beaverton 2
34) Clackamas 2 36) McKay 1
36) David Douglas 1
Men - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) North Bend 51 2) Hidden Valley 50
3) Scappoose 48 4) Central 46
5) Siuslaw 44 6) Newport 34
6) La Salle 34 8) Philomath 28
9) Estacada 26 10) Crook County 24
10) Brookings-Harbor 24 12) Elmira 22.50
13) Banks 22 14) Ridgeview 21
15) Sisters 20.50 16) McLoughlin 20
17) Sweet Home 19.50 18) Gladstone 14
19) La Grande 13 20) La Pine 10
20) Seaside 10 20) North Valley 10
20) Cascade 10 24) Henley 8
24) Marshfield 8 26) South Umpqua 7
26) Tillamook 7 28) North Marion 5
28) Molalla 5 30) Madras 4
31) Cottage Grove 3 32) Mazama 1.50
33) Phoenix 1
Men - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Marist 67 2) Lebanon 46
3) Hermiston 45 4) Summit 37
4) Sherwood 37 6) Benson 33
7) Madison 31 8) Churchill 28
9) Hood River Valley 27 9) Wilson 27
11) Bend 26 12) Sandy 25
13) Mountain View (OR) 23 14) Corvallis 22
14) Liberty 22 16) Pendleton 18
17) Silverton 17 18) Springfield 16
18) Crescent Valley 16 18) Ashland 16
21) West Albany 15 22) Dallas 12
23) Redmond 11 23) Cleveland (OR) 11
25) Putnam 8 26) The Dalles 6
27) Eagle Point 5 27) St Helens 5
29) Wilsonville 4 30) Woodburn 3
31) Willamette 2 32) Franklin 1
32) Milwaukie 1
Men - 6A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Jesuit 97 2) Sheldon 55.50
3) Grants Pass 35 4) Grant 33
4) Canby 33 6) Oregon City 31
7) West Salem 27 8) McNary 26.50
9) Clackamas 26 10) Central Catholic 24.50
11) Thurston 22.50 12) South Eugene 21
13) Lincoln 19.50 14) McMinnville 19
15) Roseburg 18 16) Gresham 17
17) Centennial 14 18) Reynolds 13
19) Beaverton 12 20) West Linn 11
21) David Douglas 10 22) Sunset 9
22) North Medford 9 22) Newberg 9
25) Tualatin 8 25) McKay 8
27) South Salem 7 28) Lake Oswego 6
28) Forest Grove 6 28) Westview 6
28) Tigard 6 32) Barlow 5
33) Century 3 33) Southridge 3
33) Hillsboro 3 33) Glencoe 3
37) Aloha 2.50 38) Crater 2
39) Sprague 1
|